• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сервис за Lenovo лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1
Здраво дечки, татко ми пред 2 години купи од Анхоч лаптоп „Леново“. Заради некое неодредено оштетување во транспорт (лаптопот беше пратен по карго од град А во град Б), тастатурата не му работи. Све друго работи. Ако му стави „обична“ тастатура во УСБ - све си работи.

Проблемот е што го изгубил доказот (сметката) дека лаптопот го купил од Анхоч и сега не сакаат да му го примат на сервис, и покрај тоа што човекот потенцира дека уредно ќе си плати за поправка/замена на тастатура или што-веќе.

Кажете некој сервис каде што ќе му го примат? (пожелно, но не и задложително во Битола)

Фала!
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,778
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ако тастатурата не работи или е банална работа како откачување на флет кабелот можеби може било кој со штрафцигер во рака да помогне. Ако пак е скинат тој кабел нема ниту чаре ниту сервис, нова тастатура нарачувај од Ибеј и тоа е тоа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3
Поентата е што татко ми е постар човек и нема ниту волја ниту време да се занимава со тоа – сака просто да го однесе некаде и таму да му завршат работа - дали ќе треба да се поднамести кабел, дали ќе треба да се мења тастатура, нему ништо не му значи. Он само сака да со плати и да му биде завршена работата, без да навлегува во техничките детали на работата.
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
152
168
Обрати се во соодветниот сервисен центар:
според моделот на лаптопот.

Сигурно ќе ти излезат во пресрет и ќе го средат проблемот доколку моделот на лаптопот е предвиден да се продава на нашиот пазар.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6
Сигурно дека е предвиден да се продава на нашиот пазар пошто е купен на нашиот пазар - во „Анхоч“ битола.

За жал, како што пишав на почетокот, во „Анхоч“ не сакаат да му го примат лаптопот на сервис, бидејќи стариот ја изгубил сметката/гаранцијата, па му викаат „ааа без тоа не можеме да ви го примиме, и онака имаме многу работа и работиме само лаптопи што може да се докаже дека се купени од нас“.

Фала за броевите од погоре, ќе ги пробам!
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
189
89
Здраво дечки, татко ми пред 2 години купи од Анхоч лаптоп „Леново“. Заради некое неодредено оштетување во транспорт (лаптопот беше пратен по карго од град А во град Б), тастатурата не му работи. Све друго работи. Ако му стави „обична“ тастатура во УСБ - све си работи.

Проблемот е што го изгубил доказот (сметката) дека лаптопот го купил од Анхоч и сега не сакаат да му го примат на сервис, и покрај тоа што човекот потенцира дека уредно ќе си плати за поправка/замена на тастатура или што-веќе.

Кажете некој сервис каде што ќе му го примат? (пожелно, но не и задложително во Битола)

Фала!
Јави се тука, ќе ти кажат дали имаат тастатура за твојот лаптоп.


Кинески монтираат, нема да биде како оригиналната, но за 2000ки толку :) (мене лани тие ми ја променија на лице место 2 мин.)
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,274
4,513
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Сигурно дека е предвиден да се продава на нашиот пазар пошто е купен на нашиот пазар - во „Анхоч“ битола.

За жал, како што пишав на почетокот, во „Анхоч“ не сакаат да му го примат лаптопот на сервис, бидејќи стариот ја изгубил сметката/гаранцијата, па му викаат „ааа без тоа не можеме да ви го примиме, и онака имаме многу работа и работиме само лаптопи што може да се докаже дека се купени од нас“.

Фала за броевите од погоре, ќе ги пробам!
Претпоставувам дека овој одговор ти е од Анхоч Битола, така? Јави се во дирекција и објасни им го случајот, дека ти е изгубена гаранцијата, и дека сакаш да си го сервисираш за пари бидејќи е купен од кај нив. Можат да го најдат по сериски број, а уверен сум дека тие во Битола си работат малку "на своја рака".
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,680
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно