1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

штафчиња за составување елементи на PC

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од flashgordon007, 15 oктомври 2019.

1. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

516
    559
    15 Септември 2012
    Машко
    Дечки,
    ме интересира дали можете да ми препорачате продавница каде можам да купам шрафчиња (завртки) за составување на компјутер. Имено, со куќиштето најчесто доаѓаат комплет шрафови (завртки), ама... за вентилатори има 8 или 12 шрафчиња (завртки), што се 2 или 3 вентилатори - ако сакаш повеќе вентилатори да наредиш во куќиштето - немаш шрафови (завртки).
    Ако сакаш повеќе ССД-а и ХДД-а да ставиш - немаш шрафови (завртки) оти произведувачот на куќиштето мислел дека ќе ставиш едно ССД и едно ХДД.
    Во меѓувреме кучето ја превртело кесата со шрафови (завртки) и ти недостасуваат дел од броените...

Знам дека ќе ме советувате да одам да побарам во продавниците на компјутерските фирми и они ќе ми дадат без проблем, ама срам ми е да просам. Би купил по 20-30 шрафчиња (завртки) од секој тип.
    Несакам да молам, сакам да платам, ако има некаде, да купам и да имам и за во блиска иднина.

Благодарам на конструктивни одговори, однапред :)

2. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,002
    12,366
    23 Јануари 2008
    Манга
    Оди во дирекција/сервис на некоја од поголемиве фирми и замоли ги да ти дадат шрафчиња. Не верувам дека ќе најдеш така за продавање. Јас имам насобрано како остаток при склапање од разно-разни куќишта во изминативе години, но немам доволно за да би ти дал по 30 од сите типови. :)

3. TIG@R

[email protected]
    Intern

28
    32
    6 Април 2013
    Машко
    Ако ти се исплати или си на поминување Карпош4, пројди без срамење контактирај ме. За сега да завршиш ке најдеме шравчиња, а сигурно нема да најдеме по 30 за во блиска иднина.

Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација

4. krema

krema
    Professor

9,341
    9,062
    24 Јуни 2009
    Машко
    Има на алиекспрес ако можеш да си почекаш.

Sent from my ипхоне using Tapatalk

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,390
    25,021
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Јас за мојот build целата штрафовска роба ја купив во ариље метал.

На krema и gOJDO им се допаѓа ова.
  6. MadBuldog

MadBuldog
    Intern

11
    13
    22 Јуни 2008
    Машко
    Ја би ти препорачал да поминеш во Логин Електроникс во Т.Ц. Беверли Хилс спроти продавницата на DELL Макпетрол, јас од таму земав комплет со компјутерски штрафови за лаптоп, кога ми треба штрафчиња за М.2 SSD за монтирање во лаптопот. Инаку би требало да имаат од повеќето стандардни штрафови, знам дека исто од таму зимав стандардни штрафови за напојување и дистанцери што ми притребаа во момент кога го надградував напојувањето за Екстерниот графички адаптер.

На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

516
    559
    15 Септември 2012
    Машко
    Некој ми го препорача чичко ти и чичко ми Али од Кина, па од него нарачав 3-4 килограми разни шрафови. Знам дека ќе ме пцуе поштарот, ама шит ис хепн.

На StalkeR и MadBuldog им се допаѓа ова.
  8. krema

krema
    Professor

9,341
    9,062
    24 Јуни 2009
    Машко
    Нека има, ниту леб сака, ниту вода сака. :)
    Не знаеш кога ќе ти затреба шрафовска роба. :D

На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

516
    559
    15 Септември 2012
    Машко
    нека ги, како што викаш, ниту леб, ниту вода бараат.

Сподели

Вчитување...