• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што би одбрале попрво како сертификација во Cloud Computing

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
539
294
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,908
12,034
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Дефинитивно АЊС познато меѓу народот и како AWS. Практиционер можеш дома да го научиш од некој онлајн курс, не е тешко, за понатака е ок да идеш на обука некоја иако не е неопходно за да полагаш, за разлика од другиве кои бараат да мора да слушаш курс за да полагаш. Амазон се прилично ок од тој аспект, плус можеш една година фрее тиар да користиш кај нив и да си вежбаш итн итн итн. ВМваре е исто така одлична патека по која можеш да одиш, ама тој пазар се намалува, во принцип, само кај банки ке остане како прдукт и државни институции ама не уште предолго. Мајкрософт е и релативно ок, бидејки ги врзуваат они услугите со облакоти и имаат голема база на корисници, така да има просперитет и таму. Али АЊС ис д шит.

П.С. Гугал е одлична насока, ама е малку потешко за учење а и пазарот не е така голем. Закључок, пак се враќаме на АЊС.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
539
294
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@Oktar и @G4M3R па и останати членови...
иам некој муабет од многу близок човек дека AWS евтиното сертифицирање не било признато па и ценето мнгоу во денешно време
како и тоа дека во поглед на сертифицирање на VMWare
(моментално најдов добар source за многу поекономична опција од Семос за VMWare,
како и за негово сертифицирање)
дека после сертифицирање, иако не стануваше збор за длабочината на знаење,
дека без претходно вработување и соодветна дообука,
никој не би дозволил да се практицира знаењето (па и да е со сертификат) на скапа технологија

Во текот на муабетот беше и објаснувано дека кај нас поедноставно е да научи човек некој Framework програмирање
отколку да најде работа во оваа наведена професија (конкратно муабетот со VMWare сертификати и знаења),
со објаснување дека програмерите се по десетици во фирма,
а луѓето што ја работат оваа професија се бројат на прсти (еден или двјаца) во една банка или цела институција...

Мислења окулу ова!?
Оти исто од близок човек научив дека прво се истражува, а после се реагира соодветно...

Колку луѓе има запознаени со тематикава на форумов?
Дали тие гледаат иднина во VMWare сертифицирање како и наоѓање на работа

(било да е тоа во Скопје или remote).

(@Oktar би дал тука и забелешка дека VMWare имаат премногу вложено во развој на software и развој
како и тоа дека се премногу обемни за тукутака, како што нешто спомна а не те разбрав доволно, да згаснат)
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
658
694
Премногу ќе се разглоби темава, треба да имаш јасна цел и end goal. Вака во превод е што папир да земам за да правам најмногу кеш.

Си пишал и подолу, мислење не зимај само од еден човек т.е од едно место. Разгледувај и читај, учи, барај сам. Убаво ти кажале.

Секако е тоа дека само со сертификат нема никој работодавач да ти дозволи туку така да работиш директ на продукција. Поготово ако си јуниор или без практично и релевантно знаење во таа област.
Но зависи и од тој што те вработува и колку се „willing“ да те дообучат за што побрзо да се интегрираш. Нема правила.

Во моментов во полн ек е цела ИТ индустрија према cloud услуги. Или стартуваат од 0 или постепено мигрираат дел од сервисите на облак.
VMware e повеќе за in house/on premise решенија. Најискрено до сега не сум запознал некој со VMware сертификати во МК, скоро сите биле со AWS или сличен(Azure).

Сега со додатокот за програмирање и фрејмворци веќе одиме пак на нова тема и вака може до утре. Програмерите се платени да, но добрите програмери :). Ради реда тој што земал курс и зацепал со цел да направи пари дека чул „дебело ги плаќале“, од нив ништо не биднало. Again многу широки теми се ова а без јасна цел е залудно да дебатираме.

VMware не е дека (одма)ќе згаснат или слично, имаат огромен маркет на конзумери што им треба точно тоа. Ти ги наброја и Октар, банки, разни институции, фирми со одредени стандарди и критериуми.
Но во целина поголема флексибилност ќе имаш доколку одиш према учења за облак било да е AWS, Azure, или GCP.

Која ти е целта и што сакаш да постигнеш во кариера? Програмер? Девопс? Систем админ/инженер? Тип со многу пари?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,908
12,034
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Мислам дека лицето @G4M3R долови добар дел од ситуацијата. Прашањето беше што е најперспективно и најфлексибилно со работа и слично. Отвори огласи ке видиш дека сите бараат AWS а VMWare не се споменува во огласите, само во пар огласи за работа. Не велам дека ке пропадне VMWare, баш напротив, само ке се реструктуираат. Ако ги пратиш трендовите, ке видиш дека они веќе имаат интеграција за Амазон, така да, постепено и они се прислонуваат натака, ке нудат и инхаус и клауд решенија. Исто како што Мајкрософт до пред некоја година продаваа софвер на цеде, ама се ориентираа кон клауд базирани решенија и сега продаваат сервиси наместо цедиња. Целата индустрија се движи, нема фиксни решенија, нема веќе една сертификација за ИБМ Мејнфрејм и тоа е работа до гроб.

Tl;dr; сертифицирај се за амазон, најлесно, најпристапно, најбарано. Сето ова ти го кажувам од прва рака.

П.С. @G4M3R ако сакаш да познаваш некој со VMWare сертификат, може да се запознаеме, од битните, имам положено VCP4 i VCP5 и мало купче помалку битни.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
539
294
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ти Благодарам @G4M3R !!!
Некако холистички (па и не само толку баш) ми се отворија хоризонтите и полека ми се разбитруваат нештата...
Најмалку е за работата за тип со многу пари, колку што е работата повеќе за човек пред се со работа која го исполнува !!!
Благодарам уште еднаш...
 
Благодарам и на тебе @Oktar ...
човек некогаш треба да погледне само цена на cost per cloud computing
за холистички да разбере каде го води судбината
(ова повеќе како референца да прочитам што сум /*или не сум*/ сторил за себе после година две)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,577
Мислења
823,832
Членови
28,079
Најнов член
ivannalex
На врв Дно