• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сетек со нов сајт на .edu.mk домен?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
461
1,501
По барање на одреден производ на google што го има само во Сет, случајно налетав на новиот сајт на Сетек, ама сериозно не знам како и по кој основ добиле .edu.mk домен и истиот го користат за тестирање на новиот дизајн.

Сетек | сè од техника

Ваши мислења?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,553
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Смешно и недозволиво...
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,792
9,205
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Мислења за дизајнот, за доменот, за моралните импликации околу доменот, за корелацијата меѓу двата параметри наведени во насловот, за самиот факт што ова воопшто тебе те тангира, за скрупулозноста или недостаток на истата кај МАНУ што дозволува вакви работи да и промакнат и што никој од тие дебели кафепијачи не испадна од сабајле да го осуди ова јавно?

Изјасни се :)

Кога не сме веќе на темата, ова 1500 е нов модел на терминатор?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
461
1,501
@xenon без нервоза друже, во држава како нашата ништо веќе не ме чуди. Прашањето е соодветно со насловот, зошто и дали воопшто некој во нашата држава води евиденција како одредени фирми без никакви документи доаѓаат до продукти што не се наменети за нив?

Не знам дали сте запознаени но МАРнет има политика за регистрација на .edu.mk домен што трае 3 дена и 3 ноќи со какви не потврди дека се работи за едукациска установа. Бидејќи имаме над 10 пати комуницирано со МАРнет за добивање на .edu.mk домен за лице кое отвори приватна школа и таа иста приватна школа е пријавена во УЈП и плаќа данок на државата и на крај МАРнет не сакаше да прифати регистрација на .edu.mk домен.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,553
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Мислења за дизајнот, за доменот, за моралните импликации околу доменот, за корелацијата меѓу двата параметри наведени во насловот, за самиот факт што ова воопшто тебе те тангира, за скрупулозноста или недостаток на истата кај МАНУ што дозволува вакви работи да и промакнат и што никој од тие дебели кафепијачи не испадна од сабајле да го осуди ова јавно?

Изјасни се :)

Кога не сме веќе на темата, ова 1500 е нов модел на терминатор?
Што има врска МАНУ со еду домени? Супер е темава, што е проблемот?
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
891
769
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
upload_2018-11-19_15-3-14.png

па нишо не е сменето, лагерот ист им е :) исто е ко да ја глеам штиклата на рузвелтова, и да идам у салон и да ми каже тој типот "а епа тоа може да значи дека е во сервис, во магацин, многу работи"

и шо да му кажеш.. фала
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,532
3,280
Сет си имат регистрирано школо за ИТ едукации, курсеви, програмирање и остало, од таму им е edu.mk!
Што е тука нејасно?
Како може да е регистриран со фирмата „СЕТЕК Се од Техника ДООЕЛ“, а на таа фирма според УЈП примарна дејност и е „трговија на мало со компјутери периферни единици и софтвер во специјализирани продавници“?
 

Can4sta

Баниран/a
19 јануари 2008
308
307
Ова е за секоја можна критика.
Да имаше државни институци кои работат како што треба, за ова некој ќе требаше да летне од работа.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,508
11,767
youtu.be
@lynx
Керка фирма имаат за едукација :D
Инаку сајтот со еду носи име set а не setec, тоа се две различни имиња.

Инаку по малку сум и саркастичен, да не ми замерувате де :D ама во оваа држава се е можно (самите сме сведоци).
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
903
740
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Сет си имат регистрирано школо за ИТ едукации, курсеви, програмирање и остало, од таму им е edu.mk!
Што е тука нејасно?
Ѕвоне за директор го спремаат. Од парагонче до директор.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,139
3,350
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Уште залихата да ја средат, да не им стојат на залиха столиците што седат на нив што ги користат ќе биде супер. :p
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

dastan

Intern
27 јануари 2017
35
36
а згора на се нема и безбедносен сертификат страната а овозможува онлајн пазарење "your connection to this site is not private" :-(
 

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
54
По барање на одреден производ на google што го има само во Сет, случајно налетав на новиот сајт на Сетек, ама сериозно не знам како и по кој основ добиле .edu.mk домен и истиот го користат за тестирање на новиот дизајн.

Сетек | сè од техника

Ваши мислења?
Лол интересен домен edu но зошто,немој да е образованое сетек.
Место ком.мк
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дизајн на бази на податоци и системи за материјално работење.
Хаха, нит базите им се во ред, нит софтверот за материјално работење па они ќе обучувале хаха. Ама им го влепи у фаца алал да ти е. :eek:h::eek:h:
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,429
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Изглеа работната/тест верзија им е на тој домејн, гледам некои работи што не им се средени. Можеби заборавиле да подесат да не се индексира.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,519
Мислења
858,479
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно