1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Штедливи ЛЕД сијалици искуства

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од eX3v1l, 27 Март 2015.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,237
  5 oктомври 2007
  Машко
  Претставува да, но не така драстична да паѓаме одма у несвест. Многу помала од дневна светлина. Плус ова е рандом слика/графикон и неважи за сите ледови или други. Секоја ќе си има свој спектар со своја. Плус ова е фотометриска крива која нема врска со тоа што ние општо го подразбираме под јачина. Само покажува таа и таа сијалица каков спектар дава на јачина од стандарден 1 лумен осветлување. Додатно многу важно, сијалициве се со макс до кај 800лм додека дневна светлина има од 1500лм под дебела сенка до 6000лм на отворено на чистина. Човечко око трпи до кај 3500лм, после тоа ни предизвикува болка.
  Така да од некој саат, на сијалица од таван (не спотови и рефлектори кои светата под некој агол па и директ у лице понекад) нема ништо посебно да ни биде.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 2. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  и ја сака да спија, ама шефов се бунит, не е до сијалицата :D
   
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Прво, лумени се една работа, да не ги мешаме се топлина на светлина и со УВ зрачење. Ти во однос на лумените ја отвараш и затвараш зеницата, УВ зрачење не детектираш и не реагираш инстантно на него. Теоретски некој може да те однесе во просторија со големо УВ зрачење (вештачко) и ти да не осетиш ништо и да не реагираш никако додека не биде касно (по твоето здравје).

  Второ, нема да паѓаме во несвест ама спомнатово полека и кумулативно си има влијание, штетно влијание.

  Трето, не зборуваме за сијалици на таван (што бараш на таван повеќе саати ;) ). Зборуваме за главно осветлување по дома, пошто има многу луѓе кои употребуваат ЛЕД осветлување со ладна светлина по целиот дом.


  Значи тоа се фактите. Кој како сака нека прави, негов проблем, ама фактите се тие.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,237
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не мешам, не се секирај. Лумените се многу важна работа, пошто тие ја носат јачината, т.е. поточно осветленоста а со тоа и количеството енергија.
  Втор факт е дека немаат сијалициве УВ зрачење. Имаат блиску УВ, ама не е исто.
  Кумулативно да, за едно 100години, ако се употребуваат воннормални услови и нормално монтирани.
  Под тавански, мислев на светло наместено на плафон високо, да ја шири светлината, па да се одбива од објекти, па да менува со тоа и спектар итн. Иначе да ако ти буљиш директно у сијалиците, или генерално имаш поставено ниски отворени ламби, или спотови кои ти подсветнуваат во очи, онда кумулативно а и поединечно нечини каква и да стаиш сијалица.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На crash му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  да ја тргниме несоницата* на страна, оти сметаш дека ув зрачењето од сонцето преку ден е ок, а од лед сијалицата е штетно ?
  према графиците ув светлината од ладна лед сијалица е со слаб интензитет и е само мал спектар близу до видливата светлина (делумно го гледаме, поготово деца), а исто така и по не е штетен за разлика од „длабоката**“ ув светлина која ја емитува сонцето, али за среќа многу малце продира низ атмосверата.
  *оти ако си на ниет да си легниш ќе го угасиш светлото, не гледам потреба да спиеш со светло, било какво.
  **мислам на ув зраците со пократки бранови, испод 315 нм или помалце.
   
  Последна промена: 5 Април 2019
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  Многу паушално е вака одокативно. Еве ги измерените податоци:
  1.png 2.png 3.png 4.png

  Сијалица:
  Синото зафаќа 3258 пиксели од вкупно 9217 пиксели или 35,3%

  Дневна светлина:
  Синото зафаќа 8393 пиксели од вкупно 30869 пиксели или 27,18%

  За дневната светлина апроксимацијата од око ти е приближно точна. но за ледот ти е речиси двојно поголема во твоја корист.

  Настрана доверливоста на графиците, затоа што прво не знаеме за која дневна светлина се работи (се движи од 5-20000 Келвини) а второ и позначајно освен што нема скала е што ни на таа оска не се прикажани боите идентично. На едниот на 500 е зелено, на другиот цијан. На 600 е жолто на едниот, на другиот портокалово.

  Некој си немал работа си цртал во пеинт, а вие ко аргументи ги прикажувате. Чудесии.

  За другите работи веќе придонесоа @marv иi @bicikle да не се повторувам
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,238
  2,932
  24 Септември 2012
 8. Phillip

  Phillip
  Intern

  10
  1
  25 ноември 2015
  Машко
  Денес зедов 2 ЛЕД сијалици од брендот Horoz Electric по цена од 90 денари. Некој ако има искуство со нив нека сподели како се покажале. Исто ме интересира дали може да се најдат некаде исти вакви по пониска цена?

  IMG_20190405_192926.jpg IMG_20190405_192941.jpg
   
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,238
  2,932
  24 Септември 2012
  Кај пластичариве ги има овие многу. Ама тука е цената. Сепак 90 денари е премалку за квалитетна лед сијалица.
   
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  6w се , 480 лумена...
  Зедов две од тие филипс од веро, само што дадов 600-700 денара, за 2 сата ги преместив во колективниот ходник да не одат фира колку, 2700 80+ cri. Е тие ми беа очај xD ете некому се убави...
   
 11. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,267
  2,298
  9 Февруари 2011
  Се прешалтав од CFL Panasonic EFD22E27HD3E (2700K/22w/1550lum) кои веќе 6-7 година светат и одбиваат да умрат. Бев под импресија дека сепак се ослабени и да ги сменам.
  Купив за иницијален тест 2 комада Philips 8718696739327 (2700K/11,5W/1510lum).
  Ги ставив во истата плафоњерка кај што претходно имаше 2 комада од горенаведената Panasonic сијалица.

  Фрлени пари до даска.
  Исто светат како наводно ослабнатите Panasonic, па дури и полошо.
  Ама бар одма светат со пуна снага Philips-ов. На Panasonicot им треба едно минута или више за пуна снага.

  Ова LED/CFL мој впечаток = тешко срање. Мислам дека спектарот на бои кои ги дава една класична волфрамка е недостигнат.

  Колку за краток тест од 1 минута, ставив на истото место 2x GE Halogen 2900K/100W/1800lum и стварно не е споредливо. Насмевка на лице ми се разлеа автоматски, мислев сонце ме грее.
  Мана им е што греат у пичку матер, пожар е гарантиран кога се сместени во плафоњерка :)

  Ги вратив Philips, нека ги, пењил се не пењил...
   
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,238
  2,932
  24 Септември 2012
  Барај си 2000lm лед, очигледно ти се многу преслаби горенаведените. Најмалку 15тина вати, какви 11...

  Затоа ти е таков впечатокот. Има и 22w филипс само се многу големи. Тек тоа да видиш какво сонце е.

  Ти фалат лумени.
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,475
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мене единствено Филипс и овие V-TAC ми одговараат на очи. Дури V-Tac ми се и подобри. Еве ова е во трпезарија на лустер горе.

  Кај мене е отворен - споен концепт со дневна и нас ни одговара тоа ниво на светлина. Плис имам 5 од 2 W (исто жолти) над гарнитурата во дневна - G9 наместо старите халогенки, а ако и тоа е малце има и палфоњерка со 2х60W обични за не дај боже. Плус и од кујната иде светло од T8 CFL.

  Оваа мислам 2015 ја земав.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На olikomerc и krema им се допаѓа ова.
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,240
  991
  2 Јануари 2012
  Машко
  Менуваат боја низ животниот век. Како ќе ти се погоди.
   
 15. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,048
  1,104
  6 Декември 2016
  Машко
  Само да не стасаат до 6500К.

  До тогаш е сигурен.
   
 16. krema

  krema
  Professor

  8,985
  8,739
  24 Јуни 2009
  Машко
  И кај мене некои имат променето боја, вероватно од лошо или недоволно ладење на ледот.
   
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,240
  991
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ќе пуштам слика попосле со WB наместен на 6000к на телефон.

  Кај мене во лустер свртени накај таван се, ако и така греат не знам што им е маката. :/
   
 18. krema

  krema
  Professor

  8,985
  8,739
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сите имат тело за ладење внатре но нема каде да се ослободува топлината.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  И јас добив таков впечаток.


  Не кажуваш јасно дали се жалиш на рендеринг на боите, или на јачина на светлината. Критиките ти опишуваат недостаток од лумени.

  Јас не би ти препорачувал да ставаш појаки светилки, наместо тоа подобро дуплирај ги. Можеш да си купиш (локално или од нет) дупликатори на фасонки, претпоставувам Е27 на 2хЕ27 ќе ти треба. Причината за ова е тоа што колку е една лед сијалица посилна толку повеќе се грее и помал работен век ќе има. Подобро е две од по 10 вати, одошто една на 20 вати.

  Ако сијалиците се во плафоњерка, тогаш соодветни се тие широките „плочкасти“ лед светла. Или уште подобро направи сам со лед плочки и величински погодни алуминиумски хитсинкови.

  [​IMG] [​IMG]
   
  Последна промена: 7 Април 2019
  На Astraion и mdeni им се допаѓа ова.
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  Кај е есапо, тие пилипс што ги фалите 300 денара се една, па сел потисна за аутоно е поефтина него 4х22w лед, ем тие од 300 ден се 15 w :D
  Халогенките ни трепкаат, ни плава светлина даваат нити пак ув даваат.
   
 21. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  431
  815
  15 Март 2016
  Машко
  Што ќе кажете за ЛЕД панелов за плафоњерка? Случајно некој да не го има нарачано?
   
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  ладилник има?
   
 23. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  431
  815
  15 Март 2016
  Машко
  Најверојатно нема, мислам и дека нема потреба пошто чиповите се слаби (0.5W) и нема да грејат
   
 24. krema

  krema
  Professor

  8,985
  8,739
  24 Јуни 2009
  Машко
  Самото тело од позади е ладилник.
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  мој совет да му ставиш
   

Сподели

Вчитување...