• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Шаховскиот велемајстор, Боби Фишер, умре на 64 години

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Chess champion Bobby Fischer dies at 64

Former world chess champion Bobby Fischer departs for Iceland from Narita international airport in Narita, northeast of Tokyo following his release from detention in this March 24, 2005 file photo. Fischer has died, according to Iceland National Radio

r1399262436.jpg


Повеќе: ТУКА
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Штета за Велемајсторот. :plachko2:
Нека почива во мир. R.I.P.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
M

Mr.Alien

Гостин
R.I.P.

Многу научив од шахот проучувајќи ги првенствено неговите партии, потоа на Карпов, и на Ананд од играчите од поновите генерации.
Од богатата ризница феноменални партии на Фишер би ја издвоил оваа, 16-та по ред, одиграна во Белград 1992 година, во ревијалниот реванш меч со Борис Спаски.
Боби ФИшер, голем поборник на Кралската Индиска Одбрана и Бенони одбраната, покажа како треба да се третираат овие тешки и комплицирани затворени варијанти.
Затоа, љубители на шахот, наредете ги фигурите и погледнете како настрада Спаски во оваа партија. Спаски не предвиде веќе позната жртва на скокач, со што Фишер му го разнесе центарот и ги остави неповрзани белите фигури. Спаски загуби многу време на размислување, па во цајтнот предаде пред суровите напади на Фишер!!

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] 1. д4 Сф6 2. ц4 ц5 3. д5 д6 4. Сц3 г6 5. e4 Лг7 6. Лг5 х6 7. Лх4 г5 8. Лг3 Дa5 9. Лд3 (вообичаено тука се игра 9. Дд2)...
...С:e4!? (Ова жртвување прв пат е регистрирано 1965 година помеѓу Штајн и Гелер)
10. Л:e4 Л:ц3+ 11. б:ц3 Д:ц3+ 12. Kф1 ф5 13. Тц1 Дф6 14. х4 х4 15. Лд3 ф4 16. Сe2 ф:г3 17. С:г3 Тф8 18. Тц2 Сд7 19. Д:г4 Се5 20. Дe4 Лд7 21. Кг1 O-O-O 22. Лф1 Тг8 23. ф4 С:ц4 24. Сх5 Дф7 25. Д:ц4 Д:х5 26. Тб2 Тг3 27. Лe2 Дф7 28. Лф3 Тдг8 29. Дб3 б6 30. Де3 Дф6 31. Те2 Лб5 32. Тд2 e5 33. д:e6 Лц6 34. Кф1 Л:ф3 Тука Спаски ја предаде партијата.
[/FONT]
[/FONT]
 
M

Mr.Alien

Гостин
Има некоја симболика...Фишер почина на 64 годишна возраст....а шаховската табла има 64 полиња - 8х8.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Една од најубавите свои партии Фишер ја одигра на 13 годишна возраст, против велемајсторот Дејвид Берн, во Њујорк, 1956 година. Задивува длабочината на размислувањето на Боби при креирањето и изведувањето на една ваква комплексна комбинација!

Дејвид Берн - Роберт (Боби) Фишер

1. Сф3 Сф6 2. ц4 г6 3. Сц3 Лг7 4. д4 0-0 5. Лф4 д5 6. Дб3 дц4 7. Д:ц4 ц6 8. е4 Сбд7 9. Тд1 Сб6 10. Дц5 Лг4 11. Лг5?

(Едно од основните начела на шаховската теорија е во отварањето да не се игра двапати со една иста фигура. Оваа грешка на Дејвид Берн му овозможи на Фишер да изведе една од најубавите и најефектни комбинации воопшто видени некогаш!!)

11.... Са4! 12. Да3 С:ц3 13. бц3 С:e4! 14.Л:е7 Дб6 15. Лц4 С:ц3!! 16. Лц5 Тфе8+ 17. Кф1 Ле6!! 18. Л:б6Л:ц4+ 19. Кг1 Се2+ 20. Кф1 С:д4+ 21. Кг1 Се2+ 22. Кф1 Сц3+ 23. Кг1 аб6 24. Дб4 Та4! 25. Д:б6 С:д1 26. х3 Т:а2 27. Кх2 С:ф2 28. Те1 Т:е1 29. Дд8+ Лф8 30. С:е1 Лд5 31. Сф3 Се4 32. Дб8 б5 33. х4 х5 34. Се5 Кг7 35. Кг1 Лц5+ 36. Кф1 Сг3+ 37. Ке1 Лб4+ 38. Кд1 Лб3+ 39. Кц1 Се2+ 40. Кб1 Сц3+ 41. Кц1 Тц2 мат.
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
R.I.P

Sakam da vi preporacham eden postar film: Searching for Bobbi Fischer (1993).
Film za neverojatno telentirano dete Josh Waitzkin koj igrashe prefektno i go narekuvaa sledniot Bobbi Fischer.
Inache vo vrska so Fischer gledav mnogu negovi partii na PC Igrata Chess master i stvarno voodusheven sum od igrata na Bobby.
Za tie shto ne znaat negovoto Pravilno ime e Robert, a Bobby go vikaat nagaleno ;]

Mr.Alien : za mechot shto go igral na Sveti Stefan protiv Boris Spaski mi kazhuvashe edna drugarka koja lichno bila tamu i go sledela mechot i mi kazha kolku i da si ljubitel na shahot ne e mnogu atraktivno da go sledish mechot vo zhivo zashto se shto mozhesh da pravish e da dishish i da gledash :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.174
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно