• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сервис за HP дигиталци во Скопје

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ljubomir

Intern
26 октомври 2007
4
0
Здраво,

имам HP Photosmart M407 кој што има некаков проблем со сликањето - не дава слика ни на привју, ниту финално. Би сакал, пред да го отпишам, да пробам да го сервисирам, па ме интересира дали некој од вас знае дали постои сервис за него во Скопје.

Благодарам.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
На компјутер можеш да ги извадиш сликите?
Користиш мемориска картичка или интегрирана меморија.
Да не е расипана мемориската картица (најверојатно користиш), пробај извади ја и сликај на внатрешната меморија од апаратот да видиш што ќе направи, или пробај со друга мемориска картица, или форматирај ја старата....

П.С. За сервис незнам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

ljubomir

Intern
26 октомври 2007
4
0
Вака,

апаратот е купен од Белград 2005-та година.

Проблемот со сликањето е што на дисплејот воопшто не добивам слика. Сликите кои ги правам одат на картица и тие се потполно црни.
Кога ова би ми се случило со аналоген апарат би рекол дека проблемот е во неотварањето на блендата, ама тука, не знам дали е сличен механизмот.
Наизглед се е функционално освен дисплејот и сликите.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
И тука е истиот принцип. Се отвора блендата и место на филм слика на картица.
Кога сликаш провери дали се отвора блендата, можеш да ја видиш во објективот.
Можно е и чипот да е расипан. Вака само можеме да набројуваме. Обрати се до некој сервис. Пробај со некој од овие:


EuroComputer Systems
+389 2 311 4568
11 oktomvri 25, 7th floor, Skopje
Login Systems
+389 2 309 0099
ul. Praska br. 23, kat 2, Masinopromet bldg, Skopje
Neocom
+389 2 240 2100
blvd. Kuzman Josifovski Pitu 15 , Skopje
Pakom Company
+389 2 244 5000
bvld. Kuzman Josifovski Pitu 17, Skopje
S&T Macedonia
+389 2 306 5396
Ankarska 31, Skopje
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Vaka sega jas kolku sto znam samo Login sistemi se ovlasteni serviseri(ili slicno) za HP vo Makedonija. Ama toa e za kompjuteri, laptopi..... i dr. ama ne znam dali i fotoaparati(a bi trebalo).
E sega , problemot od sega brzo ti e ili otkako si go kupil?
Probaj vidi da ne ima nekoj zastiten kapak zatvoren a treba da go otvoris(toj sto ja stiti lekjata od prljanje).
Kazi ako ima nesto novo.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
855,842
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно