• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Штетно зрачење од GSM предавател?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Здраво,

Ова е прва тема што ја отворам на форумов и се надевам ќе добијам некои корисни мислења околу темата која ме интересира.

Деновиве во зградата во која живеам актуелно е натегањето околу одлуката за поставување на предавател на еден од мобилните оператори кај нас. Доколку има некој поупатен во оваа област, би сакал да ми даде мислење околу јачината на зрачењето и неговата штетност, како и (по можност) одговори на некои од следните прашања:

- Дали има некое минимално растојание после кое зрачењето не е штетно?
- Дали навистина зрачењето е поштетно за околните згради отколку за зградата на која е поставен предавателот?
- Дали постои некој орган во државата надлежен за контрола на јачината зрачење?
- Колкава процентуална согласност е потребна од станарите за да се овозможи поставување на предавателот?

Однапред благодарам за одговорите.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ако вашата зграда е единствена (облик, висина) тогаш можете да се буните и да пишете петиција, но ако има неколку такви идентични згради, тогаш доколку се стави на другата - до вас, поголемо ќе биде зрачењето. Кај нашиве згради (3 на број) имаше натегање за тоа да стават, ама не ставија.

Доколку ставате, јасно да ви се даде да го видите договорот и сумата на која се склучен за да можете соодветно да си ги поделите парите :) Обично поголемиот дел од парите го земаат 2-3ца.

Согласност треба од 50%+1 стан за да ја монтираат.
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
- Дали има некое минимално растојание после кое зрачењето не е штетно?
sekoe zra4enje e stetno .... fintata e kolku vreme si izlozen na nego :)
- Дали навистина зрачењето е поштетно за околните згради отколку за зградата на која е поставен предавателот?
pa moze da se kaze deka ova e tocno no sepak zavisi od mn drugi faktori ( izolacija , kakov beton , kakva armatura ova ona ...
- Дали постои некој орган во државата надлежен за контрола на јачината зрачење? agencijata za elektronski komunikacii ... neznam kolku vo praksa se funkcionalni no znam deka imaat ekipa od luge koj pravat takvi merenja
- Колкава процентуална согласност е потребна од станарите за да се овозможи поставување на предавателот? poveke od polovina kako 6to kaza StenmarC 50 %+1 stan
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Мислам дека Републички завод за здравствена заштита http://www.rzzz.org.mk/index.asp може да е одговорен само ако има апаратура за мерење и пропишани критериуми што е штетно, а што не е (е помалку штетно).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,763
Мислења
850,112
Членови
29,466
Најнов член
ninobass
На врв Дно