• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Школски ноутбукови од 2010, ќе може помош?

  • Ја почнал/а темата
  • #26
5 јануари 2021
95
18
околу 50 евра идат по огласи. Најверојатно кога ќе дојдеш до дното толку искачаат деловите.


Има некои финти со CoreAVC и VLC да пушта H.264/720p и 1080p low bitrate (yifi) филмови. Имам туторијал како на форумов некаде пишувано за Windows 7 (32bit).

Чудно chrome работи подобро од firefox на него со 2гб рам. Фејсбук и рандом сајтчиња отвара споричко, со ublock origin нормално.
Fala. Acer aspire one se jaki. Nema od tie kakvi sto baram? Dosega ne najdov bas takov so se prodava, ama ne se otkazuvam tolku lesno. Taman utre petok kr ptomircam ustr ednas. Btw chrome da ne dopi nekoj paket optimizacii? Na mojot pc Firefox e malce posporo. Znam zosto e taka. Koristi chrome ako otvaras malce tabovi. Firefox e bolje ako otvaras mnogu tabovi.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #27
5 јануари 2021
95
18
Moze pomos za model na maticna so sodimm i sata conector za cudovo?
Мислењето е автоматски споено:

Па вакво ми донесоа колеги да им инсталирам Linux, за гледање филмови само. Лаптопчето кочеше-корнеше. Ќе прашам баш што спецификации имаше и ќе пишам тука. Иначе на крај ова испадна и беа среќни и задоволни.
256 mb ram i flash memorija?
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #28
5 јануари 2021
95
18
Има мекоја линукс дистрибуција што работи брзо на чудава? Знам дека има некои што работат на 256 мега рам, некои и на 4 (малку лудо). Ама не знам колку од нив се сеуште одржувани. Ке може препорака за добра дистрибуција за на нешо со 256/ 64 мега рам?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #30
5 јануари 2021
95
18
Оууууууу да бе. Ја забораив линукс дистрибуција. Хахахахаха, како да не постои. Ми текна дека имаше порт за разбери пај.
Мислењето е автоматски споено:

300 мега минимум, преблиску
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,745
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно