Сервисер за Sony дигитални апарати

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од dFanTomb, 2 Март 2009.

 1. dFanTomb

  dFanTomb
  Intern

  52
  1
  9 Јануари 2008
  КАЖЕТЕ НЕКОЈ СЕРВИСЕР ЗА SONY ДИГИТАЛНИ АПАРАТИ. ОШТЕТЕНА МИ Е МАСКАТА НА ОБЈЕКТИВОТ. ПРЕПОРАЧАЈТЕ НЕКОЈ СЕРВИС КОЈ КЕ ГО НАПРАВИ АПАРАТОТ БЕЗ РАЗЛИКА НА ЦЕНАТА (ОВДЕ ВО МАКЕДОНИЈА) АЛИ ДА НЕ Е ВИДЕОДАТА ПОШТО АПАРАТОТ МИ СТОЕШЕ 4 МЕСЕЦИ КАЈ НИВ И НИШТО НЕ НАПРАВИЈА.
   
 2. mickeymkd

  mickeymkd
  Intern

  432
  44
  7 Јануари 2009
  Машко
  Само тие се кај нас за Сони фотоапарати. А сто се однесува за сервисите кај нас ни на Канон ни на Никон не се нешто подобри односно се исто срање.
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,084
  20,168
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Зашто мислам дека сони има овластен сервис кај нас
   
 4. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  159
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  i jas mislam deka sony ima ,ali neznam koj bese:S
   
 5. mickeymkd

  mickeymkd
  Intern

  432
  44
  7 Јануари 2009
  Машко
  Има само овластена Сони продавница, во близина на рамстор е па прашај ако не тамо за сервис.
   
 6. dFanTomb

  dFanTomb
  Intern

  52
  1
  9 Јануари 2008
  значи голем поздрав до видеодата се гледа дека не им се работи а сони продавницата ми дадода број за сервис и од коа се јавив излезе дека е видеодата сервисот и сега значи сум пак на почетокот, а мислам дека најдобро ќе е да го пратам во Бугарија илиСрбија барем нивниот сервис е по сериозет а и нема да чекам 4 месеци.
  П.С. ако некој знае за билокаков сервис кај нас приватен но одличен слободно нека пише.
   
 7. mickeymkd

  mickeymkd
  Intern

  432
  44
  7 Јануари 2009
  Машко
  Нема приватен сервис кај нас.
   
 8. goceb

  goceb
  Intern

  19
  2
  30 Декември 2008
  Овластениот сервис колку што знам јас за sony се наоѓа во трговскиот Палома бјанка во скопје во центат одма до мегдоналс колку што ме служи секавањето беше на 2 спрат кука негде кај клубот Кибо :cool:
   
 9. Zeratul

  Zeratul
  Intern

  242
  29
  30 ноември 2008
  Мене ми се случи истото со Сони и со Видеодата... Заглавен си со нив. Не би коментирал за нивната стручност, ама професионалноста му е 0.
   
 10. george_jov

  george_jov
  Intern

  4
  0
  8 oктомври 2009
  и јас барам сервис за сони камери, ама видеодата отпаѓа дефинитивно и јас имам веќе пробано кај нив
   
 11. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,563
  4,897
  20 Април 2007
  Машко
  Mislish zashtitata shto go zatvara objektivot koga ke se sobere?
  Ako ti raboti taka aparatot, bi ti preporacal da si go koristish se dodeka ne ti crkne, a ako ne ti raboti, vo toj slucaj postapkata e da se smeni celiot objektiv...Pretpostavuvam deka se raboti za aparat "idiot"....Cenata na cinenje na popravka so zamena na nov objektiv e nerealna za taa klasa na aparati, odnosno sakam da ti kazam deka popravkata ne se isplati...Mozda cenata na objektivot ke bide okolu 100 evra ako ne i poveke...Zosto tolku mnogu? Zatoa sto tie objektivi se kompet so senzori i cela mehanika za pridvizuvanje, fokus itn, pa zaradi toa i cenata im e visoka...(Ne vazi za site modeli)!!!.....
  Postoi varijanta da se rasturi cel objektiv i da se proba da se sredi...Verojatnosta toa da se popravi e 5:95 znaci mnogu mala...Od moe licno iskustvo ova ti go kazuvam...Znaci ako se proba da se popravi, mozno e vise nikogas da ne proraboti, dokolku prethodno bilo kako rabotelo...Rizikot go prevzemas sam so prethodno predupreduvanje...Dokolku sakas mozes da me kontaktiras na PP...
   
 12. dFanTomb

  dFanTomb
  Intern

  52
  1
  9 Јануари 2008
  SaleSk,

  оштетен е алуминиумот до објективот и капачката напред што го се затвара пред стаклото на објективот. Апаратот сеуште слика после толку време инаку моделот е Sony Dsc-w80 , а и не е баш некој идиот. Го купив од Америка 300долари али пред 2 и половина години. За многу работи врши работа. Не би ризикувал да пробам да го поправам и да се случи да не работи. Видов на Ebay.com се продава токму она што ми треба за 40 долари и 8 долари такса значи се вкупно за 50 долари. Се надевам да стаса и да е Ок. Фала за вашата грижа и помош. Поздрав
   
 13. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,563
  4,897
  20 Април 2007
  Машко
  :)) Site takvi aparati od toj kalibar se narekuvaat idioti...

  :bravo: i bas mi e drago sto ke uspees da go sredish za 50 dolari...Bitno e da imas zelba :))
   

Сподели