1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Штедливи ЛЕД сијалици искуства

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од eX3v1l, 27 Март 2015.

 1. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Колку сметаш ти дека светлото има удел во спиењето ?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,637
  3,652
  12 Јануари 2016
  Машко
  Дали јас имам правено студии и истражувања?
  Или сакаш анекдота и јас да кажам? :)
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,479
  3,204
  24 Септември 2012
  Ми се допаѓа графикот, во прилог на 660nm црвеното светло што го зборувавме.
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,430
  8,908
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Дали кога спиете светлото кај комшијата има удел во вашето спиење ?
   
  -={K-O-R-U-N}=-, artweb и на Astraion им се допаѓа ова.
 5. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,121
  2,382
  19 Јули 2013
  Ти тврдиш нешто и постираш линкови од студии кои би требало да го потврдат тоа.
  Ти укажав дека студиите не го потврдуваат тоа, затоа што не се ни бават со таа проблематика. Темата на студиите е нешто друго.

  Еве те молам покажи ми во овие твои линкови:

  каде се анализира влијанието на температурата на светлината на било што? Каде воопшто се спомнува температурата на светлината?

  Затоа што не ти е првпат да постираш линкови кои што немаат врска со твоите тврдења. А кога ќе ти се побијат аргументите, емоционално се вознемируваш и почнуваш да навредуваш, да исмеваш, да ги извртуваш работите, да внесуваш ароганција и да пишуваш инфантилни работи.
  Истата реакција ти е и на било кое прашање на кое што немаш одговор или одговорот не е во согласност со твоите тврдења.

  Немам ништо лично против тебе како што алудираш во напишаното, само против аргументите што ги приложуваш.

  И не, нема да престанам да те цитирам ни тебе ни било кој друг, ако гледам слабости во аргументите со кои ги поддржуваат тврдењата, без оглед дали се точни или не се.

  Така да можеш да продолжиш со истата реторика и да се преправаш дека си за здрава дискусија или можеш да одговориш на прашањата погоре, од овој и од претходните постови. Изборот е само твој.
   
  На Kajsibebraat и DarthJe5us им се допаѓа ова.
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,637
  3,652
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ти критикуваш за квалитетот на дискутирањето?
  Навистина?

  Која „здрава дискусија“ кога ти воопшто не дискутираш?
  Пошто не, падобранско упаѓање со тврдење дека 100% релевантни студии не ја третираат проблематиката - тоа не е ниту дискусија, ниту е критика.

  Критика е кога ќе ја докажеш за неточна противничката теза. Или макар ќе се обидеш, ама со аргументи. Дискусија е кога ќе понудиш спротиставена - и аргументирана - теза.

  Кои се твоите аргументи?
  Која е твојата теза? Имаш теза?

  Ајде да ја слушнам твојата теза, пошто навистина крајно време е за малку хумор овде.


  Онтопик: Покажав релевантни студии, потоа покажав и неколку други - релевантни - студии. Сите тие истражувања ја потврдуваат мојата теза.
  Твоиве „писанија“ досега и се додека не понудиш некакви аргументи, се интелектуално споредливи со вишокот гасови од дигестивниот систем - дај аргументи или не ја засмрдувај дискусијава (второво би било подобро за сите).


  едит:
  Поздрав до суфлерот. ;)
  (ти дефинитивно немаш имагинација ниту интелегенција, вака суптилно да навредуваш)
   
  Последна промена: 9 Јануари 2020
 7. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  621
  634
  15 Септември 2012
  Машко
  Да, кога комшијата е на службен пат, а јас спијам со жена му. Во други случаи, не.
   
  artweb, mihovkris и на Astro им се допаѓа ова.
 8. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Секоја студија треба да е издржана, ледовите се популаризираа, колку 5-7 години можда некаде и 10, и еве да речиме 10 години да е истражувано, а инсомнија има бог зна од кога. Прво самото време на постоење сметам дека е кратко, па статиите се темелат на теоретски краткотрајни истражувања. За штетните влијанија од ртг, што неспоредливо се појаки и поштетни биле потребни 30 години да се соберат податоци за прецизна анализа.
  Во ред е да се разгледуваат статии, ама не и безрезервно да се верува-така јас сметам, може сум грешка.
  Затоа прашав, твое видување колку имааат удел лед сијалиците. Можда да ти е све „под конец“, па финеси да биде светлото, ама да не се лажиме, генерално како општество далеку сме од тоа.
  И еве, да земиме дека све тоа е како што пишува, дека темп. на светлината има ефект како 2 еспреса + ред бул и сите тие работи, значи не треба да пушташ ЛЕД тв (непосредно пред да спиеш), не треба да чепкаш в телефон пред да спиеш, најверојатно ако си во град треба и ролетните да ти се 95%+ затемнети, така да пак сијалиците имаат мал удел. А навечер ако станам, какво светло што стајле на телефонот, такво користам да не ги будам и другите :)
  И пак адаптирано амбиентално (црвенкасто) светло ти е потребно само непосредно пред спиење, а не на пример што знам еве сега се темни во 5 попладне, ти си седнал во 6 да гледаш утакмица, нема никаква смисла да се потресуваш за светлото, или не гледам логика.
  е ајде да речиме пред да легниш ете нека биде некое пригушено светло, мада нити сакам да му се мешам некому во спалната, нити да ми се меша некој :)
   
  На artweb и moongose им се допаѓа ова.
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,637
  3,652
  12 Јануари 2016
  Машко
  По истата логика излегува дека не е многу штетно да пушиш цигари, пошто ионака и воздухот и се друго е загадено. Или можеш да се пукаш во вена, велат хероинот бил евтин. Ионака се доку*ца е отидено па ниту дрога нема „со голем удел“ да влијае?

