1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Сервис за Никон

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од masterwu, 5 Август 2018.

1. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

560
    391
    11 Февруари 2016
    Машко
    Дали може некој да препорача сервис за Никон? Во фото берза групата на фејсбук ги препорачаа ЗУМ Сервис во Скопје, некој имал искуство со нив? Ќе се јавам утре и во Рефот да прашам, ама колку што разбрав тие ги праќале апаратите во Белград, па требало и транспорт да се плати бла бла.

Иначе станува збор за Д300, со испукани испод 40.000 слики. Апаратот не беше користен од март (си работеше супер последниот пат кога беше вклучен), и денес коога пробав да го уклучам, ми дава ерор порака. Забележав дека огледалото стои кренато (а треба да е спуштено). Кога штракам, за момент се спушта огледалото, слика, и пак се враќа горе (значи не се гледа ништо на viewfinder-от).

2. smole

smole
    Unstoppable

3,180
    3,697
    18 Април 2007
    Тие се двете опции за кои и јас знам.

На masterwu му/ѝ се допаѓа ова.
  3. krisbt

krisbt
    Gaining Experience

18
    72
    16 oктомври 2011
    Машко
    Истиот проблем го имав на D5000 со испукани 190.000 слики, му пишав на Зум Сервис, ми рекоа дека проблем е mirror box ама не ми кажаа цена.
    Ми рекоа мора да се види апаратот. Го однесов кај сервисер во Битола и излегоа уште неколку проблеми (скинат кабел и најверојатно изгорена плоча), така да не ми се исплаќа да го сервисирам.

View: https://www.youtube.com/watch?v=rcV90NKs1ck

Исто пробав и со ова ама нема решение, барем за мојот апарат.

4. M.Pix

M.Pix
    Модератор

761
    2,536
    27 Јануари 2014
    Машко
  5. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

560
    391
    11 Февруари 2016
    Машко
    Може малку инфо за дечково? Има фирма нешто?

6. M.Pix

M.Pix
    Модератор

761
    2,536
    27 Јануари 2014
    Машко
    Има продукција и сервис. Неколку пати сум имал проблеми со камера/објектив секогаш ми ги средувал без никаква маана. Пиши и во фото берза за чистење сензор или било што, сите ќе ти го препорачаат Александар.

На masterwu му/ѝ се допаѓа ова.
  7. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

560
    391
    11 Февруари 2016
    Машко
    Му пишав. Фала за препораката.

На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Boce!

Boce!
    Gaining Experience

119
    165
    4 Август 2017
    Рефот има сервисер и во Скопје, овластен. Ако е нешто многу комплицирано, оди во Белград. Не сум имал искуство со сервис до сега.

Сподели

Вчитување...