• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Шеми за електронски уреди

nCounTr

Intern
5 мај 2009
474
41
ако сакате професионална аудио опрема и плус да е во шеми за самоизработка единствено овие шеми се добри други ми немат проработено.

www.sound.au.com

типот се вика Род Елиот и има долгогодишно искуство во областа на аудио техниката, исто така на сајтот ке најдете и туторијали изработени од него за да се научите за основите и повисоко ниво на знаење во оваа област.

Поздрав
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
a znaete kade pecatat ploci vo skopje ili ke treba sam so marker da si gi crtam :S
не мора со маркер. Ке земиш паус хартија. Ке си снимиш некоја програма за шеми цртање на компјутер ќе ја испечатиш шемата на паус хартијата. Ќе ја исчистиш убо бакарната плочка. После ке ја залепиш паус хартијата на плочката и ке држиш 30 секунди со пегла над неа. После ке ја ставиш да се излади во вода и потоа ќе ја извадиш хартијата.Потоа ќе ја ставиш плочката во раствор од хидроген и солна киселина во раствор 1:3. Побарај на google подетално.
 

nCounTr

Intern
5 мај 2009
474
41
Жити се по скопјево барав паус хартија но никој незнаеше ни каква е таа хартија,
а баш се надевав некој да знае.
Искрено врска немам каква е хартијата. Затоа имам намера да изградам CNC Машина со три оски за правење на печатени плочки. Но барав цел месец низ фирмиве низ Македонијава наша за чекорни (Step) мотори и никаде не успеав да најдам.
А за каде прават плочки поима немам.

П.С. Ако си по електроника имаш македонски форум за електроника на сајтот:
www.electronics.discutforum.com
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Жити се по скопјево барав паус хартија но никој незнаеше ни каква е таа хартија
јас си ја купив од книжарница (Битола) 5 ден. лист:D. ме чуди што во скопје не можиш да најдиш паус хартија.
 

RFox

Intern
13 септември 2008
380
31
не мора со маркер. Ке земиш паус хартија. Ке си снимиш некоја програма за шеми цртање на компјутер ќе ја испечатиш шемата на паус хартијата. Ќе ја исчистиш убо бакарната плочка. После ке ја залепиш паус хартијата на плочката и ке држиш 30 секунди со пегла над неа. После ке ја ставиш да се излади во вода и потоа ќе ја извадиш хартијата.Потоа ќе ја ставиш плочката во раствор од хидроген и солна киселина во раствор 1:3. Побарај на google подетално.
А хартијата треба да ја испринташ на ласерски принтер!
 

nCounTr

Intern
5 мај 2009
474
41
јас си ја купив од книжарница (Битола) 5 ден. лист:D. ме чуди што во скопје не можиш да најдиш паус хартија.
Незнам ни како изгледа да ти кажам право :)
А кога отидов ви книжара во СК и тие незнаеја како изгледа, што е најчудно :)
Сепак се откажав од тоа и ке идам со процес на CNC PCB Machining со своја изработена машина, а ке ми се најде и за кутиите за звучници и за алумииумски кутии за засилувачите и за ред други работи.
 

Fico

Intern
9 март 2008
251
14
Не знам каде се` си барал, но на времето (пред некоја година) кога бев средно имаше хартии во една продавница за електроматеријали (близу Валијант, у тоа тунелчето) а имаше исто и карши југодрво позади тоа автобуската станица едно продавниче (од таму земав материјали за плочките, не знам дали имаат хартија) па можеш и таму да провериш.

На тоа првото место, дечкото изработуваше и некакви плочки, мислам дека требаше да бидат според шеми од емитер и слично. Не знам дали би направил ако му донесеш некоја друга шема, ама види си и тоа.

Англиски термин за хартијата е Press-n-Peel колку што јас знам. Имам слушнато за луѓе кои користат нормална хартија (тоа принт па со пегла после) ама лично немам испробано.
 

