• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Shadowinteger's Backdoor [sbd]

  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Од споменатата: Cycom AB...sbd објавен: 8-ми јуни, 2004 година

sbd is a Netcat-clone, designed to be portable and offer strong encryption. It runs on Unix-like operating systems and on Microsoft Win32. sbd features:

- AES-CBC-128 + HMAC-SHA1 encryption (by Christophe Devine)
- Program execution (-e option)
- Choosing source port
- Continuous reconnection with delay, and some other nice features.

Only TCP/IP communication is supported. Source code and binaries are distributed under the GNU General Public License.

sbd can be used for any number of network-related things, e.g.:

* Secure file transfer
* Remote administration
* Simple (but secure) peer-to-peer chat
* Pen-test tool (crypto avoids NIDS detection and telnet-style traffic recording)
sbd "слуша" на Win2K, конектирање од Linux:Директен линк за превземање (верзија 1.37): http://security.cycom.se/uploads/114/35/sbd-1.37.tar.gz

Официјална веб страна на sbd: http://security.cycom.se/dl/sbd

:rolleyes:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Незнам ни јас...можеби е некој custom по нечиј си ќеиф правен Linux или BSD или SunOS.. (како theme)

Од овие:
sbd has been tested on Windows 2000, Windows 98 SE, Linux 2.4 (x86), Linux 2.2 (x86 and Alpha), FreeBSD 4.8 (x86), NetBSD 1.6.1 (x86), OpenBSD 3.4 (x86), Solaris 9 (x86 and Sparc) and Mac OS X (ppc).
;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,987
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно