Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Сервисер за Нинтендо Свич

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.355
5.341
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ве молам препорачајте сервисер за Нинтендо Свич во Скопје?
Изглеа рикнат е некој од тие чиповите што си рикаат.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
564
448
Не дека сакам да одговорам во теми што не можам да помогнам никако, ниту да делам песимизам ама во Македонија нема шанси да најдеш сервисер за оваа конзола. Препорачувам или до Грција или до Хрватска каде имаат преставништво Нинтендо.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.355
5.341
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не дека сакам да одговорам во теми што не можам да помогнам никако, ниту да делам песимизам ама во Македонија нема шанси да најдеш сервисер за оваа конзола. Препорачувам или до Грција или до Хрватска каде имаат преставништво Нинтендо.
Ако не најдам тука локално, ќе зеам ново, поише замарање грции и хрватски ми е.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.082
Скопје
hackitfree.github.io

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.355
5.341
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.082
Скопје
hackitfree.github.io
2 чипови се најчест квар кај овие, буквално во 95% од расипаните.
Може да си среќен - без да знаеш ;)
Може да е нешто ситно...(не дека јас се разбирам многу многу ама знае и мал квар да биде)
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
986
1.268
Што е проблемот, не се вклучува воопшто? Пушти некој линк баш ме интересира за што се работи.
Штом е честа појава сигурно и може да се среди (доколку се најде заменскиот дел).
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.381
7.960
Мелмак
Ако нема серија настани што му претходеле на проблемот (односно немало никакви причинители или индикација дека нешто се случува) и цркнал онака сам од себе тогаш веројатно треба електронски да се провери а за такво нешто мислам дека @Daniel86 би бил прв човек за да провери да не е нешто со тие колата за напојување или нешто мало.

Ако е чип, тогаш сигурно си има самиот чип некој вид енкодинг и дури и да го имаш истиот дел не би било едноставно ко замена на чипот така шо тури му пепел.

Најбитно од се провери на DOCK дали ќе работи да не е случајно екранот отиден само... друго не знам шо да кажам. IDC исто рекламираат дека поправаат и чистат конзоли, ама немам импресија дека Драган има skillset за некое детално поправање - но можда сум грешка и секако не е на одмет да прашаш и таму ако Даниел ти каже дека не е нешто шо тој може да го поправи.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.683
1.555
Скопје
Што е проблемот, не се вклучува воопшто? Пушти некој линк баш ме интересира за што се работи.
Штом е честа појава сигурно и може да се среди (доколку се најде заменскиот дел).
View: https://www.youtube.com/watch?v=Xix7qzbOT6Q
ако те интересира такви работи .. овој е јак лик на тоа поле
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.710
10.108
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Благодарам за таговите, ама ниту поправам вакви работи ниту имам делови за нив. Пак ќе кажам, само со лаптопи работам.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.555
3.148
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Ве молам препорачајте сервисер за Нинтендо Свич во Скопје?
Изглеа рикнат е некој од тие чиповите што си рикаат.
Ако не најдеш third party сервисер, јави се во Анхоч, прашај кој им е сервисер за Nintendo.
Чим го продаваат и даваат гаранција, мора да имаат обезбедено сервис во гарантен рок (не верувам дека нивниот сервис ги покрива и овие уреди). Па однеси го таму, нормално би ти наплатиле за услугата, независно од тоа дали е купен во Анхоч.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.355
5.341
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ако не најдеш third party сервисер, јави се во Анхоч, прашај кој им е сервисер за Nintendo.
Чим го продаваат и даваат гаранција, мора да имаат обезбедено сервис во гарантен рок (не верувам дека нивниот сервис ги покрива и овие уреди). Па однеси го таму, нормално би ти наплатиле за услугата, независно од тоа дали е купен во Анхоч.
Анхоч го набавува од галерија која го набавува од Пан европа. Немаат сервисери никој :( Ако се заебе во гарантен рок, го менуваат со нов. Прашав веќе :(
Не успеав да најдам никој сеа за сеа. Ама го испроверив, и тој м9 чипот е. Ќе го нарачам па ќе барам некој да ми го смени од тука (@Daniel86 ако се нафати, ќе си платам за трудот колку треба)
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
741
568
Анхоч го набавува од галерија која го набавува од Пан европа. Немаат сервисери никој :( Ако се заебе во гарантен рок, го менуваат со нов. Прашав веќе :(
Не успеав да најдам никој сеа за сеа. Ама го испроверив, и тој м9 чипот е. Ќе го нарачам па ќе барам некој да ми го смени од тука (@Daniel86 ако се нафати, ќе си платам за трудот колку треба)
Провери и по мобиларите кои работат на плоча. Може некој ќе се нафати и да го смени. Во краен случај, тркни до читална на електро, ќе се најде некој храбар :D
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.555
3.148
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Анхоч го набавува од галерија која го набавува од Пан европа. Немаат сервисери никој :( Ако се заебе во гарантен рок, го менуваат со нов. Прашав веќе :(
Не успеав да најдам никој сеа за сеа. Ама го испроверив, и тој м9 чипот е. Ќе го нарачам па ќе барам некој да ми го смени од тука (@Daniel86 ако се нафати, ќе си платам за трудот колку треба)
Крш, јебига, нема многу опции во вукујебинава.
Ако Даниел не се нафаќа, пробај во К2Лаптоп, ако се нафати @kjosmofon. Иначе бивши член на форумов, со кој имам позитивно искуство.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.355
5.341
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Крш, јебига, нема многу опции во вукујебинава.
Ако Даниел не се нафаќа, пробај во К2Лаптоп, ако се нафати @kjosmofon. Иначе бивши член на форумов, со кој имам позитивно искуство.
Е фала!
Мислењето е автоматски споено:

Се чув во К2, се нафаќаат да го прелемат чипот. Сеа да нарачам само :)
 
Последна промена:

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.205
1.975
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Да не отворам нова тема, некој чипува ли во Скопје Свитч?
Хаха пребарувам соодветна тема за да ја воскреснам и да прашам истото прашање?
Само посочно:
Чипува ли некој Nintendo Switch конзоли?
Малку ми е нелогично на 130 милиони продадени конзоли од кои 130 милиони можат да се чипуваат и никој во државава не најде за сходно да го научи процесот на монтирање и лемење на тоа флет каблињата.
Каде се PSX Shop... Каде е Драган IDC... Каде се мобилари и остали сервис центри за мобилни телефони кои работат со пипава електроника и за кои процесот на инсталирање на HWFLY mod chip, SX Clone или најновиот INSTINCT-NX не треба да им е повеќе од 20мин работа...
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1.867
1.421
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Хаха пребарувам соодветна тема за да ја воскреснам и да прашам истото прашање?
Само посочно:
Чипува ли некој Nintendo Switch конзоли?
Малку ми е нелогично на 130 милиони продадени конзоли од кои 130 милиони можат да се чипуваат и никој во државава не најде за сходно да го научи процесот на монтирање и лемење на тоа флет каблињата.
Каде се PSX Shop... Каде е Драган IDC... Каде се мобилари и остали сервис центри за мобилни телефони кои работат со пипава електроника и за кои процесот на инсталирање на HWFLY mod chip, SX Clone или најновиот INSTINCT-NX не треба да им е повеќе од 20мин работа...
1701251173987.png

Смешна цена
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
564
448
Малку ми е нелогично на 130 милиони продадени конзоли од кои 130 милиони можат да се чипуваат и никој во државава не најде за сходно да го научи процесот на монтирање и лемење на тоа флет каблињата.

Не се продаваат многу конзоли на „Nintendo“ во Македонија да се појави потребата да има во сервисите некој искусен со тој хардвер. Само беше тој исклучок кога по домовите за стари имаше „Wii“ па дечките по сервиси знаеа да се снајдат со нив. Една од причините што уште не сум дал пари за конзолата е дека за 5-10 години ако тие џоистиците почнат да сметаат при играње поради старост или фабричката грешка што им беше на првите модели, треба да одам најблиско до Солун на партнерот што „Nintendo“ го одбрал како преставник во Грција.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.710
10.108
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit


Еве проверен сервисер за конзоли, дечкото е од Гостивар и ги владее доста добро работите.
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1.867
1.421
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Не се продаваат многу конзоли на „Nintendo“ во Македонија да се појави потребата да има во сервисите некој искусен со тој хардвер. Само беше тој исклучок кога по домовите за стари имаше „Wii“ па дечките по сервиси знаеа да се снајдат со нив. Една од причините што уште не сум дал пари за конзолата е дека за 5-10 години ако тие џоистиците почнат да сметаат при играње поради старост или фабричката грешка што им беше на првите модели, треба да одам најблиско до Солун на партнерот што „Nintendo“ го одбрал како преставник во Грција.

демек овие од кај нас што се нечинат??????

 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
564
448
Џоистиците (познати како „Joycon“) имаа фабрички проблем при првите модели што ги има во продавниците во Македонија од стара роба и беа исто така и многу барани од соседството зошто можеа да се декодираат за играње на пиратски игри или емулација на други конзоли зошто беа првичните модели, причината е што не се продаваа и поголем процент на популацијата во Македонија има „Playstation“ или „Xbox“ конзоли. Сега(моментално) можеби ги има за некој незначителен процент повеќе ама ако посетиш по сервисите за електроника, ретко да најдеш некој што се согласува да ги поправа. Џоистици од други брендови што не се на „Nintendo“ има и чинат колку да речам дека чинат за наш стандард ако ги фрлаш после 4 години. Ако сакаш официјален хардвер од „Nintendo“ да поправаш, секогаш најблиското било во Солун.

Убаво што Даниел нашол и има контакти со такви дечки поради неговиот бизнис, ама замисли да живееш во Струмица или Гевгелија или Кавадарци и да патуваш до Гостивар само зошто едната рачка има дефект, па после треба тој од Гостивар да се поврзе се некој од Хрватска или Грција за да земе замена од партнер што продава „Nintendo“ резервни делови. Па тие да дојдат, да се царинат и тек после да ти го замени или поправи. Тоа ќе трае отприлика цел месец.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.710
10.108
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Карго експрес или еко логистик и нема никакви фрки, јас така функционирам со лаптопи, не гледам зошто не би можело со конзоли. Е добро може да има зезанции со ласерите од плејките заради потреси ама тоа е јебига.
Инаку дечкото што го посочив веќе си има залиха на повеќето резервни делови. Сите така си правиме. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.086
2.387
Благодарам за таговите, ама ниту поправам вакви работи ниту имам делови за нив. Пак ќе кажам, само со лаптопи работам.
Лажеш!!!
Имаш и елка поправено.

Така да ако ви се расипе елката, го препорачувам @Daniel86
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.588
Мислења
965.659
Членови
34.962
Огласи
2.661
Најнов член
Nikolaking123
На врв Дно