• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Sharing internet connection

 • Ја почнал/а темата
 • #1

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Да ве прашам нешто накратко. Ако направам sharing на мојата конекција, дали може да им го забранам пристапот на одредени компјутери исто врзани во таа мрежа? Ако не може, постои ли друг начин преку VPN конекција или нешто друго?

Благодарам однапред.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Човече, нејќам преку рутер. Неам рутер. Сакам преку sharing или преку VPN ако може.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Да ве прашам нешто накратко. Ако направам sharing на мојата конекција, дали може да им го забранам пристапот на одредени компјутери исто врзани во таа мрежа?
Па подели ја dial-up врската преку LAN, дај му статични IP адреси на другите ПЦа и после блокирај ги истите преку Firewall(comodo на пример).Пробај така
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Ја не знам што им е на луѓево. Сакаат со еден јузер да се конектираат по 10 пати, сакаат „сигурност“ у мрежа без рутер.... и се за џабе (без рутер).

Све може да се изведе на повеќе начина. Битно е кој е правилен, квалитетен.

Тоа ти што сакаш, најубаво земи си рутер.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
secure.boy дај повеќе информации или отвори нова тема и кажи од каде си. Дали може преку Windows Firewall да блокирам? sojic благодарам за коментарот. Знаев уште на почетокот дека е рутер најдобрата опција ама моментално не можам да купам. Поздрав.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Па подели ја dial-up врската преку LAN, дај му статични IP адреси на другите ПЦа и после блокирај ги истите преку Firewall(comodo на пример).Пробај така
BSOD дали досега си го користел comodo за ваква работа? Дали можеш да ми помогнеш? Благодарам.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Kупи си рутер. Сега има и за под 1000 денари. Еднаш сетираш и немаш гајле. Со Internet Connection Sharing ќе си имаш проблеми ... бајаги....
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
BSOD дали досега си го користел comodo за ваква работа? Дали можеш да ми помогнеш? Благодарам.
Не знам што сакаш да направиш. Јас си ја делам нет врската меѓу десктоп и лаптоп со crossover кабел. На клиентот(десктопот) ставив статична IP 192.168.0.2 којашто можам да ја блокирам на host firewall.

На kомодо се прави лесно: бараш опција Firewall/MyBlocked Network zones/Add/New Blocked address и ставаш ИП адреса.

Се уште не ми е јасно што сакаш да постигнеш.

Чао
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
А дали на шерингот можам да користам различна IP адреса од 192.168.0.1? Ова ви го велам, оти веќе е зафатена таа адреса, некој друг ја користи. Поздрав.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Ова ви го велам, оти веќе е зафатена таа адреса, некој друг ја користи. Поздрав.
??? како некој друг? Не е важно...нормално ќе користиш други IP адреси

pr: Host 192.168.0.1 >>>>Client 192.168.0.3
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Default Gateway: 192.168.0.1
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>preferred DNS: 192.168.0.1
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Кога си врзан во кабелски интернет, сите корисници се поврзани во мрежа, е сега некој веќе ја користи и не можам да направам шеринг.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
А дали можеш да ги ограничиш другите корисници, ако користиш рутер, по колку да трошат?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Ок. Фала многу. А прашањево е, како ќе подесам ако се врзани за рутер? Знам за шеринг ако е, лесно ќе ограничам, ќе ги видам компјутерите во active connections, ама за рутер како?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,735
Мислења
863,567
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно