Сервис и spare parts за екстерни HDD во МК?

Allen

Gaining Experience
27 февруари 2015
53
50
Темава ја отварам поради дефект на External WD Elements Green 2TB.
Конкретно "Actuator arm" иглите или read/write head, се направија партали па не знам кај да барам чаре. Ве молам за предлог за сервис, или некој ако има неисправен сличен хдд со здрав actuator arm што не му треба да ми помогне.
Вака изгледаат иглиците:
IMG_20170526_230236.jpg.b77e42c7a86de84df7aecc919b8d7a3f.jpg
 
Последна промена:

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Ама според сликава.... не си требал да го отвараш вака. Платерите се веќе со прашина и бог знае што друго.

Важни податоци имаш или? Инаку е за во ѓубре.
 

Allen

Gaining Experience
27 февруари 2015
53
50

Ама според сликава.... не си требал да го отвараш вака. Платерите се веќе со прашина и бог знае што друго.

Важни податоци имаш или? Инаку е за во ѓубре.
Сликава е симната од нет, пошто не ми е при рака хдд-то, инаку само го отворив да видам што е проблемот и што да барам конкретно. Се надевам не сум зезнал нешто при отварање. :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,032
11,469
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Сликава е симната од нет, пошто не ми е при рака хдд-то, инаку само го отворив да видам што е проблемот и што да барам конкретно. Се надевам не сум зезнал нешто при отварање. :)
Чим си го отворил сега можеш да ги извадиш платерите и да си направиш позадина за саат од нив или пак правец во канта за ѓубре. Си ја завршил работата.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,407
3,009
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Сликава е симната од нет, пошто не ми е при рака хдд-то, инаку само го отворив да видам што е проблемот и што да барам конкретно. Се надевам не сум зезнал нешто при отварање. :)
Ако ти е за (многу) важни податоци, обрати се до Систрум - но нема да биде евтино. Ако немаш (многу) важни податоци, направи си украс од дискот.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,798
14,987
Ако е со залемен usb контролер/конектор само ќе го поправите.

Ако си го отворил и не си допирал ништо или пак не си пробал да ги вртиш плочите или, уште полошо, да го мрдаш главите можеби има спас. Под услов после ова да не си го приклучил.

И не. Не можеш да пресадиш флави, електроника или плочи од здрав на расипан и обратно. Потребни се специјални програми и алати за тоа.
 

Allen

Gaining Experience
27 февруари 2015
53
50
Ако е со залемен usb контролер/конектор само ќе го поправите.

Ако си го отворил и не си допирал ништо или пак не си пробал да ги вртиш плочите или, уште полошо, да го мрдаш главите можеби има спас. Под услов после ова да не си го приклучил.

И не. Не можеш да пресадиш флави, електроника или плочи од здрав на расипан и обратно. Потребни се специјални програми и алати за тоа.
Како што пишав погоре, само е отворен да видам што е проблемот, не е пипнато ништо. А според одговорите од дечкиве што одговорија на темава изгледа Систрум е единствена опција, па ќе ка пробам и ќе одговорам да ја затвориме темава со или без решение :)
Фала Ви на сите за предлозите.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,032
11,469
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Како што пишав погоре, само е отворен да видам што е проблемот, не е пипнато ништо. А според одговорите од дечкиве што одговорија на темава изгледа Систрум е единствена опција, па ќе ка пробам и ќе одговорам да ја затвориме темава со или без решение :)
Фала Ви на сите за предлозите.
Со среќа. Еве ти ги Систрум: @hipo
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,300
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно