• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Сервис и spare parts за екстерни HDD во МК?

Allen

Gaining Experience
27 февруари 2015
54
55
Темава ја отварам поради дефект на External WD Elements Green 2TB.
Конкретно "Actuator arm" иглите или read/write head, се направија партали па не знам кај да барам чаре. Ве молам за предлог за сервис, или некој ако има неисправен сличен хдд со здрав actuator arm што не му треба да ми помогне.
Вака изгледаат иглиците:
IMG_20170526_230236.jpg.b77e42c7a86de84df7aecc919b8d7a3f.jpg
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,354
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Ама според сликава.... не си требал да го отвараш вака. Платерите се веќе со прашина и бог знае што друго.

Важни податоци имаш или? Инаку е за во ѓубре.
 

Allen

Gaining Experience
27 февруари 2015
54
55

Ама според сликава.... не си требал да го отвараш вака. Платерите се веќе со прашина и бог знае што друго.

Важни податоци имаш или? Инаку е за во ѓубре.
Сликава е симната од нет, пошто не ми е при рака хдд-то, инаку само го отворив да видам што е проблемот и што да барам конкретно. Се надевам не сум зезнал нешто при отварање. :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,139
11,685
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Сликава е симната од нет, пошто не ми е при рака хдд-то, инаку само го отворив да видам што е проблемот и што да барам конкретно. Се надевам не сум зезнал нешто при отварање. :)
Чим си го отворил сега можеш да ги извадиш платерите и да си направиш позадина за саат од нив или пак правец во канта за ѓубре. Си ја завршил работата.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,412
3,045
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Сликава е симната од нет, пошто не ми е при рака хдд-то, инаку само го отворив да видам што е проблемот и што да барам конкретно. Се надевам не сум зезнал нешто при отварање. :)
Ако ти е за (многу) важни податоци, обрати се до Систрум - но нема да биде евтино. Ако немаш (многу) важни податоци, направи си украс од дискот.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,933
15,279
Ако е со залемен usb контролер/конектор само ќе го поправите.

Ако си го отворил и не си допирал ништо или пак не си пробал да ги вртиш плочите или, уште полошо, да го мрдаш главите можеби има спас. Под услов после ова да не си го приклучил.

И не. Не можеш да пресадиш флави, електроника или плочи од здрав на расипан и обратно. Потребни се специјални програми и алати за тоа.
 

Allen

Gaining Experience
27 февруари 2015
54
55
Ако е со залемен usb контролер/конектор само ќе го поправите.

Ако си го отворил и не си допирал ништо или пак не си пробал да ги вртиш плочите или, уште полошо, да го мрдаш главите можеби има спас. Под услов после ова да не си го приклучил.

И не. Не можеш да пресадиш флави, електроника или плочи од здрав на расипан и обратно. Потребни се специјални програми и алати за тоа.
Како што пишав погоре, само е отворен да видам што е проблемот, не е пипнато ништо. А според одговорите од дечкиве што одговорија на темава изгледа Систрум е единствена опција, па ќе ка пробам и ќе одговорам да ја затвориме темава со или без решение :)
Фала Ви на сите за предлозите.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,139
11,685
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Како што пишав погоре, само е отворен да видам што е проблемот, не е пипнато ништо. А според одговорите од дечкиве што одговорија на темава изгледа Систрум е единствена опција, па ќе ка пробам и ќе одговорам да ја затвориме темава со или без решение :)
Фала Ви на сите за предлозите.
Со среќа. Еве ти ги Систрум: @hipo
 

bogev4eboy

Gaining Experience
30 април 2011
288
51
Има некој совет што е најпаметно да се направи во случај ако откаже електрониката на дискот?

Јас од читање по интернет и од она што имам слушано, можно е да се поправи дискот доколку се замени надворешната плочка - но од кај сеа ќе бараме иста таква почка ... :unsure:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,377
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Не ми е јасно само Зошто си го отварал?
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,162
1,050
Скопје
Има некој совет што е најпаметно да се направи во случај ако откаже електрониката на дискот?

Јас од читање по интернет и од она што имам слушано, можно е да се поправи дискот доколку се замени надворешната плочка - но од кај сеа ќе бараме иста таква почка ... :unsure:
Можно е да ја смениш целата електроника под услов да не го отвориш херметички затворениот простор каде што лежат дисковите . Теоретски можно е - немам пробано !
Само незнам зошто ти е ? Скап дискот? Податоци да вратиш ?
Мислењето е автоматски споено:

Не ми е јасно само Зошто си го отварал?
Не рече дечково ништо за отварање ...
 

bogev4eboy

Gaining Experience
30 април 2011
288
51
Не ми е јасно само Зошто си го отварал?
Не е воопшто отворен дискот, а и електрониката не ми е чепкана дури не сум сигурен шо треба да правам.


