1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Сервис за Никон

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од masterwu, 5 Август 2018.

 1. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Дали може некој да препорача сервис за Никон? Во фото берза групата на фејсбук ги препорачаа ЗУМ Сервис во Скопје, некој имал искуство со нив? Ќе се јавам утре и во Рефот да прашам, ама колку што разбрав тие ги праќале апаратите во Белград, па требало и транспорт да се плати бла бла.

  Иначе станува збор за Д300, со испукани испод 40.000 слики. Апаратот не беше користен од март (си работеше супер последниот пат кога беше вклучен), и денес коога пробав да го уклучам, ми дава ерор порака. Забележав дека огледалото стои кренато (а треба да е спуштено). Кога штракам, за момент се спушта огледалото, слика, и пак се враќа горе (значи не се гледа ништо на viewfinder-от).
   
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  3,180
  3,697
  18 Април 2007
  Тие се двете опции за кои и јас знам.
   
  На masterwu му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krisbt

  krisbt
  Gaining Experience

  18
  72
  16 oктомври 2011
  Машко
  Истиот проблем го имав на D5000 со испукани 190.000 слики, му пишав на Зум Сервис, ми рекоа дека проблем е mirror box ама не ми кажаа цена.
  Ми рекоа мора да се види апаратот. Го однесов кај сервисер во Битола и излегоа уште неколку проблеми (скинат кабел и најверојатно изгорена плоча), така да не ми се исплаќа да го сервисирам.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=rcV90NKs1ck


  Исто пробав и со ова ама нема решение, барем за мојот апарат.
   
 4. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,536
  27 Јануари 2014
  Машко
 5. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Може малку инфо за дечково? Има фирма нешто?
   
 6. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,536
  27 Јануари 2014
  Машко
  Има продукција и сервис. Неколку пати сум имал проблеми со камера/објектив секогаш ми ги средувал без никаква маана. Пиши и во фото берза за чистење сензор или било што, сите ќе ти го препорачаат Александар.
   
  На masterwu му/ѝ се допаѓа ова.
 7. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Му пишав. Фала за препораката.
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  119
  165
  4 Август 2017
  Рефот има сервисер и во Скопје, овластен. Ако е нешто многу комплицирано, оди во Белград. Не сум имал искуство со сервис до сега.
   

Сподели

Вчитување...