1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Штедливи ЛЕД сијалици искуства

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од eX3v1l, 27 Март 2015.

 1. shifty

  shifty
  Модератор

  1,015
  1,335
  5 Септември 2009
  Ако си земал V-TAC Value pack да кратко траат, без разлика што имаат 2 години гаранција. Што се однесува до тие по 1-на што се незнам дали ми изгорела некоја до сега.
   
 2. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Колкунвати се едните колку другите? За 6-7w + треба да се ектремно добри, е сега некогаш треба лустер да мењаш за повеќе сијалици...
   
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,430
  8,907
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не сум знаел дека имало два различни типа.
  Туку како тоа Value Pack а да траат едвај 6 месеци? Па тоа Value ли е или заебанција некоја?
   
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,529
  11 Декември 2008
  Машко
  Ако имаат 2 години гаранција, не ви ги мењаат во гарантен рок?
   
 5. shifty

  shifty
  Модератор

  1,015
  1,335
  5 Септември 2009
  Имам земено поприлично сијалици од V-TAC, на 20+ сијалици 1на сменета (станува збор за тие во единечно пакување). По извесен период налетав на пакувања од по 3 сијалици. Од 3 пакувања 6 сијалици вратив, секако без проблем заменети (претпоставувам сум ја погодил серијата). Воедно заменските ми ги дадоа во пакување од по една (ставени во употреба) кои ден денеска работаат одлично.

  Гаранцијата кај V-TAC е супер, имаш фискална+гаранција ја проверуваат на лице место и ти даваат нова.
   
  HoLfElDeR, Astraion, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,533
  1,184
  2 Јануари 2012
  Од каде купувате VTAC?
   
  Последна промена: 24 Април 2019
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,112
  3,592
  18 Април 2007
  ledlight.mk ama od prodavnicata im blisku do bricolage.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 8. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  358
  182
  11 Јануари 2010
  Ако не си од Скопје јави се во Led Light и прашај во твојот град од каде да може да купиш за да не плаќаш за испорака.
   
 9. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  351
  287
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Втор дел на тесто на ЛЕД сијалици.
  Двете Philips се купени од Кит Го маркети 9w-89ден, 11w-126ден.
  Милсев дека се daylight но сепак се 3000к White :(
  Начинот на теситрање беше исти како првиот тест. Имам и една Ikea 5w 2700k сијалица за споредба. Ikea-та е некој си 2 f-стопа потемна односно 4 пати послаб интензитет од 11w Philips.

  Untitled-1.jpg

  Philips и Osram 9w се тука некаде во интензитет на светлина.
  11w Philips и Dynamic 12w исто се тука некаде. Сепак Dynamic-от има малку повеќе зелена нијанса од сите други.
   
  На Astraion и moongose им се допаѓа ова.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,377
  7,361
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас од комшијата има дуќан спроти рамстор, веднаш до влезот на промедика.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 11. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  621
  634
  15 Септември 2012
  Машко
  E14 > E27 ќе најдеш во Скопје. Треба да прошеташ подалеку од компјутерот... Меркур, Бриколаж, ЕлектроМетал, Хубо, Бит Пазар...
   
 12. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,057
  584
  12 Април 2013
  Машко
  хахах, нема во бриколаж, нема во електрометал, нема ни во меркур, хубо не сум бил, битпазар не би одел.
   
 13. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  621
  634
  15 Септември 2012
  Машко
  хахаха, на бат пазар купив ВЕДНАШ за 1/2 цена одколку на Али...
   
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  оваа сум го зел, добро е, само сепак следното би го зел дејлајт или бело. Нужно е додатно ладилно тело. Дури и 50 вати е сасвим инаф, јер ова прејако за една соба.
   
  На krema и Lokvan им се допаѓа ова.
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Дечки, ќе прашам тука.
  Фрлив око на ова за осветлување просторија.
  Дали знаете кај би можел да најдам heatsink за истото?
   
 16. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  јас на бувљак најдов.
  Од колку вати сакаш?
   
 17. dimges

  dimges
  Intern

  17
  11
  14 Мај 2017
  Машко
  сега ми цркна една Волта лед сијалица, даваа по 1 година гаранција ама не издржуваат толку... имав друга и сменив, ама за 5-6 дена се проби и не работи, што ќе видам ВИТОНЕ ... не знам од каде сум ја зел ама се отсега помножени со НУЛА
  ... само TAЦ лед сијалици ,
  даваат од 2 до 5 години гаранција
   
 18. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  26
  12
  11 Јули 2018
  Машко
  11 месеци ме тераа Витоне лед сијалиците купени од Кам, лани 2018 во април ги монтирав две, сега оваа година во март во 2 дена откажаа двете.
  Ги заменив со исти такви, еве 8 месеци служат. Чинат само 130 денари двете
  Во тоалетот ме истера речиси 3 години. Ја сменив некаде декември месец. Значи таа 11 месеци, сега уште малце 1 година како служи и понатаму.
  На таа цена сега засега мене ме служат баш онака како што наведов во погорниот пост.
   
 19. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,293
  616
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Само да надополнам дека лед сијалиците Hyundai што ги купив лани во април, 9 комада, уште работат.
  Едефинитивно најдобра лед сијалица за парите.
   
 20. dimges

  dimges
  Intern

  17
  11
  14 Мај 2017
  Машко
  ова што не чини има само на врв на крушката жиг Витоне, а нема од страна со црни букви карактеристики, а треба да е околу 11В...долу има жолт прстен... не сум сигурен од кај ми е, но не ја бива...
  а патем, имам во ходник Лед сијалица купена 2012 во Бриколаж, нонстоп работи, освен кога ќе снема струја или ако се исклучи на бушон, од 2,5Вата е, мислам ќе тера уште многу
   
 21. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  мен, имаш сијалица од 100 ден, и од 1000 ден, и не може да очекуваш да се исти ебаго. Али генерално проблем им е ладењето. Бренд нејм сијалици, далеку по негреат, али чипот е 10$, драјверот 20-30$ и ладилно тело од дуал коре или поголемо, и нормално дека ќе чини, а овие со толку мали ладилни тела би ладеле до 3W на некои 60C. Е сега да стајш 15 од по 3w ќе тераат, ама исто ќе те фат како една бренд нејм. Од кинезаријава овие се ок ради што се поразредени, односно имаат помала топлинска флуктоација и самата конструкција налага поголем ладилник по w т.е. цм^3 по W
   
  На Lokvan и Oktar им се допаѓа ова.
 22. topic

  topic
  Intern

  35
  35
  29 ноември 2018
  Незнам дали е до мене ама ниту еден бренд не ми издржива до крајот на гаранцијата што ја кажуваат
   
 23. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Врати ги. Кој брендови? Оти хундаи,осрам, витро се по 70-100 денара и ок е да прегорат, ама филипс се 250 денара, и би требало да ја надживеат гаранцијат.
   
  На topic му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,305
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Леле ме чудите како памтите кога и колку пати менувате сијалички, а за хардвери и гејмерски левел игри не памтите бре ле ле па па :crazy::D
   
  Викса, tamamuzicar, bicikle и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,293
  616
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Кај виде дека не памтиме? :D
   
  На tamamuzicar и bicikle им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. the G man
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  4,459
 2. hmmm
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  890
 3. FLEGMA
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  905
 4. skullmonkey
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  1,900
 5. darko_989
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  850
Вчитување...

Сподели

Вчитување...