1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Set top box

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од anonimen12, 29 Април 2013.

 1. anonimen12

  anonimen12
  Intern

  372
  43
  7 Јуни 2012
  Машко
  здраво. веќе сите знаеме дека ќе се дигитализира телевизијата, епа сега некој што нема да речиме од помодерните TV треба да си купи sеt top box дали знаете каде можи да се најди ваков приклучок и колку цена оди..... благодарам однапред
   
 2. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,389
  15 Јануари 2011
  Машко
  На сет топ бокс се мисли на дигиталниот ресивер. Зависно од каде имаш ТВ би требало бесплатно да доаѓа тој приемник што го конвертира дигиталниот сигнал во аналоген и потоа тој можеш до тв да го пренесеш преку:
  RGB 3 пински, коаксијален, скарт - во зависност од што имаш на телевизорот.

  А незнам зашто дремете пред ТВ ако немате пари за нов тв...
   
 3. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,079
  1,458
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  990 денари мислам дека е и може да се најде во сите продавници на ONE
   
 4. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
 5. anonimen12

  anonimen12
  Intern

  372
  43
  7 Јуни 2012
  Машко
  фала за информаците .. мислам дека е супер ова работа што се дигитализира телевизијата :)
   
 6. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  И супер и не супер работа е, не супер е тоа што, многу пари треба да платат телевизиите, а тоа значи дека повеќето телевизии, како што ги отворија така ке ги затворат :suprised:
   
 7. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  360
  141
  13 Април 2007
  Машко
  Да, тој е тој Sagem ресиверот, кој сака да гледа на PC ке си купи USB Dvb-t so mpeg4 (h264) .
   
 8. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  432
  116
  15 Мај 2012
  Машко
  Дали на т-хоме 3 макс има шанси некако да се поврзат 3 телевизори? Ако на авторот на темата му смета моето мислење слободно нека избриши некој админ или нека пиши пп.
   
 9. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Мислиш на еден ресивер да поврзиш 3 телевизори во различни соби ?!
   
 10. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  432
  116
  15 Мај 2012
  Машко
  Не не не. На рутер да поврзам 3 телевизори (или било што да е потребно само да може да се гледа на 3 телевизори)
   
 11. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Вака значи малце ме буниш, значи на рутер, во зависност од рутерот со колку порти е има со 4-5.. е сега можеш и свич да додадеш и да поврзиш колку сакаш уреди, иначе како што те сватив јас, сакаш на еден МаксТв ресивер, да поврзиш 3 телевизори.
   
 12. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  432
  116
  15 Мај 2012
  Машко
  Рутер ти даваат од т-хом тој рутерот има 4 еб*ни порти. 2 се за интернет 2 за иптв. Двете е*ани порти што се за иптв ми се мометално зафатени (еден тв во моја соба и еден во дневна). Незнам како да ти објаснам ама мислам дека незнајш како е со макс тв-ито и ресиверите.
   
 13. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,339
  2,798
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  А ако закачиш switch на една од портите за IPTV?
   
 14. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Е сега те сватив, епа земи свичер, и мислам дека ке работи
   
 15. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  432
  116
  15 Мај 2012
  Машко
  хммм...е јас не мислам дека ќе работи со обичен свич....да беше така едноставно од т-хом немаше да велат дека мах. 2 тв можиш да имаш, тетин ми сакаше да намести 3макс ама ги праша дали е возможно НЕКАКО (било како, без оглед на пари и опрема ) да добие 3 телевизори а тие одговорија дека неможи. Мислам дека со оптика ќе можи повеќе од 3 ама во оваа наша недржава оптика којзнае кога ќе има низ цела територија.
   
 16. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,818
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  А, у пичку матер, вредноста им е голема па ќе плачеме сите зашто ќе ги испозатворат :)
   
 17. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Јас мислам дека ке можи да се поврзи со обичен свич 80% !
   
 18. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Само канал5 и сител вредат, другото се е ФАЛШ, молам бога МТВ да не склучи договор, да ја снема веќе еднаш таја гадна арамиска телевизија !
   
 19. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  432
  116
  15 Мај 2012
  Машко
  ај ако се снајдам да најдам свич ќе пробам и ќе кажам резултати.
   
 20. anonimen12

  anonimen12
  Intern

  372
  43
  7 Јуни 2012
  Машко
  bate mene mi se smaci od kacuvanje na krov :)

  uzivaj bate .. i ti si imas maka zatoa prasvis ,,:D
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Види земи, само не го купувај, пробај ако функционира, врати го па купи си нов !
   
 22. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  432
  116
  15 Мај 2012
  Машко
  не не..јас ќе го купам па ако не функционира ти ќе го платиш 80% бидејќи толку си сигурен :D :p нормално дека ќе позајмам прво па после ќе купам. фала поздрав
   
 23. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Хахахаха, батка земи си боом или макс тв, и качувањето на кров ке биде минато.

  Земи го бе, јас ке го платам, ке се најди!
   
 24. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Со свич нема да ви работи 100%... На оптика можеше да имаш појке и се доплаќаше околу 130 денари за дополнителен мислам.
   
 25. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  :eek: :eek:
   

Сподели

Вчитување...