1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Штедливи ЛЕД сијалици искуства

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од eX3v1l, 27 Март 2015.

 1. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Затоа си земав две :D
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,172
  9,782
  24 Јуни 2009
  Машко
  Паметно, јас 4, дека беа на попуст. :)
  Плаќаш 3, земаш 4. :D
   
 3. zozone

  zozone
  Intern

  22
  5
  22 Јануари 2020
  Машко
  Ја тие од 2700 и 3000 ич не ги можам. Ниту пак оние од 6500. Затоа користам од 4000К
   
  На olikomerc и psyside им се допаѓа ова.
 4. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,423
  2,559
  9 Февруари 2011
  Дали ние дома сме нешто изреметени?
  Две по 9W за голема соба?
  Еве ја не лажам, иаме 3х18W и 2х16W и само така ни е таман у дневна. Сите се по 2700/3000К и секоја е купена као да симулира лумени на волфрам од 100W.
  Пред времево на ццфл и лед исто така седевме со 4-5 стотки у дневна.
  Од недоволно силна светлина ми се приспива, очи ме болат итн...
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Мајка ми и татко ми седат на 24W дома, им ја купив јас и таман им е. Мене што послабо, тоа поарно. 7 - 9 вати ми е таман. Повеќе, ме нервира ептен.
  90% од времето кога сум пред ПЦ седам во темница. Најубаво ми е.
  На работа имам колешка што седи пред мене и летно време на 40 степени и толку јако сонце, таа доаѓа на работа и пали сијалица, темно и било.
  Секој ден сакам да ја убијам, ама нема.
   
  На barneymk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Онда патиме од иста болест.... Или кинеските вати се помали
  Toa ж'лтото ич не го можам, го искомбинирав со некој рандом сијалици, дојде на ред некако.
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,172
  9,782
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Gaston
  Секој според своите потреби.
   
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
 9. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Дечки ваков драјвер кај нас кај може да се најде? Зелено пазарче и лед продавници?
   

  Прикачени датотеки:

 10. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  284
  55
  14 Август 2009
  Vo merkur sum gi gledal

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 11. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  139
  507
  9 Декември 2016
  Машко
  Другари(ки), за сите кои имаат потреба од додатни сијалици во една фасонка дома, топло им ги препорачувам овие дупли фасонки од Али, по цена од 0,66$ или 35 денари од парче (кај нас се 150 денари истите). Достапни се за грло E27 и за E14, изработени од fireproof термопластика, наменети за LED и CFL сијалици или послаби класични.

  Мене во дневната соба (25 квадрати) ми беше темно со една Лед 18W во главниот лустер, па сега еве кладов две Horoz по 18W и силно светнал ден. Обавезно утре го ставам вториот конвертер во гаражата со две CFL-ки од по 24W.

  DSC_9802.jpg DSC_9803.jpg DSC_9807.jpg DSC_9821.jpg
   
  На Deksa, ARMac, petkotrajko и уште 6 други им се допаѓа ова.
 12. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  784
  668
  27 Јуни 2012
  Здраво,

  Ми прегоре лед панела што е вградлива од 15W со димензии на внатрешниот дел од 185 X 185 mm. Пробував да најдам нешто слично, но проблемот е што другите се или 18W или 12W и се или поглеми или помали. Значи ќе мора да се снаоѓам некако со постоечкиот и ме интересираат неколку работи.

  * Дали може да се смени само напојување?
  * И ако може да се смени напојување, дали има врска колку W е напојувањето?

  Фала
   
 13. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  284
  55
  14 Август 2009
  Ако е напојување проблемот смени го, стави со повеќе W.
   
 14. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  558
  523
  26 Јуни 2012
  Машко
  Да, може да се смени само напојување. Види во Меркур имаше само напојувања да купиш.
  Најдобро е со иста моќност да се замени, но со кинезаријава навистина незнаеш на што си и што купуваш.
  Само осигурај се дека е навистина напојувањето, кај мене една панелка исто престана да работи. Земав ново напојување и излезе дека внатре лед лентата е отидена :D.
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Напојување as in драјверот нејзин што е? Ако е тоа, имаш во скоро секоја железара.
   
 16. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  напонот запази го, да пожелно е да има некој ват плус, и да има навистина 18w ќе имаш 3 вати резерва, односно подолго ќе трае.
   
Слични теми
 1. the G man
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  4,459
 2. hmmm
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  889
 3. FLEGMA
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  904
 4. skullmonkey
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  1,900
 5. darko_989
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  848
Вчитување...

Сподели

Вчитување...