• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што да изменам на конфигурацијава?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
372
182
pa vaka imam eden kompjuter i sakam da mu napraam upgrade i neznam sto da mu smenam sea za barem da moze da tera uste nekoja godina:D

Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz (2 CPUs), ~3.0GHz
ABIT AL8-V mainboard
4 gb RAM(4x1024mb)na 667MHz ama mi gi vazi samo 3326MB RAM:S
NVIDIA GeForce 7300 GS
160gb HDD
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
pa vaka imam eden kompjuter i sakam da mu napraam upgrade i neznam sto da mu smenam sea za barem da moze da tera uste nekoja godina:D

Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz (2 CPUs), ~3.0GHz
ABIT AL8-V mainboard
4 gb RAM(4x1024mb)na 667MHz ama mi gi vazi samo 3326MB RAM:S
NVIDIA GeForce 7300 GS
160gb HDD
И така и така ке тера уште некоја година.. мој предлог е да почекаш и да после да направиш замена старо за ново и со одредена доплата ке си имаш супер компјутер...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не можеш да направиш којзнае каква надградба. Поддржани процесори се Pentium D и Pentium 4 со HT. Нема надградба на БИОС која овозможува Core 2 Duo поддршка. Максимално количество РАМ се 4-те GB кои веќе ги имаш. Не се поддржани ниту DDR2 800 мемориските модули. Сега, дали можеби ќе успееш да ги потераш, не знам.
Што можеш во оваа мат ситуација?
Смени графичка и хард диск.
Ако можеш, земи два идентични хард дискови и стави ги во RAID 0.
За графичка.....зависи колку пари имаш. 8800 GT, 9800 GT, Radeon HD 4830 или HD 4850....макар што сите овие се оверкил за твојот процесор.
7900 GT/GS, Radeon HD 3870 или HD 3850 најмногу би ти одговарале.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
372
182
epa bev preeska do gtc i bas gleav za graficka i prasav edna budala i mi vika spored maticnata do 8500gt mozes da stavis:D:D:D izglea tolku znaese i on i mi vika samo ddr2, ddr3 nemoze:S:S a hard ne mu cepkam nz procesor koj moze najak da mu staam i kolku ke bide se?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Па од таа генерација тешко ќе можеш воопшто да најдеш некој модел, а и тој што би го ставил не би ти донел којзнае каков скок во перформанси, така да џабе ќе џиткаш пари.
Евентуално некој Pentium D (двојадрен, од првите генерации), кој би те чинел околу 3.500,оо до 4.000,оо денари (ориентационо, под услов да го најдеш некаде) би то донел релативно осетна разлика во перформанси.
Друго ама баш ништо. Освен графичка од оние кои ги наведов, и врзување на два исти хардови во RAID 0.

Online ценовници имаш на сајтовите на нашите фирми: Riversoft, SET, ANHOCH, NIKO.....просурфај малку и можеби ќе најдеш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
372
182
epa posle se izglea ne vredi da go nadograduvam:) kaj bi mozel togas da go odnesam i da go zamenam staro za novo normalno so doplata:D:D:D ima nekoe takvo mesto vo skopje?
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
epa posle se izglea ne vredi da go nadograduvam:) kaj bi mozel togas da go odnesam i da go zamenam staro za novo normalno so doplata:D:D:D ima nekoe takvo mesto vo skopje?
Земи си нова графичка, Radeon HD 3870 или HD 3850, како што Mr.Alien ти кажа. Тоа може да ти направи поголема разлика во перформанси.
 

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,997
494
www.ibiz.mk
а од кај си,
куманово има неколку продавници каде може старо за ново, во скопје исто така мислам дека може
оди кај купуваш или кај си го купул и прашај го газдата да го дадеш и да си доплатиш

не ти се исплати да го надоградуваш
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,379
681
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Само колку да се знае, при користење на Raid 0 (т.е. stripe) сигурноста на податоците се преполовува.

Тоа е бидејќи со raid 0, ако цркне едниот диск се губат сите податоци, а со два диска веројатноста да цркне еден е дупло поголема.


http://en.wikipedia.org/wiki/RAID_0#RAID_0
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,639
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас не би играл на RAID.
1) Би ставил Pentium D ако успееш да најдеш за некоја прифатлива сума (до кај 50 евра)
2) Би ставил друга графичка картичка. GeForce 9600GT или Radeon 3870 во просек се исто брзи. Земи ја таа која ќе ја најдеш поефтино.
3) Би го оверклокувал компјутерот: графичка, процесор и RAM.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
372
182
epa setav po net malce na nasive stranici barem tie so gi znam i najdov petium D za 4000 i nesto i grafickata ne e mn evtinka:D:D a sto dobivam so toa ''Raid 0''?
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
epa setav po net malce na nasive stranici barem tie so gi znam i najdov petium D za 4000 i nesto i grafickata ne e mn evtinka:D:D a sto dobivam so toa ''Raid 0''?
Поголема брзина на хард диск, но јас не би одел со раид опција од чиста причина што тоа е за моќни конфигурации и не ти е од никаков приоритет на тебе за да осетиш разлика на аксесирање на хард дискот. Значи најголем приоритет ти е графичката, па процесорот. Затоа погрижи се да најдеш некоја добра графичка, па после гледај на процесорот, а не се зафркавај со RAID.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,398
1,098
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Компјутерските делови што ќе ги заменуваш, однеси ги каде што ќе купуваш нови и направи замена со доплата.

И не кажа најважното, за што го употребуваш компјутерот?!?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
372
182
kompjuterot go koristav najveke za igri i pocnav epten da se nerviram 80% od novite site mi seckaat i me fajkaat krizi nemozam da igram:D:D:D a pocnav nesto i na maya da cepkam taka da ke go koristam i za render
 

RFox

Intern
13 септември 2008
380
31
http://http://www.vegas.com.mk/za_vegas.asp еве ти ги овие менуваат така компјутери старо за ново има тука контакт тел ама тешко дека ке ти го проценат стариот за реална цена ако веке сакаш да го менуваш ако не нов хард и графичка
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
372
182
dobro eve i da go odnesam spored vas koja bi bila realna cena za ovaa konfiguracija??? da znam dali ke se isplati i da znam sto da pravam so nea
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,508
442
Skopje
Zemi si samo nova graficka 9600GT, 9800GT, 3850, 4850, 4830...

Ako pravis staro za novo, komjuterot ke ti go procenat tolku malku, sto stvarno e zalno da go davas za tolku pari (stvarno ke vredi tolku kolku sto ke kazat, no si ima sentimentalna vrednost za tebe)...podobro cuvaj go za ponatamu za nekakov server po doma (kako kaj mene, torrent server :D) sobiraj si pari, pa vo idnina da si zemes nesto komplet novo...
 

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,997
494
www.ibiz.mk
како што ти кажа пилигрим
под претпоставка доколку ти вреди 200 евра они ке ти кажат 120тина
така иде тоа,

во зависност од колку можност имаш, би ти препорачал зависи за што ти е ако ти е за игри некоја "понова"графичка
која ке ја биде на матичната


бтњ и јас имам еден таков сервер:) за торенте е со 1ТБ Хард диск

али со интернет сум малку слаб сеа, нешто зезаат од но-нет
 

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,997
494
www.ibiz.mk
да да ајде имаат duo extreme во куманово, во ск ставив добро е
ај нема ке ставам соло 30 бев на соло 3 имав стандард 1.5 не ми се мењаше
ај ова од тие фамозни 5мбпс уште не сум ги видел
првиот месец едвај да ме пребацат од 1.5 на 3 дури и на телеком наведеле технички проблеми, дечкото од телеком си направи муабет со мене дека не им е прв пат
ајде вртење вртење и уште немам сега некои си 3 више не сум видел,
дури не знам и дали телефонот за техничка подршка им е бесплатен ако не им е ке им отидам со сметка,

а и зборем можам и да го раскинам договорот без да плаќам тие пенали или како ги викаат (преостанати месеци * некоја сума)
ако не се поправат до крај на месец готово он нет,
дури и колку што гледан нема веќе дисконектирање на 24часа како што беше порано >24часа се смета дека имаш статичка ип
туку сега е 6 часа:ua:

а можеби би бил подобар оннет али мора очајно да си го смени кадарот,
се некои без никакво искуство

ставам рутер mac адреса да ја пријавам, ке биде дечко сеа, после 2 дена ми средија одкако им биднав досаден и почнав да пцујам

планирам WiMAX да ставам само малку поголема конкуренција да паднат цените
да биде некои си 100+ гига за ~1500


и да извините за offtopik
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
372
182
hihi aj ke go bide ovoj dobar si e vaka ke vidam se mislam samo za grafickata ama kako sto trgnalo ke bide najdobro da zemam nova masina:D:D a i pocna neso da zaebava mi se gasi i restartira posle odredeno vreme se mislam deka e do napojuvanjeto:lut2:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,541
Мислења
820,209
Членови
28,209
Најнов член
Mr. PoPo
На врв Дно