1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Set top box

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од anonimen12, 29 Април 2013.

1. Master_Boy

Master_Boy
    Баниран/a

427
    216
    28 Април 2013
    Машко
    Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
    Искрено да, имаат некои добри филмчиња, но со емисиите се голем фалш, еиндствено нешто што гледам на мтв е НАТПРИРОДНО- серијалот што е кај 1 часот

2. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,711
    13,079
    2 Август 2012
    Машко
    Сител и Канал 5, за тие што сеуште немаат сватено, не се телевизии.
    Телма ја заборавивте. Озблино!
    Имаат најквалитетна програма освен ако ги изземеме претпотопните филмови. Всушност кој гик гледа филм на телевизија?

На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
  3. caki

caki
    Gaining Experience

468
    146
    1 Август 2010
    И според мене моментално МТВ има најдобра понуда како на пример Танц со звездите, Озборувачка(иако не ја гледам оваа серија), Натприродно, ЦСИ Лас Вегас И Мајами. Додека на Сител и Канал 5 само турски серии се вртат.

4. theMAD

theMAD
    Practice makes perfect

1,079
    1,458
    6 Декември 2012
    Машко
    Студент
    ми се допаѓа тоа што МТВ има сега добра понуда на серии, како што кажавте погоре само јас на таа листа би го додал и спартакус неверојатен серијал, само треба да ги даваат и дургите сезони, оваа 1вата сезона веке втор пат ја дават на МТВ мислам :S

5. DVB-T

DVB-T
    Intern

1
    0
    1 Мај 2013
    Me интересира каде може да се купат сет топ боксови (освен во ОНЕ) ? Прашав во Нептун и тамо ми рекоја оти немаат такво нешто.
    Друго нешто ме интересира, тие ресиверите од ОНЕ што се како да знам дали се скроз нови од фабрика излезени а не од тие што ги враќале по истекот на дооворот па само да им смениле маски и да ги продаваат?

6. stefan

stefan
    Gaining Experience

360
    141
    13 Април 2007
    Машко
    • Кога се купува ресивер или нов телевизор, прво што треба да се запази дали DVB-T тјунерот подржува MPEG 4(H.264)
    • Ако купиш телевизор со DVB-T а нема вграден mpeg4 , ондак само тон ке иде а слика ке нема.

7. HoLfElDeR

HoLfElDeR
    Gaining Experience

145
    74
    13 oктомври 2010
    Епа тоа ме буни мене, најверојатно е дека сакаат да придобијат повеќе корисници.
    А еве повеќе за тоа дека даваат промотивно сите канали на Боом ТВ 30 дена
    http://www.one.mk/detalni-informacii-1210/items/set_top_box_za_990_denari.html

8. anonimen12

anonimen12
    Intern

372
    43
    7 Јуни 2012
    Машко
    da tocno drzavata ke iznajmi 40,000 set top box za socialno zagrozenite semejstva !!

9. krema

krema
    Professor

11,052
    10,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    Слушнав ваква приказна!

Во Јуни месец дигитално ке се емитуваат сите национални телевизии како тест период, а од Јули месец приватните национални телевизии ке бидат кодирани.
    Дали тоа значи дека Free to Air ке бидат само МТВ1 МТВ2 и собранискиот канал, а Сител, Телма, Канал5 и останатите ке се гледаат со плакање на некојси мини пакет ?

10. gligor

gligor
    Gaining Experience

225
    148
    5 Март 2008
    Машко
    Само приказни. Како прво не знам дали смеат да ги кодираат, не сум правник, не знам што пишува во законот и во договорот со кој добиле национална концесија, Ако веќе законски можат, тие се приватни телевизии, може да се кодираат да, бараат претплати, но прашање е колкумина ќе платат, колкумина ќе ги гледаат и кој ќе се рекламира кај нив. Од рекламите им се главните приходи. Ако мислат дека се толку вредни како телевизии можеле и сега да си направат канал, да го качат на сателит, да го кодираат и да го продаваат на пазар.
    Македонска Историја, по теркот на History )). Или по примерот на Арена Спорт, се продава во цела бивша ју.

11. Pilsator

Pilsator
    Gaining Experience

432
    116
    15 Мај 2012
    Машко
    Ај да прашам уште едно прашање...дали има шанса на ресиверот од т-хом да поврзам некој екстерен уред за да гледам филмчина. Има усб портови има е-сата ама колку што го разбарав тој од техничка поддршка ми рече нешто за некој други поврзувања биле...ама сепак да си прашам тука некој што пробал или успеал некако да среди.

12. Master_Boy

Master_Boy
    Баниран/a

427
    216
    28 Април 2013
    Машко
    Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
    Мислам дека не може, до душа не сум пробал, бидејќи боом користам, сепак пробај, стави во усб филм, па пробај на ресивер.

