1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Сервисерите крадат лозинки и ги лажат муштериите

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Dark_angelMKD, 4 Август 2009.

 1. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  905
  226
  13 Јуни 2011
  ne sum videl nikogash zaemena na delovi so poloshi, ama kradenje na paswordi i drugi licni informacii, ili samo preturanje po fajlovite na korisnikot e mnogu cesta pojava
   
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,909
  3,486
  5 Декември 2009
  Машко
  Ах, од пред 4 години тема вративте... :D

  Инаку, за замена на делови... на едно девојче му имаат сменето графичка од 9800 на 210 ка, а истотака и му имаат извадено една плочка рам 2гб. Во Велес, да.
   
 3. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  73
  78
  20 Април 2016
  Машко
  Еве стара ама интересна тема ќе ја вратам повторно :)
  Имам малку повеќе искуство (15 год) во овие работи и да ќе потврдам дека има секакви сервиси а тоа најмногу се случува заради самите муштерии кои постојано негодуваат за цените! Генерално колку е поскапо толку е попрофи, секако како и кај другите работи има исклучоци.
  Имам многу примери за пишување ама за заштита мислам дека во денешно време е многу лесно. За хардвер само сликај со мобилен неколку слики и решен проблем. За софтвер сигурноста генерално е на многу повисоко ниво и препораката сите ја знаат иако не се придржуваат е да не се снимаат лозинките и почесто да се менуваат.
  Ако сакаш уште поголема сигурност доколку е хардверски проблем пред да го носиш на сервис извади го харддискот, сега веќе има милион начини за тестирање на исправноста на системот без него, но доколку е проблемот кај истиот сепак може посебно да се провери за 5 мин во ваше присуство уште при прием.
  Ако некој сака друго инфо или препораки нека пише тука или ПП.
   
  На bicikle и smole им се допаѓа ова.
 4. Kaly23

  Kaly23
  Intern

  10
  9
  17 Април 2017
  Женско
  Јас го имам овој проблем со мобилари - за компјутери колку толку е полесно, ама пример еднаш наеднаш имав дефект со iPhone-от, се заглавуваше на почетниот екран, без воопшто да продолжи понатаму па немав начин да ги извадам податоците или пак воопшто да знам дали тоа што го "дијагностицираат" држи вода или не.

  Тоа што можев да го направам е да побарам на интернет што било проблемот ако на некој друг му се случило истото, ама пак не е веродостојно тоа.

  Имате ли некои предлози за како да пробам да се заштитам од одерување со лажни поправки или бар да им отежнам? :annoyed:

  Или пак некој совет околу податоците?

  Исто ако имате препораки за добри / чесни сервисери, споделете.
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,106
  3,077
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Вие тука на чесните сервисери мамата му е..те на форумов а ве дерат тие на реклама5 и по останатите населби што не ги ни знаеш кои се што се.
  За жал нема начин да му го отежнеш сервисот на таквите бидеќи горе доле твојот џеб ке си страда .
   
  StalkeR, turbiny и на angelkoski им се допаѓа ова.
 6. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  275
  284
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Има начин како нема, одлогирај се од ајклаудот, они можат да се најават на нивни јузер не е проблем и решен проблем, јас барем кога го носев во iButik фино лепо си се одлогирав од ајклауд и решен проблем и рачно од апликациите фб,меил...додуша ја бев за звучник да ми сменат
   
 7. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,106
  3,077
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  И ти кико си завршил работа ако се одлогираш од ајклодот , напротив тие со фрее ајклод ги бараат најмногу матичните плочи а на тебе ке ти увалат рикната матична и решен е проблемот.
   
 8. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  275
  284
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Панта се одлогирав напраив скриншот од тел, тип, матична се тоа на меил пуштив и после се одлогирав само пошто ти викам ја го однесов за звучник, ама еве го пак не ваља читам и по нет краткотрајно траеле, не знам ја ли сум баксуз со телефониве или што е проблемов....се радував само 10 дена после тоа јово на ново...
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...