• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[Сервис] Поправка на USB портови на лаптоп (Asus K53SM)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

diarmus

Intern
5 септември 2018
2
1
Здраво дечки,
станува збор за сервисирање на USB портови на лаптоп. Лаптопот е еден Asus K53SM, купен пред можеби точно 10 години. До пред некое време се си работеше океј, но наеднаш сите портови почнаа да откажуваат редоследно според честота на користење. Ситуацијата во моментов е што не може да се конектира со ниеден USB уред без притоа да го дисконектира на секои неколку секунди. Реков да закачам hub и преку него да ги поврзувам другите уреди но истата приказна.

Дали воопшто може да се поправат само портовите или мора цела матична да се смени (што и не е опција земајќи ја во предвид староста на лаптопот)? Ако портовите може да се поправат, има некој идеја колку би чинело тоа?
Ако некој има препорака за сервис или би се нафатил тоа да го поправи (за надомест се разбира), слободно нека каже.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
172
39
Можност за поправање има секако, да се одлеми и да се залеми само нов порт. барем на еден само и потоа да си поврзеш usb hub.
Е сега за правење, незнам кој прави тоа, ама најверојатно некој електричар што се занимава со лемење(микро лемење). За тој што има искуство и алати, пола саат работа е така да не би требало да е нешто екстремно скапо.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,513
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Проблемот е најверојатно во чипсетот. Поправка е околу 3000 денари.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,101
3,590
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Можност за поправање има секако, да се одлеми и да се залеми само нов порт. барем на еден само и потоа да си поврзеш usb hub.
Е сега за правење, незнам кој прави тоа, ама најверојатно некој електричар што се занимава со лемење(микро лемење). За тој што има искуство и алати, пола саат работа е така да не би требало да е нешто екстремно скапо.
Ти мислиш дека е пола сат работа... Ама работите не се така едноставни во пракса. Не би давал естимации за нешто шо не го работам, или никојпат не сум седнал да се обидам да правам. Посебно не за електроника, каде работите се доста посложени.

ОП: @Daniel86 ти е експерт за такви работи и ти препорачувам кај нехо да го носиш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

diarmus

Intern
5 септември 2018
2
1
@spiritBreaker благодарам многу за предлогот, сега ќе го контактирам @Daniel86 и ќе се договориме што какo.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно