• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Сервер за counter strike?

WolverineMKD

Intern
13 август 2008
51
6
Nee ednostavno kako sto mislis a i vo pravo e imas instrukcii na stranata i tesko e da odrzuvas server :D Admini ova ona vante tante... ti si znaes :D:bravo:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.690
30.124
kalco.ru
Mozes da si napravis server ne e nikakov problem jas do pred nekoe vreme drzev dva servera
Imas poveke nacini na pravene server jas ke ti go kazam naj lesniot
vo folder Cs ima edna ikona hlds.exe ja otvaras vo nea si pravis podesuvanja (ime na srver,mapa.....) i toa e sea .Ke dobies IP so koja ke moze da se konetira ...ova e najobicen server koj vrsi rabota, a inace posle mozes da si stavas i modovi (amxxmod) za polesno da stavas admini


VAZNO Treba da imas dosta brz internet i bbajgi jakicko kompjuterce za da moze mnogu narod da igra na serverot inace ke secka ke rastura
P.S ako nesto ne ti e jasno pisi ke ti objasnam
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
@fatal1ty_
А дали може директно од играта, да се менува мапа да се рестартира и останати работи. Бидејќи јас правам сервер за да си играме со другариве, ама морам да излегувам од игра за рестартирање (проблем со играта ако одам alt+tab).
 

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
podesiv se kako sto pisuva na taa stranata(barem taka mislam) i otidov na hlds.exe i mi pisuva unable to load authentication library, Exiting... ne mi dava IP
 

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
napraviv taka arno ama ne mi se pojavuva delot kaj sto ja pisuva IP adresata i mi pisuva unable to load authentication library, Exiting...
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Јас направив еден сервер за кантер на следниот начинЧ

1.симнав Hldsupdatetool.exe и го инсталирав во еден фолдер
2.Отворив cmd и ја сменив локацијата т.е ја ставив локацијата каде што ми е инсталиран серверот
тоа изгледа вака ... cd <lokacijata>
3.После смената на локацијата го напишав следново
hldsupdatetool.exe -command update -game valve -dir .
сега серверот почнува да се инсталира (Downloadira)
4.Кога инсталиацијата ке заврши за едно 30 - 60 минути ке ви напише дека инсталацијата е готова (installation up to date)
5.За да може да влегуваат други играчи во вашиот сервер морате да го инсталирате NONsteam patchot
6.Да го конфигурирате серверот
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.690
30.124
kalco.ru
Јас направив еден сервер за кантер на следниот начинЧ

1.симнав Hldsupdatetool.exe и го инсталирав во еден фолдер
2.Отворив cmd и ја сменив локацијата т.е ја ставив локацијата каде што ми е инсталиран серверот
тоа изгледа вака ... cd <lokacijata>
3.После смената на локацијата го напишав следново
hldsupdatetool.exe -command update -game valve -dir .
сега серверот почнува да се инсталира (Downloadira)
4.Кога инсталиацијата ке заврши за едно 30 - 60 минути ке ви напише дека инсталацијата е готова (installation up to date)
5.За да може да влегуваат други играчи во вашиот сервер морате да го инсталирате NONsteam patchot
6.Да го конфигурирате серверот

druze ova e super procedura no mislam deka e malce po komplicirana deckoto barase da si napravi server na najlesen nacin
Btw moze da si napravis sever celosno preku cmd ali treba malce poveke da go zagrees stolceto
 

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
И јас го имав истиот проблем. Ја сменав ИДП портата од 27015 на само 2, а серверот сега супер си работи.
 

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
napraviv server.no ne mozam da izvrsam nitu edna komanda od konzolata kako na primer menjanje mapa ili restart.Imam instalirano samo nonsteam server,amxmodx i klient.Da ne treba da instaliram uste nekoj program?Vo sto e problemot?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.690
30.124
kalco.ru
napraviv server.no ne mozam da izvrsam nitu edna komanda od konzolata kako na primer menjanje mapa ili restart.Imam instalirano samo nonsteam server,amxmodx i klient.Da ne treba da instaliram uste nekoj program?Vo sto e problemot?

можно е amxmodot да не ти е добро исконфигуриран али ако е се ок тогаш у конзола пиши amxmodmenu и ќе ти се отвори едно мени на лева страна на монитор преку кое ќе можеш све да правиш(да бануваш кокаш мењаш мапа.... и тако даље...)
Се ова ќе функционира секако ако си админ


Поздрав
fatal1ty_
 

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
amx_map cs_bank
и би требало да се изврши промена на мапата

можно е amxmodot да не ти е добро исконфигуриран али ако е се ок тогаш у конзола пиши amxmodmenu и ќе ти се отвори едно мени на лева страна на монитор преку кое ќе можеш све да правиш(да бануваш кокаш мењаш мапа.... и тако даље...)
Се ова ќе функционира секако ако си админ


Поздрав
fatal1ty_
Blagodaram.I dvete opcii funkcioniraat
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
А во што е проблемот ако се појави нешто слично на ова при кревање на серверот:
Restrict from local client class B(или C)
нешто така беше.. не ми текнува сеа одамна ми се појавуваше таа порака и не можев да го покренам...
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
a kaj mene pa pravi problem preku toa hlds.jas mozam da se se konektiram i da vlezam ama koga ke im ja dadam ip adresata na drugite nemozat da vlezat!:plachko2: isto kako da nemaat net taka im pokazuva!ako mozete pomognete mi!
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.690
30.124
kalco.ru
hmmmm.... neka probaat u konzola neka pisat connect IP(ip adresata)
mislam deka ke uspee a ako ne uspee ostaj go serverot podolgo vreme neka raboti ili smeni idp port staj go pomal
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
hmmmm.... neka probaat u konzola neka pisat connect IP(ip adresata)
mislam deka ke uspee a ako ne uspee ostaj go serverot podolgo vreme neka raboti ili smeni idp port staj go pomal

probuvaat taka i nesaka so connect a sto ima vrska ako go ostavam poveke vreme da raboti serverot? i kako mislis pomal da go stavam portot!
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.690
30.124
kalco.ru
Pa brat vrska neam .... toa so poveke vreme da go ostavis ti pisav samo onaka zosto taka i kaj eden drugar go ostavi i po nekoe vreme prorabote... a za portot staj go na primer 27015 ili uste pomal toj neznam tocno za sto sluzi ali ako go namalis toj imam primeteno deka paga lagot na serverot :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.675
Мислења
889.454
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно