1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што би сработиле за 100 денари?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од floyd13, 31 Август 2011.

 1. Енџру

  Енџру
  Intern

  46
  37
  18 Март 2014
  Машко
  Интересна идеја дечки, дали до сеа некој пробал да ја реализира поконкретно освен како тема на форум?
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,776
  9,421
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  за 100 денари само би го слушнал прашањето доколку се работи за проста реченица. :crazy:
   
  На artweb и causevd им се допаѓа ова.
 3. nashio

  nashio
  Gaining Experience

  360
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  И покрај тоа имаш време/пари за губење на форум
   
  На DonFrozex, krisbt, Bravo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  97
  182
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  Епа затоа ми е висока цената, за да можам да губам повеќе време тука на форумов.
   
  На џонидерп, artweb, DonFrozex и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  870
  12 Април 2017
  Машко
  Шо ви е проблем со работење за висока цена? Ко демек вие сонувате да живеете плата-до-плата и да плаќате сметки без денар екстра за прошетка до Скопје или некој друг град?
   
  artweb, Fatal1ty_, Rufflesaurus и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  97
  182
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  Имаат трауми од детството дека многу пари е ѓаволско зло и дека сите богати луѓе ги заработиле парите на илегален начин а не преку вреден придонес и квалитет.
   
  Futurelakimens, artweb и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 7. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,091
  4,352
  28 oктомври 2008
  Првиот пост убаво ја објаснува темава. Но, бидејќи е отоврена 2011 година, можеби малку и губи на значење...
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. nashio

  nashio
  Gaining Experience

  360
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Јас не сфатив некој да има проблем со работење за повисока цена, ама со оглед на економијата на нашата држава и просечниот приход. Она погоре се вика "пуфкање", а не дискусија.

  Плус добро прашува темата, " што би сработоле за 100/1000 денари?", а не "која ви е плата од соништата" или "колку повеќе заработувате од вашите сограѓани?"

  Одоговорот на прашањето на темата е едноставен и се што сакам да кажам е дека муабети од категоријата "јас за тие пари колата не ја палам" се за пред коперација, а не на форум
   
  Последна промена: 3 Јуни 2020
 9. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  97
  182
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  Секоја реченица може да се прочита како "Види го овој се фали" и "еј тоа е супер, како можам и јас да стигнам на тоа ниво да имам висока цена и квалитетно да придонесувам во општеството", зависи како ќе ја прочиташ.

  Не е поентата за фалење, а и економијата не дозволува многу да работиш со македонци затоа што сам си пукаш во нога ако знаеш дека можеш да земеш многу повеќе од странски клиенти, особено ако не си ја знаеш вредноста.

  Претпоставувам дека темава е чисто за забава, не ја сфаќај сериозно.
   
  На artweb и Futurelakimens им се допаѓа ова.
 10. nashio

  nashio
  Gaining Experience

  360
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Не, неможи. Бидејќи добро кажа и сам подолу дека темата е најверојатно за забава - така да немаат поента такви одговори. Далеку подобра дискусија би се развила доколку стварно можиш да се сетиш на нешто што би донело вредност на некој за тие 100 денари, отколку секој втор да пишува „јас сум премногу добар за ова“.

  И да не бидам хипокрит, односно да јадам ла*на без да дам конкретен одговор, еве: за 100 денари би дигитализирал слики.
  Ајмо три за стотка личен!
   
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,220
  3 Јануари 2019
  Машко
  Абе се е ОК што зборите во темава. Освен Бањифико, никој друг не приметил дека оваа тема е отворена пред скоро 10 години. Тие "100 денари" или еве нека бидат $5 од фајвер, имаа поголема вредност него сега.

  Инаку, да се надоврзам на дискусијата од погоре. Сите си го цениме нашиот труд според искуството што го имаме, за кој пазар работиме, што работиме и колку време ни е потребно да се заврши задачата. Сугрно дека некој од нас што е искусен, нема сеуште да работи на Fiverr за 5 долари. Ако си почетник, никој не треба да те осудува зашто наплаќаш 100 денари за покомплексна работа. Ниту па тие што сте почетници, не треба да се плескате во гради и да викате дека искусните наплаќаат повеќе од што треба, туку нека ви бидат репер за тоа колку може вие да наплаќате во иднина кога ќе стекнете искуство.

  ОН Топик: Јас за 100 денари или за неколку пива би дизајнирал basic визит карта за близок пријател. Додека за 1000 денари би дизајнирал некое банрче за насловна страна на Фејсбук.
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,687
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  За 100-ка би работел 10 минути. Што и да е од моја струка. Минимум саат време :)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Wilder

  Wilder
  Intern

  3
  1
  22 Мај 2016
  Машко
  Во зависност од нарачката ако можам ке ја покријам цела сам а остатокот resell :)
   

Сподели

Вчитување...