• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сетап со Mirrorless камера за Live Streaming на Twitch

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,733
3,102
Ееее BlackMagic се перверзија али си бара ептен голем буџет да имаш. Пред некој саат си земав Sony a6300 од @hpetrovski и скрос сум ќеиф. Си ја поврзав со Sony Imaging Edge Webcam софтверчето, капирана на 1024 x 576, сеа за сеа ќе ми брка работа, али у скоро време ќе набавам Elgato CamLink 4k.
Штом веќе си зел, со здравје да се служиш.
BMD микрото не е многу поскапо од сони алфа, тука некаде се.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #27

lazar.nikolov

Intern
17 април 2020
18
22
Скопје
nikolovlazar.com
Екипа, средив сетапче, еве да ве апдејтирам:
1614080244912.png

Направив и тест видео, ѕирнете тука:
View: https://www.youtube.com/watch?v=RfJk7sG0jiM
Дефинитивно треба да идам на 35mm или слично, битно помалце од 50mm оти тесен е кадарот. Сеа за сеа ќе брка работа.

Фала ви на сите за сугестиите
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
111
278
Скопје
www.instagram.com
Екипа, средив сетапче, еве да ве апдејтирам:
Погледнете го атачментот 97725

Направив и тест видео, ѕирнете тука:
View: https://www.youtube.com/watch?v=RfJk7sG0jiM
Дефинитивно треба да идам на 35mm или слично, битно помалце од 50mm оти тесен е кадарот. Сеа за сеа ќе брка работа.

Фала ви на сите за сугестиите
Ова е со Imaging Edge webcam-от?
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
111
278
Скопје
www.instagram.com
Срча е и вака сликата, ќе ти поминам на стрим некој ден :) Со здравје да се користат, баш ми е мило што ти збркаа работа!

Успут, пробај и со подзатворена бленда, f/2.8, f/3.5, ќе добиеш малку пооштра слика и поголем дел од главата ќе ти биди во фокус, а нема да изгубиш толку на DOF пошто си релативно блиску до објективот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #31

lazar.nikolov

Intern
17 април 2020
18
22
Скопје
nikolovlazar.com
Срча е и вака сликата, ќе ти поминам на стрим некој ден :) Со здравје да се користат, баш ми е мило што ти збркаа работа!

Успут, пробај и со подзатворена бленда, f/2.8, f/3.5, ќе добиеш малку пооштра слика и поголем дел од главата ќе ти биди во фокус, а нема да изгубиш толку на DOF пошто си релативно блиску до објективот.
Баш ќе го тестирам тоа после работа.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Не се гледа ништо во позадина освен столицата. Во оваа ситуација и Logitech C920 ќе заврши уште повеќе работа зашто нема што да заматуваш со објективите а ќе имаш широко поле на видливост :)

Се шегувам. Со здравје да те служи сетапот. Моја препорака е да не купуваш други објективи и опрема се додека не осетиш стварно потреба.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #33

lazar.nikolov

Intern
17 април 2020
18
22
Скопје
nikolovlazar.com
Не се гледа ништо во позадина освен столицата. Во оваа ситуација и Logitech C920 ќе заврши уште повеќе работа зашто нема што да заматуваш со објективите а ќе имаш широко поле на видливост :)

Се шегувам. Со здравје да те служи сетапот. Моја препорака е да не купуваш други објективи и опрема се додека не осетиш стварно потреба.
фала машина. Така и планирам. Ќе терам со минолтата некое време ако ми притреба нешто друго ќе се снаоѓам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
430
357
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Не ли го ставаш апаратот на раката за микрофон?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #35

lazar.nikolov

Intern
17 април 2020
18
22
Скопје
nikolovlazar.com
Не ли го ставаш апаратот на раката за микрофон?
Не, немам конвертер за неа, го ставив на сталката за светлото. Инаку експериментирам со некои кадри по дома и мислам дека ептен фино ќе испадне. Еве еден тест, али ме нервира шо мора на даска да ги ставам тастатурата и глушецот за да можам да работам. Али кадарот испадна одличен.Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
430
357
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
па подмести си го целото биро подалеку од ѕидот ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #38

lazar.nikolov

Intern
17 април 2020
18
22
Скопје
nikolovlazar.com

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,526
918
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,998
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно