1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што да направам ако складот ми враќа грешка 403 при качување код на Гитхаб?

Дискусија во форумот 'Останати' започната од JensenInterceptor, 18 Февруари 2019.

Тагови:
 1. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Клонирав еден склад, и во него ставив свој проект. Направив
  Код:
  git add --all
  git commit -m "mojata poraka"
  git push
  
  Назад добив

  Код:
  fatal: unable to access 'https://github.com/MyGitRepo/projectrepo.git/': The requested URL returned error: 403
  
  Што грешам, и што да направам во овој случај ако складот ми вика дека немам дозвола да качувам код??

  Само чудно ми е, вчитан сум на Гитхаб со својата сметка. Да не треба SSH клуч да уштекам??
   
 2. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,038
  1,158
  11 Март 2011
  git config --global --unset https.proxy
  git add --all
  git commit -m "mojata poraka"
  git push

  Да си ја пробам среќата :)
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Хмм, ајде ќе побарам на нет. Пак нејќе.
   
 4. 100JKO

  100JKO
  Gaining Experience

  39
  118
  27 Јуни 2018
  Машко
  Intern
  Код:
  git remote set-url origin [email protected]:MyGitRepo/projectrepo.git
  EDIT: друго решение
  Оди во Control panel -> User accounts -> Manage your credentials -> Windows Credentials -> GitHub и стисни Remove
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...