1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Shopify - и систем на наплата во МК -.-'

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од BO2018, 4 Март 2018.

 1. BO2018

  BO2018
  Intern

  14
  5
  3 Март 2018
  Машко
  Хеј, здраво на сите...

  Вака, Shopify (e-commerce) е одлична алатка за оние што знаат како да ја искористат и претпоставувам дека многумина и го знаат системот.

  Него, делот со земање пари во Македонија од него е...you guessed it right...проблематичен.

  Читав кај делот dropshipping но мојата идеја не е таа (нема никаква физичка поврзаност со Македонија, сето се работи во САД преку vendors), што значи дека 2checkout би можел да функционира со Payoneer за поврзување. Па, после тоа, цел муабет со картичките на Payoneer и исплата (или преку банкарска сметка - како оди овде со данокот? Не би го плаќал искрено, јбм МКД!)

  Прелистувам теми и искуства со Payoneer во меѓувреме, но би било повеќе од helpful доколку имате искуства со Shopify и идеи на поле - како да земам пари од странство. LOL

  Благодарам.
   
 2. Can4sta

  Can4sta
  Gaining Experience

  303
  311
  19 Јануари 2008
  Србија, Косово, Грција, Бугарија каде ти е подобро, поефтино и поблиску, одиш вадиш пари од банкомат и ајт чао, ако чим несакаш да вадиш парите од пејонир во македонија.
   
  На BO2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  594
  311
  9 Февруари 2008
  Mozes da imas problemi so 2checkout i nivnite pravila za dropshipping. Ne sum doznal oficijalno dali poddrzuvaat i ne veruvam nekoj da doznal. Mnogu luge gi "baniraat" i im gi zamrznuvaat parite zaradi dropshipping sajtovi. Mozebi ke te odobrat, no po nekoe vreme ke ti pobaraat informacii za tvojot biznis, produktite i slicno i one way or another ke doznaat deka e dropshipping, za koe najverojatno ke ti gi zamrznat sredstvata. Tesko e da najdes payment gateway za dropshipping. So sreka :D
   
 4. BO2018

  BO2018
  Intern

  14
  5
  3 Март 2018
  Машко
  Не е dropshipping. Обичен бизнис за продажба на apparel & accessories - сето направено/print во САД.
   
 5. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  594
  311
  9 Февруари 2008
  Ау да извини, не сум прочитал убаво. Во тој случај нема да имаш проблем. Пред неколку години мене ме одобрија 2чекоут како човек со мојата адреса на живеење, не ми требаше фирма. Баш ги прашав и рекоа дека е дозолено
   
 6. BO2018

  BO2018
  Intern

  14
  5
  3 Март 2018
  Машко
  Thanks. Сега уште да поврзам сето ова со Payoneer пошо МКД. -.-
   
 7. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  66
  12 Септември 2008
  Payoneer вадење пари во Грција :)

  Каде сакаш. Немаш проблем.

  Е сега ова е the holy grail. Да поврзеш Shopify со Payoneer.

  Неам искуство со 2Checkout ама гледам има искусни дечки со ова.
   
 8. BO2018

  BO2018
  Intern

  14
  5
  3 Март 2018
  Машко
  Во меѓувреме, ги решив дилемиве - на 2checkout може да се поврзе Payoneer (2checkout се поврзува со Shopify бидејќи е единствен за Македонија). Прашано директ со провајдериве.

  :)
   
 9. BO2018

  BO2018
  Intern

  14
  5
  3 Март 2018
  Машко
  Се враќам назад на овој пост бидејќи добив официјална порака од нив. :)

  Dropshipping е ОК за нив, се додека не продаваш branded things. Тоа е тоа што ќе им боде очи и би те затвориле како online shop.

  "2checkout works with drop-shippers."
  "If any items are branded, they cannot be sold with 2checkout."

  Поздрав.
   
  На Mr.Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  594
  311
  9 Февруари 2008
  Што мислат под тоа да не знаеш? Пример не можеш да продаваш туѓи брендови? Значи само твој бренд? Во принцип се што ќе препродаваш/дропшипуваш е туѓ бренд
   
 11. BO2018

  BO2018
  Intern

  14
  5
  3 Март 2018
  Машко
  Не, на пример - продаваш маички со твој дизајн = твој бренд/дизајн.

  Или, продаваш mobile phone cases.

  Сето што е no name. Овде имаш листа на тоа што нуди Oberlo (претпоставувам знаеш), па мислам дека вреди да се проба. Повторно. Бидејќи првиот пат додека ги чекав Payoneer да ми направат account, отиде идејата. :p
   
 12. igork

  igork
  Intern

  37
  9
  1 Март 2010
  znaci ne mozi direktno payoneer kartica da se povrzi na shopify, mora da bidi preku 2checkout
   
 13. BO2018

  BO2018
  Intern

  14
  5
  3 Март 2018
  Машко
  2checkout e payment getaway. Тоа значи дека тој систем ги собира наплаќањата online од купувачите (како Casys кај нас). И тој треба да се има. Payoneer е само сметка каде што ќе легнат тие пари.

  Btw, само 2checkout е available за Македонија, бидејќи сме "zadnja rupa svirala".
   
 14. igork

  igork
  Intern

  37
  9
  1 Март 2010
  ko ke kreiram smetka na 2checkout vo poleto Website sto da navedam?
  Isto za zemja, Makedonija da odberam ili USA?
   
 15. igork

  igork
  Intern

  37
  9
  1 Март 2010
 16. BO2018

  BO2018
  Intern

  14
  5
  3 Март 2018
  Машко
  Треба Македонија да се стави, бидејќи ти не си даночен обврзник на САД.

  Btw, за сето она што не ти е јасно - има tutorials на YouTube што се поприлично точни. Види само да ги search-неш од последнава година.
   
 17. igork

  igork
  Intern

  37
  9
  1 Март 2010
  гледам нешто 2checkout воведува нови правила за Европа, ај некој нека објасни што точно се кажува, јас единствено развбирам дека треба некои промени во кошничката да се направи за забрана на лица под 18 да купуваат

  Dear ,
  As you are probably aware, the General Data Protection Regulation (GDPR) will come into effect on May 25th, 2018. 2Checkout is committed to transparency, control and accountability. We have been working on GDPR for months and we can guarantee that on May 25th 2Checkout will be fully GDPR compliant. Our focus is to process payments securely and efficiently, whilst adhering to the latest changes and updates to the payments industry and to EU regulations.
  What is GDPR Compliance?
  The General Data Protection Regulation (GDPR) is an EU-wide regulation for the protection of European citizens’ data that comes into force on May 25th, 2018 and all companies that collect such data will need to comply with it. It establishes a set of compliance and security processes around managing personally identifiable information so that it is not misused. Currently, there is no certification or license required or available for GDPR.
  How Are We Preparing for GDPR?
  2Checkout has been working towards becoming compliant for many months and is in the final stages of that process. 2Checkout will be GDPR compliant by May 25th, 2018. Since it is a complex process, it takes time and involves mapping, assessing, planning and implementing changes throughout the company. We are working with subject matter experts from the field and consultancy firms to support us in the process.
  By continuing to work with 2Checkout you agree to the following updated documents:
  How GDPR Impacts Your Business
  If you sell to European citizens you will need to make sure that both you and all your partners (that have access to private data) are GDPR compliant by May 25th. 2Checkout will be GDPR compliant by May 25th, 2018.

  ACTION NEEDED:
  • If you use a 3rd party cart integration, please make sure that you add the age verification in the shopping cart as well, as have a Privacy Policy with a clear scope for collection of data and GDPR requirements. We recommend using the 2CO Privacy Policy.
  • Please note that for the data you collect outside of our systems – 2Checkout Platform – you must be GDPR compliant as well and need to take all necessary measures.
  • Please read our blogpost: GDPR Compliance – Practical Checklist for insights on what you can do to become compliant. For in-depth knowledge adapted to your business on how you can become GDPR Compliant we recommend you consult the appropriate legal counsel.
  Please visit our GDPR page and FAQs for more details on what 2Checkout has done to comply with GDPR.
   
 18. BazeMK

  BazeMK
  Gaining Experience

  149
  185
  5 Април 2011
  Машко
  Сакам да почнам бизнис на Shopify, направив продавница, се регистрирав на 2checkout и ги споив сметкките, на 2checkout ставив payoneer картица и се беше во ред, после 12 часа ми ја затворија сметката на 2checkout заради некој листи со забрани за тоа што би продавал. Гледав на листите немаше ништо такво. Дали некој знае или работи со ова да ме подучи малце или да ми даде насока. Фала
   
 19. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,063
  613
  8 Мај 2010
  Машко
  Што продаваше? пиши ми ПП ако не е проблем.
   
 20. BazeMK

  BazeMK
  Gaining Experience

  149
  185
  5 Април 2011
  Машко
  Провери пп
   
 21. whothis

  whothis
  Intern

  1
  0
  27 Јуни 2018
  Машко
  Здраво на сите,

  Дали некој има искуство со имплементација на плаќањето и интеграција со cPay за Shopify? Веб страната е за македонски пазар, моментално ја користи OpenCart платформата и има поставено CaSys систем за плаќање, но сега сакаме да направиме миграција на Shopify.
   
 22. igormkd101

  igormkd101
  Intern

  2
  0
  16 Јули 2018
  Macedonia, Republic of Payment Gateways - Online Credit Card Processing Macedonia, Republic of

  Здраво, гледам дека моментално има неколку Payment Gateways за Македонија, дали некој знае која е најдобрата опција моментално за примање пари? Пошто како што гледам уште немаме опција за примање пари преку PayPal... Прочитав некаде дека 2checkout е една опција, ама дека имаат многу лош customer support и дека банирале за ништо... Ве молам ако има некој некаков совет пишете :) Фала ви многу однапред
   
 23. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  908
  851
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Некој користи shopify со словенски/бугарски пејпал? Како што гледав треба акаунтот да се абгрејдне во PayPal Merchant account, што во превод му иде бизнис акаунт. Ова може да се направи без проблем? Прашувам бидеќи можам да користам верифициран словенски пејпал акаунт, но не сакам да си направам проблеми.
   
 24. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,063
  613
  8 Мај 2010
  Машко
  Да треба да се надгради на бизнис пејпал за да може да го поврзеш. Не ти бара некои документи но ти бара само да потврдиш (да ја куцнеш) адресата и неколку прашања за што би го користел пејпал (во случајов за продавница)...
   
  На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
 25. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,265
  2,812
  4 Септември 2008
  Сигурно не е само така да се надгради, ќе ти бараат после фирма, пријави, документи, даноци и слично. Ти ќе апгрејдуваш ама сигурно набрзо би следувало и блокирање ако не се дадат документите.
   
Слични теми
 1. miks3r
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,765
 2. godzo
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  886
 3. deni007
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,123
 4. bon_ton
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  671
 5. DeluxV
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  280
Вчитување...

Сподели

Вчитување...