  Така со вакво размислување ти за ништо не треба да се грижиш. Удри на аналогни наместо на е-цигари, удри на дрога, спорт никако да се губи време со тоа, исхрана исклучиво во 7-ца или други сендвичари, пиење строго само кока кола, евентуално други газирани сокови и многу енергетски пијалоци, нормално и алкохол - што поголеми количини најевтината брља од пазар пошто со „колкав удел“ влијае па тоа во поголемата слика на работите?
  Итн, итн...


  Онтопик: Најпосле баш како што кажа, никој на никого не му се меша. Секој за себе одлучува како ќе прави. Овде само се дискутира за штетноста од одредени видови светла - пошто нели темата е за тоа: За дискутирање и искуства со светлото од лед сијалици.
   
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Значи ако пиеш скап пијалок или ако се дрогашиш со добра роба во ред е.... Мада светлото не е ни дрога ни алкохол.
   
 11. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  139
  507
  9 Декември 2016
  Машко
  Да има, зедов две Philips 9W / 900 lumen за 99 денари, само не се 4000 туку 3000K. Ги ставив двете за истовремено да светат во лустер во детска соба од 18 квадрати. Светат партал бре, некако филипсовите 9W се посилни од кинезаријата од 9W.

  Им барав гаранција на тетките во Кам, ме гледаа со прашалници и велат ма каква гаранција, или свети или не. Ако не светат врати ги, ќе ги смениме. На пакувањето производителот јамчи 10 години светење, јас ќе сум задоволен со 2 години.

  DSC_9757.jpg

  Прво искуство со Филипс, гледав и Осрам во Тинекс има, но само 6500K и дупло поскапи за исти вати. Ги фаќав и разгледав и Филипсот и Осрамот и осетна е разликата во тежина на сијалицата спрема остала кинеска боранија. Се гледа дека имаат помасивен хитсинк внатре, а со тоа веројатно и подобро ладење, шо би резултирало со подолг животен век.
   
  olikomerc, GGTT1, stefan_off и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  429
  243
  18 Март 2015
  Машко
  Лично би ти кажал не се замарај за гаранција. Дома веќе 4-5 години терам филипс сијалици, само една прегорела и ми ја сменија со фискална назад (за жал не во мк и прегоре после некој месец).

  Кога купував порано, филипсот имаа најмногу лумени по ват. Имам комбинација од 13w со 1500 лумени и сличен модел на твојава
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
  И јас имам неколку Филипс од КАМ, до сега никаков проблем и дават убава топла светлина.
  Е сега дискутабилно е дали се навистина Филипс.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  "Светат партал бре, некако филипсовите 9W се посилни од кинезаријата од 9W."
  Не знам оти си изненаден :)
  Него сега им пушташ на деците сијалици и заспиваат во рок од 15 минути, така ?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,051
  2,572
  21 Јануари 2011
  Машко
  Филипс во кам маркет o_O
   
  На artweb и MacRazor им се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да бе, просто за неверуење. ;)
   
 17. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  139
  507
  9 Декември 2016
  Машко
  Да, ито си има декларација на МК залепена на нив кај шо е наведена и фирма генерален импортер. Ваљда не се фејк. Истите Филипс ги има и во Тинекс, само во мн. поголем избор (сите ватажи ги има).

  Штрак сијалиците на 3000К џоа успаванка и деците дремка за 5 мин. на бапка. :D
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мене ептен ми е погодена бојата на филипсот од КАМ, едино да беше барем за некој процент појака во вати.
   
 19. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,051
  2,572
  21 Јануари 2011
  Машко
 20. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Овие ламби штетни, оние штетни, трети штетни.
  А да се вратиме на свеќи или ... темница?
   
  На artweb и bicikle им се допаѓа ова.
 21. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,051
  2,572
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ако си играат со нивото на мелатонин може да биде проблематично.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,473
  3,831
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Jas po vlecki sum...
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,479
  3,204
  24 Септември 2012
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,439
  27,115
  4 Септември 2008
  Момци, дали знаете што прави еден сендвич во седмица наспроти изложеност на 6.500K неколку часа низ денот? не си барајте проблеми во работи кои имаат далеку помал импакт на здравјето од секојдневните навики на 95% од популацијата.

  Најголем фактор за добар сон ти е правилна исхрана, психичко здравје (да не патиш од анксизност) и спорт. Се друго е едно 20 места подоле. Последниве 2-3 недели сум со телефон во кревет по 2h најмалце пред да заспијам, имам ИСКЛУЧЕНА опција за ~4000K светло или која и да е температурата на ноќниот мод, (спијам подобро него пред 1 месец кога не го користев во кревет, или со топол мод)

  Значи стрес, исхрана, физичка активност, ова со температуриве е проблем ако СЕКАКО имаш фрка со спиење на било какво светло, ако не далеку позади е како фактор.
   
  На shifty, moongose, bicikle и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,121
  2,382
  19 Јули 2013
  Напишав, но ти упорно игнорираш. Полесно ти е навреди да редиш. Тоа е. :(
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. the G man
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  4,459
 2. hmmm
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  890
 3. FLEGMA
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  905
 4. skullmonkey
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  1,900
 5. darko_989
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  850
Вчитување...

Сподели

Вчитување...