• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Server Status 1.5

  • Ја почнал/а темата
  • #1
D

DimitarMK

Гостин
Пред некое време, почнав да го учам PHP програмерскиот јазик, и еве веќе ја направив мојата прва (скромна) PHP апликација. Името на скриптата е
Server Status верзија 1.5, и нејзината должност е да провери дали доменот и селектираниот порт се онлајн или офлајн. Скриптата е под GNU лиценца :p, така да слободни сте да ја изменувате, издавате, копирате, ама не ја продавајте :)).

Демото можете да го проверите тука

А да ја симнете скриптата кликнете тука

Секакви критики се добредојдени, и се надевам ќе ми помогнете оваа скрипта да ја подобрам, и секако да ми дадете помош во иднина околу овој и другите програмски јазици, кои ми се во план да ги научам.

Поздрав!
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,672
189
www.zeroscience.mk
Браво за почнување да учиш PHP и одлична идеја...

еве предлог: кога ќе стиснам Check и кога ќе ми даде статус On-Line можеш пред тоа да ја додадеш IP aдресата или hostname-от што го проверувам во стил да пишувa: it.com.mk is <STATUS>. ;) { it.com.mk is On-Line[сликичето] }

само напред :bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
845,841
Членови
29,316
Најнов член
Melisa.blanco
На врв Дно