1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Штедливи ЛЕД сијалици искуства

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од eX3v1l, 27 Март 2015.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,636
  3,652
  12 Јануари 2016
  Машко
  ^ ^
  Се гледа убаво од преписката кој е игнорантниот овде.
  Дискутирај ако имаш нешто паметно да кажеш, а пошто очигледно немаш - следен пат цитирај ме во фајт клуб и не ги замарај останатите во дискусијава.
   
 2. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,423
  2,559
  9 Февруари 2011
  Една слична Филипс веќе ми рикна од две, после една година користење. Другата уште свети, пола година и више откако оваа рикна.
  Убава светлина, многу налик на волфрам што нам фамилијарно ни се свиѓа - warm white 2700K, 1600 лумени се овие.

  Година дена... не е баш за фалење мислам.
  Вака е пакувањето, ама мислам дека моиве не се dimmable:

  $_32.jpg
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,532
  1,184
  2 Јануари 2012
  Која моќност ја користите обично за сијалиците?
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,477
  3,201
  24 Септември 2012
  Philips 13W 2700-3000K за нормална употреба.

  А каде што се собите со 4-9 ламби тогаш со Philips 7.5W-9W 2700-3000K.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,532
  1,184
  2 Јануари 2012
  Ме интересира за лустер со 6 сијалици свртени нагоре, и друг лустер со една сијалица свртена накај маса. Ова би важело во ваков случај?
   
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,477
  3,201
  24 Септември 2012
  За лустер со 6, веројатно 6-7.5в ќе треба. Обично тие се со е14 фасонка.

  А за една над маса 9в, ама провери кога седиш на масата дали ти пречи сијалицата (таа што е сега). Ако е во видно поле може нешто послаба 7.5-9в, а ако е повисоко над масата тогаш може 9-10в.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  кај има од 13W
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,371
  7,351
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас ги сечам дифузерите. Многу поубаво ми светат навечер. 2700-3000К исклучиво. Ова е делта лајт.

  IMG_20200113_121209.jpg
   
  На CBB_6 и mdeni им се допаѓа ова.
 9. zlate_mkd

  zlate_mkd
  Intern

  18
  9
  17 Декември 2019
  Машко
  штедлививе сијалици не трпат многу пали гаси затоа и побрзо прегоруваат , ја надвор имам ставено од кинескине 80 ден сум ја земал ене ја тера 5 години :)
   
 10. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,781
  1,905
  8 Мај 2007
  Машко
  Ќе се менуваат стари неонки што се кај прозори. Барам соодветни лед цевки.
  Хјундаи се најефтини ама се 4000К . На истото место имаше и Филип со луда цена но исто со 4000К.
  Дали некаде има лед цевка од 3000К, и која им е цената на 90цм и 120цм
   
 11. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,830
  1,662
  22 oктомври 2012
  Машко
  V-TAC Macedonia

  Чисто информативно, обичните (без Samsung лед) се со 2 год. гаранција, а тие со Samsung лед се со 5 год. гаранција...
   
  На bicikle и shifty им се допаѓа ова.
 12. shifty

  shifty
  Модератор

  1,015
  1,335
  5 Септември 2009
  Тие со 2 години гаранција беа ~120 денари, тие со samsung чип 200 ден.
   
 13. maki01

  maki01
  Gaining Experience

  64
  50
  2 Август 2017
  Машко
  Сите дома ми се од обичните со две години гаранција и гајле немаат ( веќе трета година) Земав 2 со самсунг чип и по некој месец една по една се расипаа. Среќа имаат гаранција па ги сменив. Сакам да кажам да си земе од обичните в-так.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 14. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,423
  2,559
  9 Февруари 2011
  Ikea-ва добри се? Чекам да рикне нешто за да им дојде ред, ги купив импулсивно.

  20200115_194951.jpg

  Тоа икеа е чиста лажипара. Еј ова евро, ова пола, ова две, на крај 100 евра за глупости.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. zozone

  zozone
  Intern

  22
  5
  22 Јануари 2020
  Машко
  Здраво, јас имав земено ЕГЛО 10-ина сијалици по 300 и кусур ден. (ноември 2016), од кои во рок од две години сите прегореа. Некои од истите траеа и помалку од една година. Експериментирав со некои евтини (<100 ден.), од локална продавница купени (непозната марка), ама се расипуваат брзо на начин што почнуваат да трепкаат. Моментално користам Хјундаи и Филипс и сега за сега се ОК. Инаку јас користам од 4000К.
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Во кам маркет, од денеска до следниот четврток.

  upload_2020-1-23_12-45-50.png
   
  На Chicco69 и CBB_6 им се допаѓа ова.
 17. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Опаа ајмо на шопинг.
   
 18. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Купив две. Глеам на пакетчето, 9W white, си идам дома, ги пробувам жолти
   
 19. zozone

  zozone
  Intern

  22
  5
  22 Јануари 2020
  Машко
  Јас колку што знам бојата на светлото го ставаат во келвини (K). Тоа со вати (W) нема врска. Значи 2700-3000К (warm white), 4000К (neutral white), 6500К (cool white). Може да има и некои измеѓу.
   
 20. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Нема врска де. Ама на кутијата пишува дека е бела, а жолта е.
   
 21. krema

  krema
  Professor

  10,172
  9,782
  24 Јуни 2009
  Машко
  На кутијата пишува 3000к и сосема е во ред филипсот.
  Тие се сите бели но со различна температура на светлина, и не е жолта, така ти се чини. :)
   
 22. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Е не видов 3000к, сеа случајно погледнав.
  Одлично, и онака нејќам бела бела.
   
 23. krema

  krema
  Professor

  10,172
  9,782
  24 Јуни 2009
  Машко
  Одлични се и не замарат воопшто, претпоставувам дека не си имал прилика со ваква температура.
  Ќе се навикнеш и за кратко време ќе си докупиш уште. :)
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 24. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Во претходниот стан кај што седев користев 3000к ламби. Предобри ми беа. Бело не можам да поднесам.
  За жал, сега каде што сум, има плафоњерка бела и не сакам да ја менувам. Се селам за една недела, така да си носам со себе 3000к ламби :)
   
 25. krema

  krema
  Professor

  10,172
  9,782
  24 Јуни 2009
  Машко
  Е сега, овие се 9w и можеби за поголема соба ќе бидат потребни 2 комада.
   
Слични теми
 1. the G man
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  4,459
 2. hmmm
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  889
 3. FLEGMA
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  904
 4. skullmonkey
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  1,900
 5. darko_989
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  848
Вчитување...

Сподели

Вчитување...