1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Set top box

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од anonimen12, 29 Април 2013.

 1. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,444
  6 ноември 2007
  Hmm Do vcera imav skeniorano DVB-T signalot na TVto i gi imav MTV1,2,3 Kanal5 i Telma otkluceni preku One DVB signalot.
  Denes napraviv nov sken. Kanal 5 i Telma se zaklucija. Nemam pristap sega.
  Kako e toa mozno...Sto pravat ovie od One?
  Dali seuste se ceka da se otklucat tie kanali...Zarem ke cekaat do posledna den 31 Maj.?

  Najako kaj Boom TV mi e digitalna televizija so analogni priklucoci. Smeski
   
 2. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Моментално има проби, од 1 Мај, некои канали ке се пуштат односно Мтв1-2-3 канал5 и сител.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,079
  1,458
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  офтопик, да гледам тв на ПЦто, шо треба да купам, ако може линк од хардверот што е потребен од анхоч ако има
   
 4. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Ти треба Тв Тјунер, имаш цени од 500 до 2000-3000 денари, http://www.amc.com.mk/Content.aspx?i=52&l=MK е сега не знам дали имаат сите подршка на DVB-T, ме мрзи да ги отварам да читам, прочитај сам види, мора да има некој тјунер.
   
  На theMAD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  360
  141
  13 Април 2007
  Машко
  На theMAD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,079
  1,458
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  значи ова генерално иде вака некако, тујунерот се приклучува на тв, а во него иде кабелот од тв приклчокот така ? и дали ке има ист/подобар или полош квалитет сликата на ПЦ ?
   
 7. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  360
  141
  13 Април 2007
  Машко
  Па ако твојата локација е добро покриена со DVB-T сигнал ке имаш супер кристална слика, ако не е добро покриена ке има проблем .

  • УСБ тјунерот го приклучуваш на ПЦ, инсталираш драјвери, инсталираш програма за гледање, скенираш мрежа и каналите излегуваат.
  • ако има проблем со сигнал му приклучуваш надворешна антена
   
 8. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Батка, тјунерот е за во компјутер и не се приклучува на телевизор, значи со тој тјунер можиш да гледаш телевизија на компјутер, е сега со дополнително кабле, можеш да го поврзиш компјутерот на тв, па така да гледаш телевизија на ТВ, но ке гледаш на тв се додека ти е приклучен компјутерот, односно се додека ти е апликацијата пуштена, така да оди земи си ресивер од ОНЕ, и да си седиш рајат, а иначе со тјунеров имаш една преднос што ке можеш да преснимуваш Видео касети ! и сл
   
  На theMAD му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Многу се идиоти One. Саџемот што го даваат нема HD. Само скарт излези, уствари истиот боом приемник. Се надевам дека некоја од продавниците за техника ке продаваат различни тјунери, па да си најдам некој со HD.
   
 10. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Брат шо ке тие HD ресивер кога во македонија едвај успеа да направат Дигитален сигнал, но со тоа значи дека 60-70% од телевизиите ке заминат во пензија, а ти уште бараш HD канали :tease:
   
 11. HoLfElDeR

  HoLfElDeR
  Gaining Experience

  145
  74
  13 oктомври 2010
  Значи сет топ боксот од ОНЕ е истиот оној кој го даваат регуларно на корисници?
  И сега откако ќе се земе од кај нив сет топ бокс првите 30 дена имаш промотивно да гледаш сите канали кои ги нудат, а потоа ако несакаш ќе можеш да гледаш оние кои се национални т.е мртв, сител, ... итн? И ако избереш пакет од 200 ден што е кај нив, на договор е тој или како иде тоа???
   
 12. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Искрено сето е каша попара, тие како прво, не ке можат да те остават првиот месец да ги гледаш сите канали, бидејќи ке требат и картичка да ти дадат исто како да си направил договор, иначе не ми се верува да остават за 200 денари месечно да гледаш некој паќет од боом тв. мора договор за боом да направиш. но се е можно за да придобијат повеќе корисници и тоа ке го направат, во глобала тоа значи дека повеќе од пола македонија ке ги користат услугите на боом тв ... :eek:
   
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,711
  13,079
  2 Август 2012
  Машко
  Никој никаде нема речено дека мора приемникот да се купи од One (кои се, btw, лопови)
  Тоа е едно!
  Друго:
  Зошто нашата ценета Goverment се прави мрдната и на Тошо кога секаде во околината при овие процеси државата даваше или приемник или ваучери. На пример во Хрватска.

  Трето!
  Има маса на луѓе кои немаат блага веза што е ова, зошто мора приемник итн. Под маса на луѓе подразбирам еден куп баби и дедовци кои по цел ден киснат на 24 Вести и гледаат Хурем и едвај научиле да притискаат „на зеленото“ кога прават муабет на мобилен.
  Кој сега ќе им објасни, на народен јазик, зошто повеќе неможат да шалтаат програми со нивното далечинско!

  Четврто!
  Малите човечиња во главава ми викаат дека овде нешто не штима. Државата воведува дигитално - државата треба да обезбеди услови.
  Ова на суд паѓа - зихер!

  Петто!
  Рокот е пре-краток.

  Шесто!
  Се сеќава некој (од постарите) кога Грција и Франција (+екипа) се преместуваа од Secam на PAL? Да?
  Епа и таму државата даваше Secam/Pal конвертери.

  Седмо!
  Зошто стандрадна резолуција? Камо технички податоци?
  Кога и кој во HD и во Full HD?
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  АХАХАХАХАХА

  LOL.gif

  On topic OP, ако немаш оптика дома ограничен си на два телевизора, со оптика можеш да имаш повеќе, само не знам дали е ограничено на 4 или може и повеќе.

  Освен спорт, дома телевизија не гледам, така да што сакаат нека прават. Светот отиде online одамна.

  P.S. Сител и Канал5, не ми се верува што прочитав. Шутел има подобра програма од овие...
   
  На 386ka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Прво!
  Вистина е така, но колку што слушам нај евтини се во ОНЕ ресиверите, лопови се сите оператори!!!

  Второ!
  Слушав на телевизија вчера, ко да подрекоја дека на социјалците и уште незнам која група на граѓани ке им датат бесплатни ресивери, колку е тоа точно не знам, ако е лага и јас тогаш ве лажам!

  Трето!
  И тоа е вистна, гледам по селана особено забаталените планински села, кој едвај луѓето нашле некој стари телевизори, кој немаат никаков приклучок на нив, па веќе не ни знаат што е тоа дигитален или аналоген сигнал, а благе везе немаат што е тоа сет топ бокс, а тоа дека со друго далинско не ке можеле да работат во тоа јас не гледам никаков проблем!
  Јас како што кажав погоре, гледам проблем во тоа дека немаат салам телевизори, и дека нема теорецка шанса да фаќа на некои места добар сигнал, пошто едвај фаќаат аналоген сигнал!

  Четврто!
  Државата не е виновна за ова, виновни се од АЕК, бидејќи тие ја поткренаа оваа идеа за дигитализацијата, па така сега се знае дека се ќе паѓа на грбот на државата !

  Петто!
  Рокот вистина е пре краток, али во суштина не е пре краток, бидејќи ако има телевизијата пари и услови, ке си плати во нај краток можен рок, но и 2 години ако е рокот, кога некоја е сиромашна телевизија не верувам дека ке успее да плати толкава сума на пари, едно не кажа само дека многу е скапа цената !

  Шесто!
  Немам коментар !
   
 16. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  360
  141
  13 Април 2007
  Машко
  Види, дигитализацијата е одлична работа, ке се подобри квалитетот на сликата, нема да има шумови и треперења на сликата како што е сега со аналогната. 21 век сме и дигитализацијата малце касни кај нас, во Србија вовeдоа дури и dvb-t2.
  • Луѓето што немаат кабелска тв највеќе ке бидат погодени со промената, нема да знаат што се има случено.
  Али најверојатно ке има соопштение на јавниот сервис, уште е рано да збориме.
  Овие останатите што имаат кабелска нема да имаат проблем. ( Кабелските оператори ке средат во најкраток период ).
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,711
  13,079
  2 Август 2012
  Машко
  Ама изгледа сите кога мислиме на дигитализација пред очи ни излегува урбана средина а вистината е дека има многу места низ Македонија кои заради топографијата не се во можност квалитетно да примаат сигнал.
  Со аналоген ..со крцкања и шумови некако ќе се снајде човек.

  Не е на одмет да кажам дека Хрватска имаше страшни проблеми кога ја воведе дигиталната телевизија. Кај нив немаше „гаснење на предавателите“ нагло.
  И откако воведоа и покрај тоа што даваа ваучери и приемници пак имаа проблеми со приемот.
   
 18. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Тешко на луѓето од некои села, едвај фаќаат мрежа за мобилни, за интернет нема шанса, па сеа и телевизија да немаат, тоа е враќање во првобитната заедница.
   
 19. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  МРТ е HD
   
 20. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Гледаш МТВ ?! не зезај, заради мтв ке даваш 50 евра за ресивер ?!?!
  Иначе јас имам боом тв, веќе една година, и пре задоволен сум, стопати подобри се спрема локалниве кабелски !
   
 21. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  360
  141
  13 Април 2007
  Машко
  Да најверојатно ке има недостиг со покриеност на некои "рурални средини", али тоа останува СРД да среди a затоа е формиран и АЕК да се достават жалби.

  СРД ке монтира предаватели и мултиплексери на главните точки каде прво ке бидат покриени градските области. За другите рурални средини можеби ке се почека ако нема доволно средства доставени од владата.
  Али останува уште еден месец па да видиме што ке се случи, ова е голем и скап проект и се разбира дека ке има мали пропусти во покриеноста. Али се ке се среди , останува само луѓето да се навикнат на новиот систем новите промени. Новите телевизори си имаат вграден DVB-T тјунер. Тие што имаат постари тв ке си набават ресивер .
   
 22. anonimen12

  anonimen12
  Intern

  372
  43
  7 Јуни 2012
  Машко
   
 23. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Ке се среди и тоа, во кое место се наоѓаш, ако не е тајна, ке провериме дали има некој план за да се постави предавател на тоа место !
   
 24. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Батка, не е така како што велиш тие што имаат постари телевизори ке си купат ресивер, јас знам лично луѓе кој едвај туркаат со еден стар телевизор тие првите што излегоја во боја, од кој на нив има опција да приклучиш само антена, е сега тука ке треба да купуваат специјални конвертори... сепак како што разбрав добро, за некоја група луѓе ке се погрижи државата.
   
 25. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Не ми е за МТВ, сакам да сум future-proof. Иначе МТВ сеа има боље програма од Сител и Канал 5 кои според мене се најглупи тв што постојат во Македонија.
   
  На Necromancer и gligor им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...