1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Шеми за електронски уреди

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од daceee90, 17 Април 2008.

 1. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  503
  14 Април 2007
  Машко
  ништо чудно и таа варијанта да биде,
  светлото е на тајмер

  гледав доста по нет за 3way соленоиди, има кои работат на 220волти али се доста поскапи, и поскапа варијанта ке ми биде

  али видов некои кои работат и на 3волти

  али се ке зависи што имаат нашиве продавници, да шетам по овие горештини по скопје НЕ
  ке вртам по телефони да видам колку услужни се

  од loging.mk се доста услужни, ке видам и до гац и останатите, па која има директно таму ке купам
   
 2. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  пиши што си нашил, сигурно ќе му се најде и на некој друг :bravo:
   
 3. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Искористи го ова коло,

  [​IMG]

  Но наместо ЛЕД-от стави реле со flyback диода и со тоа контролираш што и да треба да контролираш :)
   
 4. batka

  batka
  Intern

  34
  1
  26 Јуни 2010
 5. batka

  batka
  Intern

  34
  1
  26 Јуни 2010
  Dve raboti se tuka: sakas da ja zastitis ili samo dobro da izgleda.Ako sakas zastita rastvori vo alkohol kolofonium(smola so koja se premackuvaat zicite na violinata i sluzi za cistenje koga lemis!) i premackaj vo tanok sloj so cetka po bakarnite vodovi.Em dobro se lemi,em nema oksidacija.Postoi zelen Stop Lak se vika,ama e mnogu skap vo odnos na prvo resenie- ne e za amateri! Ako sakas vodovite da gi posrebris zemi (pobaraj!) fiksir za rentgen filmovi ili fotografii(upotreben) i so tapa od pluta i malku ocet ,rastrij go fiksirot po bakarnite vodovi.Dobivas posrebruvanje.
   
 6. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Дечки дали има некој шема за засилувач на батерии ? Сакам да поврзам на него неколку звучници и 3.5мм џек.
   

Сподели

Вчитување...