1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Сервер со SSD Raid 5

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од andsa, 15 ноември 2019.

 1. andsa

  andsa
  Intern

  9
  0
  11 Декември 2009
  Дали има некој искуство со користење на SSD дискови во raid5
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  RAID5 е сосема непотребна конфигурација за SSD. Ќе добиеш перформанси само на секвенционални читања и запишувања додека на 4К ќе имаш исти или помали перформанси. А ако ти се битни секвенционалните запишувања тогаш наместо да правиш RAID 5 со SATA SSD-а ќе направиш RAID 1 со брзи NVMe.

  Сепак имај на ум дека во RAID нема да ти функционираат драјверите за SSD-ата и можеби ќе изгубиш некоја функција. Од лично искуство со 2x Samsung 970 Evo 500GB во RAID 0 практично изгубив на 4К, а добив практично само побрзи секвенционални записи. Не ретко системот знаеше да се збуни кога пристапував до партиции на RAID ареата, поточно да чекам неколку секунди да влезам во C:\. Затоа ја растурив ареата и ги заменив тие две за едно 970 Evo Plus 1TB кое работи доста подобро од двете 500-ки 970 Evo во RAID 0.
   
  Последна промена: 15 ноември 2019
  GGTT1, Ace Lud, andsa и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,436
  3,159
  24 Септември 2012
  Пред се RAID5 има премногу запишувања за да е корисен за SSD. Ќе ги гњави непотребно. Која е воопшто идејата за таков систем? Да се добие простор? И порано и сега се знае дека не се меша брзина и простор. RAID5 се користи за сториџ обично, пришто главната работа се работи на RAID1. Во случајот со SSD тоа е уште поизразено и може да се дозабрза тој RAID1 момент и да се побрзи програмите. Веќе има 1TB дискови SSD и доколку ти треба ултрабрз пристап од SSD за нешто што е повеќе од 1TB, а неможе да се подели на 2-3 диска треба сериозно да се размисли логиката на тој систем. Понатаму е прашањето за колкав број на дискови се работи?

  Треба да се размислува во насока на RAID 1 0 пред се со SSD дискови, а од страна да дремат 5-6 говеда 3.5инчни во RAID6.
   
  olikomerc, andsa и на Astro им се допаѓа ова.
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,630
  1,408
  27 Јануари 2011
  Машко
  RAID 5 се користи за редундантност, за сигурност на податоци.
  ОП да напише поубав посто со објаснување што планира да работи, каква конфигуравија сака итн итн.
  Во спротивно ке се развие дискусија која не води никаде т.е. што би било ако си мислел на ова или она.
   
  На Astro, itstheigyg, moongose и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. andsa

  andsa
  Intern

  9
  0
  11 Декември 2009
  Планот е да се купи нов сервер кој е планиран за DC, а поради тоа што на претходниот дисковите многу често му кородираа да се земе сега со SSD дискови и да се конфигурира во RAID
   
 6. Mao

  Mao
  On your way to fame

  969
  503
  5 Јуни 2007
  Машко
  У подрум ли е чуван серверот па кородирале дисковите или "кородирале дисковите" значи нешто друго у ИТ термин ?
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  436
  1,304
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Интел има специјализирани ССД дискови за DC, лично имам користено Intel S3700 околу 3 години без никакви проблеми. Тогаш Интел гарантираше дека S3700 може комотно да издржи 10 записи дневно цели 5 години односно околу ~18.000 записи или од 5 до 7 петабајти.

  Новите серии S4xxx (D3-S4610) веќе гарантираат 22 петабајти или нешто малце над 70 илјади записи.

  Една многу битна работа е дека кога се работи за DC не се штеди и не се зима колку да се земе.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. andsa

  andsa
  Intern

  9
  0
  11 Декември 2009
  Не него зидовите се од гипс и некоја хемикалија ... чисто како опција го размислуваме ова со SSD . Дали се исплати и кој е бенефитот, дали е голема разликата во цена,дали е безбедно, дали е добра замена и слично..
   
 9. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,630
  1,408
  27 Јануари 2011
  Машко
  Прво премачкајте ги ѕидовите со некоја боја која нам да дозволи понатамошно трошење на гипс во воздух. Како само ХДД биле зафатени со корозија а не идругите компоненти?
  Ке конфигурирате РАИД 1 т.е. мирор од 2 ССД диска.
   
  На andsa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  Проблемот со гипсот и хард-дисковите е со стари модели на хард-дискови при што им кородираа плочите со електроника. Кај новите тој проблем е надминат. Инаку нема никаква разлика меѓу ССД и ХДД од тој аспект, и двата имаат плочи со електроника.
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,250
  8,649
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Извадете ги неквалитетните УПС-и од сервер ракот и нема да ви кородираат дисковите.
  Ќе ти пратам трансакциска сметка во ПП да ми пуштите 200 евра за советов. Read The Fucking Manual
   
  На HocusPocus му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Freaker
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,307
 2. prichina
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,512
 3. Veljance
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,304
 4. Глупав
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,285
 5. philldm
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  502
Вчитување...

Сподели

Вчитување...