1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Серверот ми го спушта php фајлот место да ми го рендерира

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Stefan.Taz, 27 Септември 2018.

 1. Stefan.Taz

  Stefan.Taz
  Intern

  285
  31
  30 Април 2008
  Здраво дечки,

  имам проблем со сервер што веќе неколку пати ми се повторува. Серверот наместо да ми го прикаже index.php фајлот, тој ми го дава спушта или даунлоадира. Пробував све си свашта, конфигурации чуда глупости али никако да дојдам до вистинско решение на проблемот. Има ли некој од вас искуство со ваков проблем?

  Поздрав
   
 2. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  507
  495
  23 Јуни 2010
  Кој сервер го користиш?
   
 3. Stefan.Taz

  Stefan.Taz
  Intern

  285
  31
  30 Април 2008
  Ubuntu 16.04
   
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,546
  2,821
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пиши во командна:
  which php

  Ако нема ништо после линијата, тогаш php не ти е инсталиран, ќе треба да инсталираш
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,524
  5,929
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Повеќе информации, која пхп верзија, апаче или nginx итн.

  Код:
  sudo apt-get update
  sudo apt install php-pear php-fpm php-dev php-zip php-curl php-xmlrpc php-gd php-mysql php-mbstring php-xml libapache2-mod-php
   
 6. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  431
  421
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  нешто не ти е у ред со сервер-от, и место да ти ја преведе содржината на фајлот и да ја преџвака за у бровсер, тебе ти го симиња директно фајлот (прелистувачот не знае што да прави со него).

  Пушти повеќе детали како што ти пишаа погоре, нешто не ти е ок со сервер/php, работеше предходно па престана? или од старт го имаш проблемов?
   
 7. Stefan.Taz

  Stefan.Taz
  Intern

  285
  31
  30 Април 2008
  Најпрвин извнините на предходниот штур одговор.
  Имам убунту 16.04 со php 7.2 и apache2.4.18

  Ова ми се случува неколку пати, и секогаш се сјебува отпосле. Пхпто ми е инсталирано. Имав проблем со сајт кој работел на ПХП 5.6 а сега е на ПХП 7 при промена на верзијата која да ја користи се поквари работата.
   
 8. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,044
  436
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Рестартирај го апачито, ако пак не бива додади ова
  AddHandler x-mapp-php7.2 .php во .htaccess фајлот
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 9. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  431
  421
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  може да ти фалат одредени php модули, што биле инсталирани со 5.6 а ги нема сега на новата верзија, а сајтот што го имаш да ги побараува и да му требаат за работа.
   
 10. Stefan.Taz

  Stefan.Taz
  Intern

  285
  31
  30 Април 2008
  Исто.

  Мислам дека апачито се заебува кога ќе дојде у комбинација да бира измеѓу 2 верзии. Виртуалминот изгледа не ги менаџира како што треба. Има ли некој добар туторијал како се подесува која верзија да користи, и плус има ли некој добар туторијал за реинсталирање на апачито одкако ќе отиде по ѓаволите.
   
 11. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,235
  509
  3 Април 2008
  не можеш да имаш две верзии на php во истото apache.

  како воопшто инсталираше php 7 на ubuntu 16.04 ?
  (edit: т.е. подобро прашано, како си имал php 5 на ubuntu 16.04)
   
 12. Stefan.Taz

  Stefan.Taz
  Intern

  285
  31
  30 Април 2008
 13. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  477
  196
  28 ноември 2015
  Машко
  How To Install Linux, Apache, MySQL, PHP (LAMP) stack on Ubuntu 16.04 | DigitalOcean

  Пробај ова па кажи што се дешава.

  У главно лесно е. Тоа што ти симнува наместо да го црта ПХПто како веб страна, да не ти и грешка нешто во кодот?
  Пошто ПХПто треба да се обработи од Апачи серверот(кој користи ПХП енџин за да го претвори кодот во соодветен ХТМЛ код кој треба да се прикаже во прелистувач.)

  Имаш наставка *.php на фајлот?

  Тагови <?php ?> ?
   
  На Stefan.Taz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Stefan.Taz

  Stefan.Taz
  Intern

  285
  31
  30 Април 2008

  Ова ми прави при миграција на вордпресс сајт, кој работи на сервер А, а сега кога треба да се префрли на сервер Б кој е девелопмент варијанта за досредување на истиот прави проблем. Ќе го проверам туторијалчето па ќе пишам што сум направил.
   

Сподели

Вчитување...