13. HoLfElDeR

HoLfElDeR
    Gaining Experience

145
    74
    13 oктомври 2010
    Дали има некаде да се продаваат сет топ бокс, освен во Оне и техномаркет???

14. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

579
    288
    14 Април 2012
    Машко
    Ke ima li hd kanali na one so prefrluvanje vo digitalna ili nisto samo pari davanje ke bide dzabe

15. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

965
    1,444
    6 ноември 2007
    Zasto Boom TV aparatite ne rabotat bez karticka?
    Slobodnite kanali treba da se gledaat i bez vmetnata karticka.

Imam 4 Boom TV aparati rashodovani...nitu eden nema karticka nitu eden ne moze da se prodade....
    bi vi gi razdal vam ali ne funkcioniraat pustas i vika - Vmetni ja programskata karticka
    Treba da sednam nekoja den i da im hakuvam ova Sagemive...Sigurno se naogaat po internet FW i ostali softveri.

16. stefan

stefan
    Gaining Experience

360
    141
    13 Април 2007
    Машко
    Jedah: Да треба да му се смени firmware, а и неби рекол дека ке успееш да го смениш, јави се во ОНЕ или подобро прати им емаил, прашај ги дали ке сакаат да ти го сменат софтверот.
    • Тешко дека ке сакаат да го сменат
    • Таква им е политиката на фирмата
    • Ке си купиш нов ист таков sagem ресивер (тој нема да бара картичка)

17. HoLfElDeR

HoLfElDeR
    Gaining Experience

145
    74
    13 oктомври 2010
  18. Inbox

Inbox
    Intern

16
    0
    19 Мај 2013
    Значи на нов телевизор без кабелска,макс тв,бум тв и сл. ќе може да се гледаат дигиталните канали? Прочитав дека и за новите телевизори сепак ќе требало некој додаток т.е. ресивер, антена и сл.

19. stefan

stefan
    Gaining Experience

360
    141
    13 Април 2007
    Машко
    Нема да треба никаков дотаток ако телевизорот има Dvb-T тјунер.
    • Само ке треба обична надворешна или внатрешна собна антена за подобар квалитет.
    • не треба ни боом, ни макс, ни кабелска.

На Chaeld10_8 и Inbox им се допаѓа ова.
  20. stefan

stefan
    Gaining Experience

360
    141
    13 Април 2007
    Машко
    HoLfElDeR: Еве datasheet за тој вториот ресивер од нептун
    • Добра работа е тоа што има HDMI .
    • Препознава мп3, и други фајлови на усб драјв
    • Лоша работа е тоа што нема податоци каков процесор користи и колку mhz.
    • Па кој има 1500 денари нека го купи да тестира , нека пише.

21. maci

maci
    On your way to fame

2,912
    649
    2 Април 2008
    SET TOP BOX STAR T 910 USB PVR

овој има помала резолуција т.е •Резолуција 720x576 цена 1000

а вториот
    SET TOP BOX STAR T 1030 HD USB PVR

•FULL HD 1080p MPEG-4 цена 1500

22. ARMac

ARMac
    Орган

6,618
    7,687
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ми рекоа дека за некој ден Т-хоум ќе искочел со многу прифатлива понуда само за МК телевизии. Агентот тоа ми го рече колку е точно незнам.

23. shifty

shifty
    Модератор

1,026
    1,352
    5 Септември 2009
    Онака колку за инфо за sagem-от кој оди преку boomtv:

-потрошувачка во standby 7.4W
    -потрошувачка при активно користење 9.4 до 9.9W

измерено со VOLTCRAFT Energy Check 3000.

Во погорниов линк со спецификации (незнам колку се точни) за приемникот Т1030 гледам 0.5W во standby и 8W при активно користење.

Не дека е некоја голема потрошувачка (кај sagem-от), меѓутоа доколку некој се интересира и сака да си ја оптимизира потрошувачката на електрична енергија нека знае дека уредот само вклучен во штек и да не се користи дневно (во standby) би трошел ~177W.

Sagem-от за тие кои го немаат користено нека знаат дека му треба ~4 секунди за да се смени канал.

Се надевам дека некому ќе му се најде информацијава.

На HoLfElDeR му/ѝ се допаѓа ова.
  24. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    4 секунди за мењање канал? Тоа е премногу!

На Vergergy му/ѝ се допаѓа ова.
  25. shifty

shifty
    Модератор

1,026
    1,352
    5 Септември 2009
    Затоа и го напишав погорниот пост, за тие кои немале искуство со уредов нека имаат во предвид кои му се недостатоци на истиот.

На smole му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...