• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

што би одбрале од овие три ССД?

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,635
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Gigabyte
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,935
2,466

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,003
15,932
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Леле што направија фирмиве со цените на Самсунг ССД-а, се потепаа...Со такви цени јас воопшто не би ни помислил на гореспоменатите три low budget ССД-а. A јас ќе треба испод набавна да почнам да ги продавам Samsung SSD-ата.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,033
717
Леле што направија фирмиве со цените на Самсунг ССД-а, се потепаа...Со такви цени јас воопшто не би ни помислил на гореспоменатите три low budget ССД-а. A јас ќе треба испод набавна да почнам да ги продавам Samsung SSD-ата.
Кога фирмите(сетек,анхоч и слични) не беа познати,дилерите го пробиваа пазарот со нивна промоција.од кога фирмите станаа познати ги спуштија цените-малопродажна и со дилерските се многу слични.
Големите фирми сега мислат дека не им се потребни дилери.

Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,003
15,932
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Кога фирмите(сетек,анхоч и слични) не беа познати,дилерите го пробиваа пазарот со нивна промоција.од кога фирмите станаа познати ги спуштија цените-малопродажна и со дилерските се многу слични.
Големите фирми сега мислат дека не им се потребни дилери.
Комплетно се согласувам со твојата констатација. Големите фирми си ја сечат гранката на која што седат. Не знам како не сфаќаат дека дилерите им менуваат дуќан со вработени и лагер, плус маркетинг. Поточно, дилерите ја нудат и рекламираат нивната роба, користат своја логистика (дуќан/сервис и слично) за која големите фирми во малопродажба плаќаат кирија и сметки, воедно се и работна сила која исто така големите фирми ја плаќаат во малопродажба и која работна сила на фирмите е многу малку мотивирана и кадарна да испромовира и продаде нешто во споредба со дилерите. Покракј ова дилерите им намалуваат трошок на фирмите затоа што многу често држат роба на лагер која мора прво да ја купат за да ја понудат и продадат и т.н.
Па така со акциите, т.е. комедиите ко на пример Сетек Векови, Блек фрајдеј кој трае две недели, Сетек Именден, Сетек Роденден и слично фирмите ко Сетек не им даваат можност на дилерите да работат со што самите си ја намалуваат продажбата. На некој начин со тоа и помагаат на конкуренцијата која продава други брендови (на пример МСИ, Гигабајт, Асрок и други наместо Асус) така што дилерите ќе почнат да нудат роба од друга фирма затоа што таму имаат поголема разлика во цена.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,635
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Комплетно се согласувам со твојата констатација. Големите фирми си ја сечат гранката на која што седат. Не знам како не сфаќаат дека дилерите им менуваат дуќан со вработени и лагер, плус маркетинг. Поточно, дилерите ја нудат и рекламираат нивната роба, користат своја логистика (дуќан/сервис и слично) за која големите фирми во малопродажба плаќаат кирија и сметки, воедно се и работна сила која исто така големите фирми ја плаќаат во малопродажба и која работна сила на фирмите е многу малку мотивирана и кадарна да испромовира и продаде нешто во споредба со дилерите. Покракј ова дилерите им намалуваат трошок на фирмите затоа што многу често држат роба на лагер која мора прво да ја купат за да ја понудат и продадат и т.н.
Па така со акциите, т.е. комедиите ко на пример Сетек Векови, Блек фрајдеј кој трае две недели, Сетек Именден, Сетек Роденден и слично фирмите ко Сетек не им даваат можност на дилерите да работат со што самите си ја намалуваат продажбата. На некој начин со тоа и помагаат на конкуренцијата која продава други брендови (на пример МСИ, Гигабајт, Асрок и други наместо Асус) така што дилерите ќе почнат да нудат роба од друга фирма затоа што таму имаат поголема разлика во цена.
Така е. Менаџментот на ИТ фирмите кај нас никогаш не бил бистар, затоа сите пропаднаа. Тоа е скроз точно.

Исто е и со софтверските фирми, глупавата влада замисли ги субвенционира огромните и странските а ги уништува домашните компании. Ова не е држава, ова е луд јебе збуњеног а фирмиве само се фаќаат на орото кое води преку бездната.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Леле што направија фирмиве со цените на Самсунг ССД-а, се потепаа...Со такви цени јас воопшто не би ни помислил на гореспоменатите три low budget ССД-а. A јас ќе треба испод набавна да почнам да ги продавам Samsung SSD-ата.
Не е само фирмите, секој што знае и не знае што е ССД на ваква тема ќе ти пише САМО Самсунг друго бегај ко од корона и нормално сите купувачи и фирми ќе се потепат за самсунг.
Сега дури и на хај енд PCIe 4.0 имаш солидна конкуренција од WD, Adata и слично не знам што сите ги избегаваат другите брендови.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,534
936
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Сега дури и на хај енд PCIe 4.0 имаш солидна конкуренција од WD, Adata и слично не знам што сите ги избегаваат другите брендови.
затоа што samsung не прават вакви „финти“ https://www.reddit.com/r/hardware/comments/jiwyut View: https://www.reddit.com/r/hardware/comments/jiwyut/adata_has_made_a_secret_revision_to_the_sx8200/


пс.
го имам точно овој модел и не сум го отворил/извадил да видам точно која варијанта е. задоволен сум од уредот и не ми ни прави некоја разлика лично. ама пак не е ок
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,635
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не е само фирмите, секој што знае и не знае што е ССД на ваква тема ќе ти пише САМО Самсунг друго бегај ко од корона и нормално сите купувачи и фирми ќе се потепат за самсунг.
Сега дури и на хај енд PCIe 4.0 имаш солидна конкуренција од WD, Adata и слично не знам што сите ги избегаваат другите брендови.
Кој вика дека сите ги избегавале другите брендови? Паушална проценка?
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
затоа што samsung не прават вакви „финти“ https://www.reddit.com/r/hardware/comments/jiwyut View: https://www.reddit.com/r/hardware/comments/jiwyut/adata_has_made_a_secret_revision_to_the_sx8200/


пс.
го имам точно овој модел и не сум го отворил/извадил да видам точно која варијанта е. задоволен сум од уредот и не ми ни прави некоја разлика лично. ама пак не е ок
Го имам истиот драјв со SM2262ENG контролер, одлични перформанси има и пониски аксес тајм од 970 ево (обичниот не плус).

Кој вика дека сите ги избегавале другите брендови? Паушална проценка?
Добро генерализирав :) не сите го викаат тоа но имам видено премногу такви коментари.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328
Decki, iskustvo nekoj ili mislenje za ova ssd Anhoch PC Market Online - SSD 2.5" Kingston KC600 Series 256GB 7mm
Ke stavam prilicno vazni podatoci na nego i kolku mozam da se potpram na nego za podolgorocno... Se razmisluvam eve da dodam uste 600ki da zemam samsung evo ili pak ako ima nekoj od tuka da mi ponudi 512 verzija od samsungot za poniska cena
Многу важни податоци и SSD на старо без гаранција не ми одат во иста реченица. Кој ќе го бараш доколку се случи некој несакан дефект? Јас не би купил на старо доколку ми се важни податоците. Samsung 860 EVO 512GB е 4к во Сетек или Gigabyte 480GB 3.2к; и двете се со три годишна гаранција. Доколку ти е екстремно ограничен буџетот на 3к купи го тоа од Gigabyte. Барем ќе имаш мирна глава.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
SU650 Adata е као за нијанса побољи од наведените 3. Ако би одел само од тие 3, да е сведен изборот, би одел со тоа....Инаку, јас некако одамна се откажав од Адата пошо имав јас лично лошо искуство со нив и едно пријателче и едно друго пријателче...последно си земав исто така бренд шо не е толку познат по брзини, по издржливост или било каква споредба, меѓутоа имав GUT филинг, дека ќе биде океј и еве го, супер океј е, никаков проблем до сега, а е доволно брзо за сториџ опција...или би вршло исто така работа за лајт workload ако се користи како главен диск. Meѓутоа се работи за Hynix nand, а тие нандови се користат во повеќето поголеми брендови од hynix како пакувач на уреди, поголеми брендови користат нивни нандови, ама свои електроники внатре и ги прават супер....Hynix Canvas SL308 500ка, се покажа како многу добро ССД и за парите е топ ноч. Пошо е hynix затоа и го земав...за мене ова е топ 3 брендови за ССД. Micron (најголемо партнерство имаат со Intel) , Samsung nand и Hynix nand....тие се 3те најдобри...Adata постарите нанд-ови им се од Silicon Motion, овие се сметаат како најслаби, исто така и контролерите. Најновите adata 800 серија користат Самсунг контролери, мислам дека и нандови од самсунг користат не сум сигурен баш, неам детално проверено, ако има некоја ценовна разлика што ми одговара vs самсунгов уред, би истражил подлабоко.... Погоре мислам дека веќе ти предложија што е подобро да земеш, меѓутоа ако ти се оди со апла за неколку денари поефтино,разгледај го и мојот предлог, мислам дека може да се најдат и 250ки....
 

kikaco...

Intern
5 декември 2013
30
44
Многу важни податоци и SSD на старо без гаранција не ми одат во иста реченица. Кој ќе го бараш доколку се случи некој несакан дефект? Јас не би купил на старо доколку ми се важни податоците. Samsung 860 EVO 512GB е 4к во Сетек или Gigabyte 480GB 3.2к; и двете се со три годишна гаранција. Доколку ти е екстремно ограничен буџетот на 3к купи го тоа од Gigabyte. Барем ќе имаш мирна глава.
A mislenje za ova kingstonov? Imam gledano nekoja pozitivna recenzija na jutub, i dram ima.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328
A mislenje za ova kingstonov? Imam gledano nekoja pozitivna recenzija na jutub, i dram ima.
Како сакаш, има пет години гаранција. Аку ти е доволно 256GB купи го тоа само одбегавај да купуваш на старо за складирање важни податоци. :)
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,635
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Луѓе, за важни податоци секогаш бекап на хард диск и у фиока.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,817
Членови
29,033
Најнов член
Newlearner
На врв Дно