• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

што би одбрале од овие три ССД?

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,726
3,094
Многу важни податоци и SSD на старо без гаранција не ми одат во иста реченица. Кој ќе го бараш доколку се случи некој несакан дефект? Јас не би купил на старо доколку ми се важни податоците
За важни податоци се прави бекап. Небитно дали се чуваат на ссд или хдд.
Што ако имаш гаранција, ако податоците неповратно се изгубат? Гаранцијата нема да ги врати податоците. Може само да ти донесе ист таков нов уред, ама празен.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
954
1,319
За важни податоци се прави бекап. Небитно дали се чуваат на ссд или хдд.
Што ако имаш гаранција, ако податоците неповратно се изгубат? Гаранцијата нема да ги врати податоците. Може само да ти донесе ист таков нов уред, ама празен.
Мислам барањето на членот е да става и активно користи важни податоци не само да складира, не? Барем јас така разбрав од она што тој го напиша. Не побара предлог за бекап диск. Поентата со гаранцијата е дека ако купува нов уред и ќе има мирна глава за константна работа.

Да побараше бекап диск поинаков совет ќе добиеше, така што не знам од кај излезе муабетот дека барал бекап диск кога никаде не е тоа наведено.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,569
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да побараше бекап диск поинаков совет ќе добиеше, така што не знам од кај излезе муабетот дека барал бекап диск кога никаде не е тоа наведено.
Епа неодговорно е да му речеш ако ти се битни податоците земи Самсунг или што и да е, бидејќи ниту еден модел не е неуништлив и на секој може да му се случи да цркне. Затоа дадовме коректен одговор дека за такво сценарио треба бекап, а за дополнителни ниво на заштита и сигурност треба да се направи анализа статистичка кој има најмалку РМА но тие податоци не ни се достапни.,
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
954
1,319
Епа неодговорно е да му речеш ако ти се битни податоците земи Самсунг или што и да е, бидејќи ниту еден модел не е неуништлив и на секој може да му се случи да цркне. Затоа дадовме коректен одговор дека за такво сценарио треба бекап, а за дополнителни ниво на заштита и сигурност треба да се направи анализа статистичка кој има најмалку РМА но тие податоци не ни се достапни.,
Како е неодговорно предлогот да оди со нов наместо користен диск во контекст на купување и активна работа со важни податоци? Значи членот не побара бекап диск во ниту едно од мислењата ниту даде индикација дека му треба бекап диск. Тоа што ти му даваш совет за бекап е неспорно точно, но тврдам дека не го прави мојот предлог неодговорен во контекстот на неговото барање. :)

Зарем бекапот не може да цркне при префрлање на податоците? Или има дугме да стиснеш „за бекап“ и автоматски е неуништливо? Не знам зошто го ваѓаш мислењето од контекст за да се докаже некоја алтернативна солуција која што иницијално не се побара.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,569
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Како е неодговорно предлогот да оди со нов наместо користен диск во контекст на купување и активна работа со важни податоци? Значи членот не побара бекап диск во ниту едно од мислењата ниту даде индикација дека му треба бекап диск. Тоа што ти му даваш совет за бекап е неспорно точно, но тврдам дека не го прави мојот предлог неодговорен во контекстот на неговото барање. :)

Зарем бекапот не може да цркне при префрлање на податоците? Или има дугме да стиснеш „за бекап“ и автоматски е неуништливо? Не знам зошто го ваѓаш мислењето од контекст за да се докаже некоја алтернативна солуција која што иницијално не се побара.
Нннн.... не сфаќам баш што ти е поентата. Прво си се фатил за неговото барање ко да си судија во судница, после и бекапот можел да рикне... ема може уште еден бекап да има, не ти ја сфаќам примедбата. Јас не сум предложил ништо половно, ниту пак обрнав внимание на трите диска од аспект на тоа што чим податоците се битни тогаш ниту еден ССД не ти гарантира сигурност.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,726
3,094
Мислам барањето на членот е да става и активно користи важни податоци не само да складира, не? Барем јас така разбрав од она што тој го напиша. Не побара предлог за бекап диск. Поентата со гаранцијата е дека ако купува нов уред и ќе има мирна глава за константна работа.

Да побараше бекап диск поинаков совет ќе добиеше, така што не знам од кај излезе муабетот дека барал бекап диск кога никаде не е тоа наведено.
Гаранцијата не гарантира дека производот нема да се расипе, туку дека ако се расипе додека е под гаранција ќе биде бесплатно поправен или заменет со нов. Во овој случај би било второто.

Од твојот пост произлегува дека дисковите под гаранција не се расипуваат. Затоа ти реплицирав, за тие што читаат да не добијат погрешно мислење.
А на дисковите баш им е гајле дали ти имаш гаранција или не, може да се расипат веднаш, а може и да го исфрлиш од употреба а уште да не е расипан. Кога некој диск ќе се расипе, никој не може да каже.

Поентата е дека бекапот ги враќа податоците, не гаранцијата.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,521
906
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Зарем бекапот не може да цркне при префрлање на податоците? Или има дугме да стиснеш „за бекап“ и автоматски е неуништливо?
у принцип да, бекап системот треба да е некој write once систем (и ондак имаш snapshot-и кои се референцираат на претходни и така натаму), така да ако денес ти фејла backup-от, секогаш ги имаш податоците од претходен бекап/снепшот. Дури и ако криптолокер ти ги енкриптира фајловите, и тие ги „избекапираш“ пред да приметиш, бекапот мора да ти овозможи недопреност на претходната состојба.

Select all, copy to usb disk со overwrite не е backup.

Поентата е дека бекапот ги враќа податоците, не гаранцијата.
така е.

(добра) гаранцијата ќе ти овозможи побрзо да бидеш online кога ќе го имаш проблемот.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
954
1,319
Гаранцијата не гарантира дека производот нема да се расипе, туку дека ако се расипе додека е под гаранција ќе биде бесплатно поправен или заменет со нов. Во овој случај би било второто.

Од твојот пост произлегува дека дисковите под гаранција не се расипуваат. Затоа ти реплицирав, за тие што читаат да не добијат погрешно мислење.
А на дисковите баш им е гајле дали ти имаш гаранција или не, може да се расипат веднаш, а може и да го исфрлиш од употреба а уште да не е расипан. Кога некој диск ќе се расипе, никој не може да каже.

Поентата е дека бекапот ги враќа податоците, не гаранцијата.
Ај вратете се назад и цитирајте ми каде реков дека дисковите под гаранција не се расипуваат. Не ги извртувајте мислењата прашањето беше следно:

Дали членот да купи нов или стар диск за активна работа со важни податоци.

И јас предложиш да купи нов чисто заради мирна глава. Никаде не реков дека новите дискови не се расипуваат туку тоа вие ми го наметнувате заради некоја измислена оф-топик тема за бекап. Што не беше ни побарана од членот.

И јас можев да се правам најпаметен и да му мудрувам за бекап, но тоа не е контекстот на неговото прашање.

Не сфаќам која е потребата од непотребна елевација на тема за која што моето мислење не е наменето. Му кажавте за бекап и јас се сложив на истото, иако не е тоа не беше прашањето.

Најмноху ме иритира кога ме ваѓате од контекст и го етикетирате мислењето како "неодговорно". Единственото нешто " неодговорно" е да не прочитате за што се зборува и во кој контекст е структуирано.
 
Последна промена:

kikaco...

Intern
5 декември 2013
27
43
Decki, gresno go formulirav to vazni podatoci, znaci ne cuvam nuklearni kodovi, se razbira deka ke treba backup i ostanati sranja za takvi raboti, muabetov mi beshe nekoj podobar kvalitet za da ne se sluci da smenuvam po nekoi 5-6 meseci a imam navika da pikam mnogu stvari i posle da gi baram nekolku meseci po net.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
954
1,319
Decki, gresno go formulirav to vazni podatoci, znaci ne cuvam nuklearni kodovi, se razbira deka ke treba backup i ostanati sranja za takvi raboti, muabetov mi beshe nekoj podobar kvalitet za da ne se sluci da smenuvam po nekoi 5-6 meseci a imam navika da pikam mnogu stvari i posle da gi baram nekolku meseci po net.
Како бе сега сакаш да ги убедиш дека не си барал бекап???? Неее, ти "бараше" бекап ама јас сум малоумен и не ти предложив на време туку ти реков дека новите дискови не се расипуваат...

Не се сеќаваш??? Немој така другиот пат да си направиш бекап на меморијата...

Чекај сега да те убедат дека бекап си барал.
 

kikaco...

Intern
5 декември 2013
27
43
Како бе сега сакаш да ги убедиш дека не си барал бекап???? Неее, ти "бараше" бекап ама јас сум малоумен и не ти предложив на време туку ти реков дека новите дискови не се расипуваат...

Не се сеќаваш??? Немој така другиот пат да си направиш бекап на меморијата...

Чекај сега да те убедат дека бекап си барал.
Se nadevam deka rabotive se jasni sega, i site srekni i veseli da odjavame kon zajdisonceto :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,726
3,094
Ај вратете се назад и цитирајте ми каде реков дека дисковите под гаранција не се расипуваат.
Поентата со гаранцијата е дека ако купува нов уред и ќе има мирна глава за константна работа.
Зошто со нов уред под гаранција би имал мирна глава, во контекст на зачувување на битни податоци?
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
954
1,319
Зошто со нов уред под гаранција би имал мирна глава, во контекст на зачувување на битни податоци?
Не, во контекст на фактот што е нов како физичка состојба и ќе има гаранција. Наспроти користен со непозната состојба. Хипотетички MTBF е пократок на користен диск. Никаква поврзаност со зачувување или губење податоци. Ефтини се новите така што не гледав причина за неговиот буџет да купува користен уред...

Peace of mind, ништо повеќе.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,726
3,094
Не, во контекст на фактот што е нов како физичка состојба и ќе има гаранција. Наспроти користен со непозната состојба. Хипотетички MTBF е пократок на користен диск. Никаква поврзаност со зачувување или губење податоци. Ефтини се новите така што не гледав причина за неговиот буџет да купува користен уред...

Peace of mind, ништо повеќе.
Ова е веќе нешто друго.

Но, цело време контекстот се важните податоци. А гаранцијата нема врска со нивното зачувување. Тоа е муабетот.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,569
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Чоек, што си го комплицираш животот сосем непотребно.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,023
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Па и јас сеа веќе сакам да се надоврзам, на пример, користен диск му се знае каква е состојбата и повеќе би се ослонил на него и да ставам важни податоци, отколку да ставам важни податоци на нов диск, кој не е користен, а тоа е еднакво на = не му се знае фабричката состојба, може на пример да има некој лош soldering за време на процесот на праење, при што после 2-3 недели или најчесно највеќе 3 месеци издржуваат такви уреди, да му цркне....А, на пример користен, сеа...не зборам користен 6+ години...него околу 1 година, поголема гаранција ми е мене од искуство со уреди за архивирање (SSD,HDD, итн), отколку чичка нов со гаранција..., ако веќе се отвараме :)

EDIT: А, исто така, за мене SSD е посигрен уред отколку механички HDD. Тоа е и докажано со студии напишани по интернетов.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,569
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Па и јас сеа веќе сакам да се надоврзам, на пример, користен диск му се знае каква е состојбата и повеќе би се ослонил на него и да ставам важни податоци, отколку да ставам важни податоци на нов диск, кој не е користен, а тоа е еднакво на = не му се знае фабричката состојба, може на пример да има некој лош soldering за време на процесот на праење, при што после 2-3 недели или најчесно највеќе 3 месеци издржуваат такви уреди, да му цркне....А, на пример користен, сеа...не зборам користен 6+ години...него околу 1 година, поголема гаранција ми е мене од искуство со уреди за архивирање (SSD,HDD, итн), отколку чичка нов со гаранција..., ако веќе се отвараме :)

EDIT: А, исто така, за мене SSD е посигрен уред отколку механички HDD. Тоа е и докажано со студии напишани по интернетов.
Се сложувам со се но не би генерализирал дека SSD е општо посигурен отколку механички HDD. Напротив.
HDD е далеку посигурен уред, затоа што податоците на него стојат трајно запишани, дури и да цркне податоците се таму и може да се извадат. SSD ако цркне, цркнато е бате. Кај ССД многу е важно да е од највисок квалитет и да е претходно тестиран. Кај ССД може лем да направи проблем, фирмвер, неквалитетна меморија. Квалитетен и докажан хард диск секогаш испред ефтин ССД. Ова во теорија.

Во пракса, како во случајот на ОП, а да не го вознемирувам Топлел, ако се има бекап барем на второ место како диск или клауд, тогаш да, ССД е посигурен, се ослонуваш на тоа дека имаш копија на податоците и шибаш напред само со бенефитот на перформансите и грижата за криптовируси и тоа е тоа мисљим. Ако прашањето е кој ССД ондак Самсунк.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,245
13,964
А, исто така, за мене SSD е посигрен уред отколку механички HDD. Тоа е и докажано со студии напишани по интернетов.
Во случај на дефект на обичен механички диск имаш шанси да спасиш барем дел, ако не и сите податоци под услов да не си билмез па да ти паднал од 5 метри висина па плочите да се направат сол или да правиш спасување ала "гледав YouTube видео, станав стручњак"

Додека кај SSD шансите за враќање на податоци се еднакви на нула а ако се можни тогаш се slim to nothing.

Затоа бекап, бекап и само бекап. На два диска кои ќе бидат физички на различна локација.

Јас на пример манично ги бекапирам само сликите. По дискови, клауди, флешови...

На другото исто така обрнувам внимание но не како за сликите пошто не треба да имаш страшно голема интелигенција за да заклучиш дека се ненадоместливи.

На крај краева ни клауд не е безбеден. Кој може да претпостави дека Гугле или The government нема да направат Huawei постапка. со било која земја.
 
Последна промена:

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
285
195
Дечки, во однос на backup-от прави разлика, на пример, ако HDD-то е од 2,5'' или 3,5''? Да речеме под претпоставка дека се работи за два уреди со различна големина но со ист квалитет и издржливост? Или нема врска големината?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,569
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дечки, во однос на backup-от прави разлика, на пример, ако HDD-то е од 2,5'' или 3,5''? Да речеме под претпоставка дека се работи за два уреди со различна големина но со ист квалитет и издржливост? Или нема врска големината?
Во рамките на класата на хард диск мислам дека нема разлика, ако е тоа consumer hard disk тогаш сеедно дали е 2.5 или 3.5. Мислам дека 3.5 се изработени со поголеми толеранции и поголем животен век, но за бекап диск тоа е небитно. Кај 3.5 дисковите има различни класи како consumer и enterprise. Вториве се направени со повеќе гаранција и се поиздржливи во принцип.

При бекап на било каков диск, многу е важно дискот да стои стабилно, да не се поместува, треска или да има силни вибрации. Тоа може да ја оштети површината на дискот и да ја оштети главата што чита или одредени сектори да бидат лоши.
 

Vlad944

On your way to fame
3 март 2015
379
824
Битола

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
938
365
delicon.mk
Да не отварам нова тема, ќе прашам тука.

Kingston NVMe A2000 250GB за 2400ден
или
Western Digital 256GB SN530 за 2650ден.
или
Hynix M.2 NVMe PC711 за 2600ден.

Овој PC711 не го наоѓам на интернет да видам read/write брзина.
 

Dimson

Intern
14 ноември 2018
34
25
Скопје
Ми треба предлог за Sata SSD со капацитет околу 250GB. Буџет +-2000ден.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,027
Мислења
837,036
Членови
28,966
Најнов член
dedecds
На врв Дно