• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сертификација и перспективност

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
442
119
другар се јавил и му рекле дека ќе се јават ама кога не кажале :ua:
 

jovicav

Intern
7 ноември 2009
10
0
Преска ми дојде SMS порака од Nextsense. Ме викаат на полагање утре :S
Треба да им потврдам дали ќе доаѓам.
 

jovicav

Intern
7 ноември 2009
10
0
Од Nextsense ќе се одржи во ЕТФ. Ај тие што ќе појдите раскажете што било-како било :)
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
442
119
јас бев за CCNA,кој има сертификат А+ прашањата беа 90% од тој испит :D, за резултати рекоа денес - утре,па ќе видиме што ќе биде.
 

jovicav

Intern
7 ноември 2009
10
0
Бесплатни обуки за разни програмски јазици на невработени лица

За 80-те обуки најголем интерес од страна на апликантите имало за програмските јазици на Мајкрософт, Оракл и Линукс и за серверските јазици на Циско и за сервисирање на компјутерски мрежи
Со цел приближување на ИТ-секторот кон бизнис-заедницата и намалување на невработеноста во ова поле, произлезе идејата на Владата за обезбедување на бесплатни обуки за разни програмски јазици на невработени лица. Обезбедени се 80 обуки, а договорите беа потпишани вчера во Владата на Република Македонија.
- Со цел надминување на негативните фактори кои влијаеја на ИТ-секторот, Владата го организираше овој пилот-проект со кој се помага граѓанскиот сектор преку обезбедување бесплатни обуки за невработените лица - изјави министерот за информатичко општество, Иво Ивановски, по потпишувањето на договорите.

Идејата за овој проект, како што напомена Ивановски, е иницирана од економската криза која не ја заобиколи Македонија. За 80-те обуки најголем интерес од страна на апликантите имало за програмските јазици на Мајкрософт, Оракл и Линукс и за серверските јазици на Циско и за сервисирање на компјутерски мрежи.
- За пакетите имавме 180 апликацции, но за жал, само 80 од нив ги добија бесплатните обуки. За шестте пакети избравме три сертифицирани компании, а се пријавија пет компании. Обуките ќе започнат наредната недела и ќе траат во зависност од одредената програма - изјави Биљана Јовановска, директорка на Агенцијата за вработување.

Компаниите кои ќе ги спроведуваат обуките беа избрани преку јавен повик, на којшто се избрани сертифицираните компании Некст сенс, Александрија и ЕЦС. Проектот е на Министерството за информатичко општество, а во соработка со Агенцијата за вработување. За целиот проект ќе се издвојат 7.300.000 денари, што е помалку од 120 илјади евра, а една обука чини од 800 до 1.800 евра.

Извор: http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=96586F60DEBF6842827B98D7C0CA1D95
 
  • Ја почнал/а темата
  • #64

MarjanS

Intern
16 август 2010
15
0
Perat pari i gi zamackuvaat ocite na lugeto, pri 9 fakulteti za informatika i srodni struki obucuvaat babi i ulicari za da strucni vo IT sferata :O:rolleyes:
 

hebocig

Gaining Experience
7 јануари 2010
653
139
Perat pari i gi zamackuvaat ocite na lugeto, pri 9 fakulteti za informatika i srodni struki obucuvaat babi i ulicari za da strucni vo IT sferata :O:rolleyes:
И за што учиме факултети, се отепуваме од учење и пари давање, и утре ќе дојде некој неписмен уличар ќе ми ја земе работата, а бе ај ти иб*м владата никаква:ua:
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,639
1,095
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
и утре ќе дојде некој неписмен уличар ќе ми ја земе работата
е како ќе се случи тоа ако ти имаш знаење а он нема?
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
442
119
браво бе невработени луѓе се уличари а? така ли ве учат на факултет?
-Ако си невработен не значи дека немаш факултет,СЕКОЈ кој е пријавен како невработен во заводот за вработување имаше можност да се пријави за овие курсеви.
Прво излечете се од комплексите по факултет директно на работа за да неможе некој да ВИ ја земе работата.
 

hebocig

Gaining Experience
7 јануари 2010
653
139
браво бе невработени луѓе се уличари а? така ли ве учат на факултет?
-Ако си невработен не значи дека немаш факултет,СЕКОЈ кој е пријавен како невработен во заводот за вработување имаше можност да се пријави за овие курсеви.
Прво излечете се од комплексите по факултет директно на работа за да неможе некој да ВИ ја земе работата.
Па јас ќе завршам факултет, а некој со еден курс ќе влече државна плата 400 евра, ќе клати врати во некое министерство поради партиската книшка а јас ќе си чукам главата.
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
442
119
Па јас ќе завршам факултет, а некој со еден курс ќе влече државна плата 400 евра, ќе клати врати во некое министерство поради партиската книшка а јас ќе си чукам главата.
АЛО! сакам да ти кажам дека на овие курсеви поголем е процентот на луѓе со завршено високо образование во споредба со луѓе со завршено средно образование,барем така е во мојата група.Исто така сакам да ти кажам дека и тебе те чека иста судбина :plachko2: и ти ќе бидеш уличар.
 

josifova

Intern
15 септември 2008
1
0
Znaci se vklucuvam vo diskusijava za obukite bidejki bev direkten ucesnik.Kako prvo sakam da kazam deka sekoj nevraboten koj gi ispolnuval uslovite imase sansa da se prijavi i sekoj bese povikan na testiranje vo zavisnost od obukata za koja resil da ja posetuva se razbira dokloku bide odbran.Koga imase prijavuvanje pisuvase na listot deka ke ima preliminarni testiranja.I imase.Jas konkretno bev prijavena za MCITP – Microsoft SQL Server 2008, Database Developer 2008,imase testiranje na ETF i posle nedela dena mi javija da me izvestat deka sum odbrana megu 10-te kandidati.Sakam da potenciram deka nemase nikakvi ogranicuvanja i konkretno jas imam diplomirano na ETF taka da ne site luge so bea prijaveni bea so sredno obrazovanie.Pozdrav i se nadevam deka u najskoro vreme ke go polozam ispitot
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Чеј и ја да дрнднам нешто на тема линукс против њиндоњс:
-единствена причина за било која институција/организација во Македонија да почне да гледа накај линукс или воопшто отворен код е да почне Мајкрософт да тргне да ги прибира долговите за лиценци за користење на нивните сервери и клиенти низ мрежите на тие институции. Е тогаш линуксот и тоа како ќе стане интересен. Се` дотогаш линукс ќе биде онаму каде што е во Македонија.
Мојот став кога би одлучувал за серверски ОС во организација каде мрежата се поставува “на ново“ не е ни Виндовс ни Линукс, туку Соларис. Ај коа ќе излезе некој од тие не-Соларис системи со TimeSlider (на пример, меѓу другите предности), ќе праиме уште муабет. Дотогаш...
за листата на курсеви инаку, не се квалификувам- веќе имам LPIC-1 овие другите не ме интересираат зашто многу се подложни на braindumping и не се од она ниво накаде гледаат моите амбиции.
 

Koen

Gaining Experience
14 април 2010
243
96
Koen's setup  
OS
Ubuntu 20.04
Јас имам аплицирано за LPIC-1, но сеуште ми се немаат јавено :chudenje:
 

Koen

Gaining Experience
14 април 2010
243
96
Koen's setup  
OS
Ubuntu 20.04
Ги објавија листите со пријавените кандидати и термините за полагање, кој ќе оди му посакувам среќа (и знаење де...;))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,696
Мислења
848,904
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно