1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Сервис за графички карти?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Mao, 28 Февруари 2020.

 1. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
  Здраво, имам неколку графички картички кои се расипани нешто, секоја различно, ама неможам да најдам сервис за нив пошто се истечени гаранциите. Освен "официјалните сервисери" дали знаете некој што работи таква електроника или можеби некој друг од форумов (освен Daniel86 кој се занимава само со лаптопи).

  Благодарам
   
  Luca Toni, Boldozer, Pyropwnage и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
 3. tomi

  tomi
  Guru

  9,830
  9,080
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  AlconPC pozadi univerzalna
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 4. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  619
  608
  26 Јуни 2012
  Машко
  Алкон, Амако/Анхоч(ако се од кај нив, макар и со истечена гаранција ако се нафатат), во К2 да прашаш дали сервисираат графички.
   
 5. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
  Во Амако ке прашам утре, од Анхоч веќе никогаш ништо нема да купам, за сервис да не зборам. 6 месеци го имам компјутерот од кои 3 месеци преседе кај нив во сервис. Разочаран сум тотално од Анхоч. За К2 имам заборавено знам дека лаптопи правеа едно време ќе се распрашам и таму.
   
 6. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  965
  700
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,221
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Да не ширам муабети, не го замарајте човекот со глупости, си има доволно маки, а и мислам дека само со телевизори работи.
   
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,264
  2,755
  21 Јануари 2011
  Машко
  Амако и Анхоч се исто.
  Пробај во AlconPC позади универзална.
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,611
  7,655
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  За ова си делумно и ти крив. Зошто не си реагирал по институции?
   
 10. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
  Инаку, еве што се случува со графичката. Кратка приказна

  Не реагирав затоа што проблематичната плоча и процесор ми ги заменија со нови по мој избор и нормално доплата. Излегоа во пресрет, за графичката не се надевав дека е толку сериозно и не реагирав, иако истата и е истечена гаранцијата. Згора на све не сум доволјно информиран кај и како да реагирам, па ваљда утече....
   
 11. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  534
  516
  14 Јануари 2016
  Машко
  Ако си заинтересиран има еден тип аеродром, поправа се од елетктроника и многу е добар,поготово за вакви работи,ако ти треба пиши пп ке ти оставам бројче.
   
 12. tomi

  tomi
  Guru

  9,830
  9,080
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Искрејно да ти кажам не се надевај многу многу со графичкава, треба да се прелемат мемориите и чипот, некој и негде од нив прави проблем доле со подлогата контактот, Прво многу ке те кошта а второ и да ја направат не верувам дека долго ке трае после тоа.
   
  G4M3R, StefAngel и на RoninMK им се допаѓа ова.
 13. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  274
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Никој не ја поправа, едино што можат да направат е или да ја греат(никако не е оправка) или да прави re balling кое исто не е решение и тешко дека ќе работи повеќе од 3-4 месеци
   
 14. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
  Dokolku e tolku losa situacijata so grafickite, ne ostanuva drugo osven da kupam nova. Mozat li ovie rasipani da se iskoristat za nesto barem, za delovi i slicno?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 15. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  619
  608
  26 Јуни 2012
  Машко
  Ако ништо друго нека и направат само reflow, не и целосно reballing. Ако се среди супер, само до кога ќе држи никој не знае. Може за 3h да рикне пак може и после 1год.

  За делови, ако работиш со тоа ама незнам небулозно е само така да ти седи освен за кулери евентуално... Ама па како што све си ги прават уникатни деловиве џабе и тоа.
   
 16. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  274
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Ќе му земат 50 евра за никаква оправка, без гаранција нормално, апсолутно не вреди да фрла пари.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација

  Дали може да се искористат за друго искрено незнам, некој може и ќе им најде некаква корист ама оправа не вреди сигурно, посебно не "оправка" од 50 евра без гаранција

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 12 Март 2020
 17. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
  За едната ми бараа 9000 денари да се сменат некои напонски контролери, јас одбив. Подобро ќе додадам уште 3000 ќе земам иста ваква, се продава на форумот, исправна :D
   
  На mkgunner и Arabian им се допаѓа ова.
 18. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  619
  608
  26 Јуни 2012
  Машко
  9 бона? јаоо брате, мислиш на Росман во америка ќе ја праќаш на сервис.... За таа сума дефинитивно не се исплати. Јас (од порано) знам беше 3000ден reballing на чип, а 1000-1500 reflow- само да ја загреат.
   
 19. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
  Шта да ти причам кад све знаш. Не се разбирам во тематикиве. Имам пријател кој е сервисер за телефони во Куманово, се разбира од електроника.
  Он прв утврди дека напонските контролери прават проблем, ќе пробаме да ги извадиме од другата графичка, ако се добри да провериме, можеби барем 1 од нив ќе се опраи. Другава ќе ја парчосам и ќе ја продадам на кулери, хитсинкови и се остало што може да користи :)
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,460
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Reflow одамна не функционира, поточно од кога се исфрли оловото од калајот.
   
  masterficx, mkgunner и на G4M3R им се допаѓа ова.
 21. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  А каде се наоѓа тој сервис за ТВ ми треба за поправка за ТВ Плазма панасоник?
   
 22. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  619
  608
  26 Јуни 2012
  Машко
  Со вакви типови на сервисирање голем дел е и до среќа.

  Во мал процент од поправките имало графички каде само со reflow на чипот или пак на мемориите, се враќале во нормала. Поголемиот дел со reballing и последно тие што скоро беа не поправливи и морало vram/gpu да се менува целосно.

  Се ова беше, и сеуште е поделена табу тема околу поправките. Со или без оловен калај, со сребро или пак со додаден процент на бакар, течен калај или готови топчиња, reflow vs reballing, кои топчиња попуштиле дали тие од самиот чип до BGA подлогата или пак од целосното пакување до плочата...
  На се ова капак е и лотаријата на тоа да неможе да се претпостави колку ќе трае сервисираното(да не речам крпеницата).
   
  На Vlatzki му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  274
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Ма нула денари за не вреди да даваш не па 150 евра, батали таа работа земи си нова.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...