1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Штедливи ЛЕД сијалици искуства

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од eX3v1l, 27 Март 2015.

 1. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,305
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Како и да е, и јас си купив сијалица како сите вие форумџии и само што сменив сијалица и има можност за ,,оверклок” и со Аура ефект само што не е Асус
  [​IMG]  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Tomislav96, Dave1 и на tamamuzicar им се допаѓа ова.
 2. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  139
  507
  9 Декември 2016
  Машко
  Видов ефтинка понуда за Лед сијалици штипско-кинески Селена. Ме интересира дали некој има користено од овие и како се покажале?
  Се нуди една година гаранција, 10W за 99 денари, а 12W за 119 денари.

  Selena.jpg

  Селената ги има во скопски Лед Маркет, а како прва опција ми се турскo-кинеските Horoz Electric кои ги има во Алфа Електроник во Битола:

  Хороз.jpg

  Ми се чини дека и Хорозот имаат една год. гаранција, 18W/1600 lum. за 150 ден, и 15W/1400 lum. за 130 ден.
  А изглеа најпаметно ќе ми биди да поминам и до Електроелемент да видам шо понуда ќе има тука локално од Хјундаито.

  Дома имам 14 сијалици, од кои две се лед цевки-арматури (купатило), а останатите се сите спирални Це Еф Ел - ки.
  Оќоревме на 6500 келвини сите подома, стерилна атмосфера у п.м. Па решен сум све да заменам со 4000-4200 келвини ЛЕД.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mak

  mak
  Intern

  66
  26
  15 Април 2009
  Природна светлина за око за вечерно време е 2700-3000К. 4000 е добра за работилница, и работна атмосфера. Но за дома само 2700-3000К.

  За жал луѓето што продаваат сијалици и трговците се многу БОСИ и снабдуваат 90 посто со 6400К, што е еднакво на вистинска катастрофа.
   
  toplel, RoninMK, PC_GAMER и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  336
  115
  27 oктомври 2013
  Машко
  За дома користам само 4300к :)
   
 5. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,479
  3,204
  24 Септември 2012
  Многу точно. За домашни услови само 2700-3000К смее да се користи. 4000к за канцеларии, гаражи и работилници.

  5000-6500к за мртовечници, фрижидери за умрени, самици во затвори и слично.
   
  На Tomislav96, toplel, RoninMK и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. mak

  mak
  Intern

  66
  26
  15 Април 2009
  Проблемот е што доста луѓе не ни знаат дека постои нешто различно од 6400К. За нив штедлива = на бели/сина светлина. Со овие макароните беше така, иако и макарони имаше 2700К. А продавачите се многу боси да ги спроведат на пазарот и да ги научат купувачите дека постои и нешто друго.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,479
  3,204
  24 Септември 2012
  Треба да се регулира пазарот и да се забрани увоз и продажба на сијалици над 4001к, општо секаде во светот. Сите улици и куќи се исрани со 6500к сијалици, наместо 3000к и личат ПРЕОДВРАТНО.
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 8. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  336
  115
  27 oктомври 2013
  Машко
  До 5000к е ок, треба да се забрани особено на колите што клават над 6500к
   
 9. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  85
  31
  28 Јуни 2016
  Машко
  Како си задоволен со оваа сијалица, ја чекам и јас па дали вреди ?
   
 10. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,305
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Задоволен сум и не е лош , доста врши работа и и а таква опција што кога подесуваш тајмерот како будилник и сам се пали тоа е добро за тие со оштетен слух . И го има во Mi Store во гтц


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На bakigvg му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  85
  31
  28 Јуни 2016
  Машко
  Работи со Mi Home апликацијата ?
   
 12. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,305
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Да да со Mi Home и преку ова ќе правиш што сакаш инаку без тоа ќе биде како обична сијалица


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,293
  616
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Најздраво е да користиш парафински свеќи или фенер.
   
  На Deksa и bicikle им се допаѓа ова.
 14. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,121
  2,382
  19 Јули 2013
  Види во електроелемент дали имаат уште од Филипсот што им беше на акција.
   
 15. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Зедов филипс жолта, очај и депресии ми беше, па да не одат фира ги кладов на тараса.

  Денската светлина (ако е точен гугл) баш е поизразита кај плавиот спектар, оти имаме армосфера колку што разбрав.
  Ув спектарот се дели на 3 сегмети (ув А,ув Б, ув Ц) и ув А нема ништо да ти направи пошти нема енергија или сме се навикнале. Башка тој дел е со нал интензитет од ледот, далеку помал од денска светлина.
  Всушност, лед сијалиците светат плаво, но имаат флуоресцентен слој што ја "претвара" светлината во видлива, и во голем дел си безбеден. Мислам дека уствари ледовите се исти, тој слој е различен.
  И ја смислев така, види го спектарот на јаглеводородите кога оксидираат :)
  Нај зрраво е да си легниш по мое :)
  А дали фенр, дали лед, дали неонка по мое има мноогу мала разлика така да што ти е убаво и пријатно, тоа стај си :)
  Кај деците исто така имам стаено 3000К сијалица, (ко да по природна) моќна, е има лумени но сепак некако ми е "ќора". Може сум навикнал на овие со поќе келвини.
   
  На artweb и moongose им се допаѓа ова.
 16. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,293
  616
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Се шалам за свеќите и фенерот. :)
  На нет еден куп текст прочитав за тоа дали 6500к е штетна како што тврдат другарчињата на форумот.
  Излегува дека ептен се грешка.
  За окото најприродна светлина е токму 6500к, односно дневната светлина.
  И јас имам пробано со по жолтим бои, толку депресивно ми делуваат, глава ме боли, очи ме болат итн.
  Па уште некој вика 2500-3000к било најдобро и најприродно за очите, просто не можам да се изначудам.
   
  На bakigvg, Daniel86, moongose и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,889
  1,458
  10 Август 2010
  Машко
  Секој со различен вкус.

  Мене пак се што е над 4000к ми е ептен не комфортно да седам во просторија подолго време. Плус мразам плафонско осветлување дома, и го палам многу редко (15-20 мин во неделата дали работи), а во останатото време столни/подни лампи наместени по разни ќошеви ја осветлуваат собата. Така добивам не така силно осветлена соба (dimmed), кои светат со 2500к-3000к.

  Така да, за мене ладно светло е депресивно, а топлите - комфорт.
   
  PC_GAMER, RoninMK, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,637
  3,652
  12 Јануари 2016
  Машко
  Повеќе пати пишувавме за поврзаноста на топлината на светлото, со нејзиното влијание врз регулацијата на одредени биомеханизми во организмот (да не се повторуваме пак). Но овде упорно се зборува за „расположенија“ и „вкусови“... Потоа чудење и неразбирање зошто денес има толку нарушување на спиењето кај еден куп луѓе.
   
  mnikolce, RoninMK, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  621
  634
  15 Септември 2012
  Машко
  Да се приклучам кон дискусијата само со една слика од интернет која ги споредува вештачки добиените со природните температури на светлината, а сите вие што во претходните страни изнесувавте мислење за температурата на светлината најдете се во природата прикажана на сликава:
  upload_2020-1-6_2-33-13.png

  Да дополнам, на која и да се наоѓате хемисфера на земјата, светлината од нашата ѕвезда доаѓа од ГОРЕ. Вие распоредувајте ги вештачките светилки во затворен простор за да ви го симулираат осветлувањето на отворен простор како сакате - да светат према горе, према лево, према ПМ, ама имајте во предвид дека телото во еден момент ќе ви реагира. Прашање е дали медицината ќе може да одговори на таа реакција???
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,439
  27,115
  4 Септември 2008
  Што ќе се случи ако дома користиш 4K?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 21. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  621
  634
  15 Септември 2012
  Машко
  Подолго време ја пишував мојата порака (која е веднаш после твојата), ама поентата на двете е мнооогу слична.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,637
  3,652
  12 Јануари 2016
  Машко
  Позицијата на светлото е друг муабет. Работата е во тоа што колку е поладно светлото толку повеќе се спречува лачење на хормони кои стимулираат спиење и заспивање. Тоа е она што не го разбираат луѓето.

  Има ситуации кои повикуваат на будност навечер, на пример кога навечер се работи, треба да се сработи нешто. Но во обична вечер кога луѓето треба да се релаксираат и да заспијат на време за да ги фатат потребните часови сон - ладна светлина е последното нешто што е потребно. Сеедно што на некој му се допаѓа ладно светло. На крај секој за себе си одлучува, проблемот е што повеќето не ги разбираат работите и не носат едуцирана одлука.
   
  PC_GAMER, RoninMK, flashgordon007 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,618
  1,708
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Тоа значи дека немаш закачено слика од Тито во ходник :)
   
  На bicikle и psyside им се допаѓа ова.
 24. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  621
  634
  15 Септември 2012
  Машко
  Тебе нема да те разберат, оти им објаснуваш на локален, мајчин јазик, а кон таквите се нема доверба. Затоа, еве им на српски па нека те сфатат што им збориш.
  Е, ама ова треба да се изгледа од почеток до крај.
  View: https://www.youtube.com/watch?v=S5tg86yIgGo
   
  goceiva, RoninMK и на mdeni им се допаѓа ова.
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,479
  3,204
  24 Септември 2012
  Казна 150еур за 6500к, за 4000к само 30еур.
   
  На damil и stefan_off им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. the G man
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  4,459
 2. hmmm
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  890
 3. FLEGMA
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  905
 4. skullmonkey
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  1,900
 5. darko_989
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  850
Вчитување...

Сподели

Вчитување...