Можно е да ја смениш целата електроника под услов да не го отвориш херметички затворениот простор каде што лежат дисковите . Теоретски можно е - немам пробано !
Само незнам зошто ти е ? Скап дискот? Податоци да вратиш ?
Мислењето е автоматски споено:
Само заради податоци. Хардверот е сега преефтин и нема смисла да се поправа, не посебно HDD.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,162
1,050
Скопје
Не е воопшто отворен дискот, а и електрониката не ми е чепкана дури не сум сигурен шо треба да правам.Само заради податоци. Хардверот е сега преефтин и нема смисла да се поправа, не посебно HDD.
За податоци ако ти се толку важни плати си тука

Инаку пиши што диск е па ако има некој (јас на пример имам WD 500ГБ исправен не го користам ) и ако е ист модел да земеш па да одлемуваш и да ја смениш плочата само. БТЊ незнам колку е тешко и дали е воопшто можно ама би требало да може..
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,065
orgrimar
за 10 мин се менуваат глави, за 15 мин плочи а за 3 мин електороника, нема полесно од сервис на дискови. Многу пари има во овај бизнис само се чудам зошто во европа има вакви сервиси само колку прсти на 1 рака.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,065
orgrimar

bogev4eboy

Gaining Experience
30 април 2011
288
51
@bogev4eboy
Понекогаш податоците се прескапи.
ако се прескапи не го пипкаш, вадиш и правац куманово ако и тија не можат можда во белгија и тоа е се што може да се направи
Yup :)

За податоци ако ти се толку важни плати си тука

Инаку пиши што диск е па ако има некој (јас на пример имам WD 500ГБ исправен не го користам ) и ако е ист модел да земеш па да одлемуваш и да ја смениш плочата само. БТЊ незнам колку е тешко и дали е воопшто можно ама би требало да може..
Ќе ги погледнам.

Инаку не пишав информации, дискот е Seagate 1TB 2.5''. Одеднаш прекина да работи и ретко се покажува како партиција во this pc. Сега има реакција дека работи, но не е можам да го отворам.
 
Последна промена:

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,162
1,050
Скопје
Yup :)


Ќе ги погледнам.

Инаку не пишав информации, дискот е Seagate 1TB 2.5''. Одеднаш прекина да работи и ретко се покажува како партиција во this pc. Сега има реакција дека работи, но не е можам да го отворам.
Поготово ако е 2.5 е тешко да го отвориш или заменуваш нешто . Најди некој што се разбира убаво од дискови па софтверски некако да пристапи - можеби не е хардверски проблем ? Клин диск команди ова она - и ќе го оживее барем колку да си ги вратиш податоците...

А тоа што ти кажуваат „за 10 мин се менуваат глави, за 15 мин плочи а за 3 мин електороника, нема полесно од сервис на дискови„ - не верувај - не е вистина..Дури и да истренираш група мравки со апарати за заварување и да ги натераш да ја одлемат и сменат главата на дискот - никој неможе да ја наштелува . Главата е ситна трошка што лебди на 200км/ч врз дисковите (затоа дискот прво се залетува spin-up па после главата излегува на патеките и самиот air-flow ја подига над нив) и растојанието е толку критично ( а исто и аголот) што само во фабрика имаат такви прецизни инструменти за да наштелуваат...


Нанометри се во прашање - мравките ќе треба да ги истренираш со микроскоп да работат :ROFLMAO:
 
Последна промена:

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,065
orgrimar
Поготово ако е 2.5 е тешко да го отвориш или заменуваш нешто . Најди некој што се разбира убаво од дискови па софтверски некако да пристапи - можеби не е хардверски проблем ? Клин диск команди ова она - и ќе го оживее барем колку да си ги вратиш податоците...

А тоа што ти кажуваат „за 10 мин се менуваат глави, за 15 мин плочи а за 3 мин електороника, нема полесно од сервис на дискови„ - не верувај - не е вистина..Дури и да истренираш група мравки со апарати за заварување и да ги натераш да ја одлемат и сменат главата на дискот - никој неможе да ја наштелува . Главата е ситна трошка што лебди на 200км/ч врз дисковите (затоа дискот прво се залетува spin-up па после главата излегува на патеките и самиот air-flow ја подига над нив) и растојанието е толку критично ( а исто и аголот) што само во фабрика имаат такви прецизни инструменти за да наштелуваат...


Нанометри се во прашање - мравките ќе треба да ги истренираш со микроскоп да работат :ROFLMAO:
си отворал или од тубето си гледал?
 

Allen

Gaining Experience
27 февруари 2015
54
55
Да го завршам муабетов што го отворив пред некој месец, по Ваша препорака го пратив во Систрум кај @hipo и по извршената дијагностика се потврди она што сите го предвидуваа :LOL: , ХДД ќе биде фрлен во отпад :)
Фала на сите за вашите мислења ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,743
Членови
30,814
Најнов член
SandraNikola
На врв Дно