• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Server

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kapsarovb

Intern
13 август 2008
32
2
Треба да се врмежат три компјутери, а сите користат сметководствена програма, но сега секој компјутер си ја повикува најновата база од другиот на кој што таа е проширена. Не работат сите од една база. Треба да се направи сервер што ќе ја има сметководствената база, а ќе ја користат другите три компјутери. Значи треба да си ја споделат базата.

Мислам дека се разбира што е проблемот и кој се разбира нека напише одговор. Или ќе биде најмен за да го изработи.

Ценам мислење...
 

vordan

Intern
7 јуни 2008
87
14
Дали во апликацијата за сметководство може да се наведе (во некаков контролен панел или слично) каде се наоѓа базата која треба да се користи?
За кој или кои оперативни системи се работи? Кој RDBMS се користи?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

kapsarovb

Intern
13 август 2008
32
2
Дали во апликацијата за сметководство може да се наведе (во некаков контролен панел или слично) каде се наоѓа базата која треба да се користи?
За кој или кои оперативни системи се работи? Кој RDBMS се користи?
Во право си требаше да ги наведам тие информации ќе ги впишам верзијата и другите податоци наскоро,а работи на Windows XP, базата си ја носи секој компјутер инсталиран со истата програма, значи сега треба да се намести на еден сервер од кој би ја користеле базата другите компјутери.
 

vordan

Intern
7 јуни 2008
87
14
Вака, од прва рака, претпоставувам дека се работи за MS Access, а во најдобра ситуација - некоја верзија на MS SQL Server.
Не сум сигурен дека воопшто е потребен посебен компјутер кој ќе биде „сервер“, освен ако останатите три не се баш тапа (стари конфигурации, спори машини и сл.), или ако корисникот не инсистира да има посебен компјутер кој ќе ја носи базата.
Значи, се` би се свело на тоа да се одлучи на кој компјутер во мрежата ќе стои базата (без оглед дали е еден од постоечките или нов), во апликацијата да се намести базата да се „гледа“ таму, и не би имало проблем.
Еден совет: ако се одлучувате за сервер, HP има одлични мали сервери од серијата 110, кои не се многу скапи (мислам околу 400 - 500 евра), а се далеку посолидни од кинеското ѓубре што се нуди наоколу.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

kapsarovb

Intern
13 август 2008
32
2
vordan

Фала ти многу за советот, и јас се согласувам со тебе за тоа дека не треба посебна машина, само ме интересира дали некој може тоа да го дотера за да го најмат и да ја заврши работата како што треба. Дека јас не сум компетентен.
 

vordan

Intern
7 јуни 2008
87
14
Јас сум - поточно, ние сме - пренатрупани со работа.
Нека се јави некој јунак, не би требало да е многу комплицирано.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,284
28,588
kalco.ru
kako sto rece vordan
Ako se odlucite za server togas rabotata e mnogu lesna,No Ako ne se odlucis za server odberete edne kompjuter(koj nadobro raboti) koj ke sluzi za nosenej na bazata,prefrlete ja semtovotstvenata baza na na nego.vaka bi trebalo da funkcionira
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно