1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што би надоградил

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од vako, 24 Април 2019.

 1. vako

  vako
  Intern

  11
  1
  11 Јануари 2009
  Сакам некој упгрејд да направам ама не се многу разбирам па сакам мислење од поискусни. Значи прашањето е што би заменил од оваа конфигурација, што ке ми даде најголем boost во перформанси, и дали воопшто ке се исплака да се надоградува.
  Оваа конфигурација моментално се користи повекето за: WoW, League of Legends и нешто онака безвезе. Сакам нешто малку бар поново да пробам :)
  20190424_210849.jpg
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 2. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  75
  153
  9 Август 2010
  Графичката карта. Ако е потребен подобар процесор, може да ставиш евтин Xeon v3.
   
 3. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  852
  2,161
  12 oктомври 2014
  Машко
  i5 4460
  1060 6gb половна
  уште една плочка 8гб рам

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На Speedster, StalkeR, goce03 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  7,943
  10,132
  23 Јануари 2008
  Манга
  @Fredy
  Добар предлог. Во случај да е ограничен со буџет јас би одел по следниов редослед:
  1) Половна RX580/RX570 (сеедно со колку VRAM) или 1060 6GB/3GB
  2) Уште една плочка DDR3-1600
  3) Побрз процесор Core i5
  4) Подобро напојување
   
  mdeni, GGTT1 и на Fredy им се допаѓа ова.
 5. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Не би одел повеќе од 1050Ти на тој процесор. Во поновиве игри знае доста да се гуши процесорот. За 1060-ка можеби i5-4690 би завршил работа.
   
 6. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  53
  52
  19 Јануари 2015
  Машко
  Провери си за моменталната конфигурација што ти прави Bottleneck за да знаеш што да надградуваш.
  Bottleneck Calculator - PC Builds
   
 7. Transporter444

  Transporter444
  Intern

  6
  2
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Дефинитивно најпрво процесорот, јас би предложил i5 4670-4690, па потоа графичката на 1050ти-1060 зависи што можеш да набавиш. За другите делови би рекол РАМ и Напојување но не ти е хитно тоа за голема разлика во перформанси. Вака би требало да тераш од поновиве игри барем на Med-High settings...
   
 8. pavlestyle

  pavlestyle
  Gaining Experience

  54
  61
  9 Април 2016
  Машко
  Процесор и5 4690 или и7 4790 ако имаш доволен budget и 1060 поволно,best buy. :)
   
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  156
  63
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Пошо ногу ногу н го користе компјутеро за разни ствари ја би само графичката да ја сменам со една gtx 1060 3/6 GB. РАМ џабе ке додава коа нема да го користе, поарно да го замене за 2x4GB за на дуал ченел да дигне малце перформанси. Реално ни процесор нема потреба да мене, според мене.
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  7,943
  10,132
  23 Јануари 2008
  Манга
  Чоекот не се има појавено на форумов повеќе од 22 дена.... :)
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  755
  445
  28 ноември 2015
  Машко
  Може го гради компјутерот да не го замараме.
   

Сподели

Вчитување...