RFox

Intern
13 септември 2008
380
31
Мислам дека може и хартија од некое списание ентер или емитер од насловната страна да се испринта на ласерски па истата постапка после ама не е до толку сигурно.
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
може и на обична хартија ама треба да внимаваш да не ја запалиш со пеглата, а и нема да излези исто како со паус хартијата.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

nCounTr

Intern
5 мај 2009
474
41
Зашто не може да се гледаат дискусиите кога не си регистриран??? Нема никаква логика
Така е направено од главниот администратор, пошо луѓето само си земаат тоа што им треба и ќе си одат од форумот. Пр влезе корисникот, се регистрира, побарува помош за некој проблем, во рок од 1 час се решава проблемот и корисникот повеќе го нема. Некогаш ги нема да се појават и по година дена. Имено истите немаат само по еден пост. Тоа беше искусено на стариот форум од околу 200 корисници. Затоа веќе форуммот има друга политика. Може да се побара помош после неколку квалитетни постови, за да може да се гледаат шеми изработени од корисниците за кои се гарантира дека 100% ке функционираат и константна поддршка, треба корисникот да направи 100+ поста кои се со добар квалитет при што добива ВИП статус.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,620
5,198
Жити се по скопјево барав паус хартија но никој незнаеше ни каква е таа хартија,
а баш се надевав некој да знае.
Искрено врска немам каква е хартијата. Затоа имам намера да изградам CNC Машина со три оски за правење на печатени плочки. Но барав цел месец низ фирмиве низ Македонијава наша за чекорни (Step) мотори и никаде не успеав да најдам.
А за каде прават плочки поима немам.

П.С. Ако си по електроника имаш македонски форум за електроника на сајтот:
www.electronics.discutforum.com
Iskreno neznam vo koja prodavnica si baral paus???
Sigurno ne si baral u prodavnica za boi i lakovi ili u burekdzilnica...
Vo sekoja prodavnica sto se zanimava so prodazba na biromaterijali i materijali za pecatenje ima paus hartija...Kako na primer "Prografika", Grafika +, Office + i slicni....Ovie prodavnici se naogjaat na ulica Leninova, odnosno vo redot na kaficite Alka, Bastion, Kala itn. Paus list A4 cini 5 denari, a moze da se kupuva i na tabak ili vo rolna i slicno...
Site onie sto ne ucele tehnicko crtanje ne mozat da znaat ni kako izgleda ovaa hartija...Pokraj Hamer-ot ova bese edna od najvaznite vidovi na hartija koja se koristese vo tehnickoto crtanje i nacrtnata geometrija...
Pozdrav
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
последно што пробав поубаво ми излезе со обична хартија:D ја водениш плочката малце. ја ставаш хартијата на плочката и пак со вода поминваш малце. пеглаш силно па пак со вода исто. така до три пати и на крај плочката цела ја ставаш во вода да се излади па потоа ја одлепваш внимателно па ја зачистуваш малце со нешто.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,620
5,198
Ако правиме муабет како излага најубаво, во тој случај препорачувам сито печат.
Поздрав
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,283
28,584
kalco.ru
Ја се извињавам имам едно блиц прашање:)
Дали над испечатената плочка може да се нанесе слој од некој лак или маркер(мислам врз магистралите) дали ќе работи плочата.
Имам испробано ќе работи ама сакам одговор и од вас :)
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Ја се извињавам имам едно блиц прашање:)
Дали над испечатената плочка може да се нанесе слој од некој лак или маркер(мислам врз магистралите) дали ќе работи плочата.
Имам испробано ќе работи ама сакам одговор и од вас :)
ако сакаш да ја заштитиш плочата најубо ти е да ги поминеш магистралите со калај (јас така прам) а за ова со лак не знам немам пробано.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,620
5,198
Ја се извињавам имам едно блиц прашање:)
Дали над испечатената плочка може да се нанесе слој од некој лак или маркер(мислам врз магистралите) дали ќе работи плочата.
Имам испробано ќе работи ама сакам одговор и од вас :)
Postoi specijalen takanarecen "plastic spray" i go ima da se kupi dokolku sakas da gi zastitish vodovite da ne oksidira bakarot...Nikako nemoj da gi kalaisuvash kako sto kaza nekoj od celnovite...Toa se pravi dokolku nekoj vod e tenok i treba da protece pogolema struja niz nego, no povtorno treba da se zastiti so nekoj lak, smola ili kako sto kazav plastik sprej...
Pozdrav
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно