• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сериозен проблем со стартување на системот

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Имам еден сериозен проблем со стартување на системот.Овој проблем ми се појави 2 пати овој ден.Еве ќе го споменам првиот случај а е потполно идентичен со вториот случај.Вака,нормало наутро го вклучив компјутерот и земав да пишувам една е-маил порака.Пишував пишував и одеднаш компјутерот смрзна не реагираше.пробав да го откочам али никако не реагираше.и го ресетирав компјутерот мислејќи дека тоа ќе го реши проблемот.Арно ама го рестартирав се појави сликата онаа од матичната плоча со логото на интел тоа е нормало и после тоа требаше да се стартува подигнувањето на Виндоузот али тоа не се случи.Имаше еден црн екран и потоа ми се појави пораката да го рестартирам компјутерот и да одберам boot device да го подигне системот или ако не да внесам бутабилно цеде.Го рестартирав компјутерот и пробав да задржам на Ф8 да одберам boot device али само ми ги прикажа 2 та цеде рома,флопи(кое го немам али сепак стоеше и порано) али Хард дискот никаде го немаше.Како некој да го избришал или како да не постои.Влегов во Биосот да пробам да подесам boot device priority али и тогаш хард дискот го немаше.безуспешно се обидував да го подогнам Виндоузот али не успевав.Го изгасив компјутерот,го оставив 5 мин да се излади и кога го вклучив се пушти нормално.Еве пред малку слушав музика и пофторно компјутерот се рестартираше и истото сценарио.Знае ли некој како да го средам ова.Секоја помош е добродојдена!!!!:plachko2::tazhen::tazhen::tazhen:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Дали имаш ставено нов хардвер или софтвер?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Кога ќе се рестартира, влези во БИОС и провери температура на процесор. Или пак инсталирај програма што ќе ја следи температурата и кажи доколку има промени.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Кога ќе се рестартира, влези во БИОС и провери температура на процесор. Или пак инсталирај програма што ќе ја следи температурата и кажи доколку има промени.
Заедно со драјверите добив и една програм спецјално за тоа се вика Asus Probe мислам и ќе пробам со неа
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Заедно со драјверите добив и една програм спецјално за тоа се вика Asus Probe мислам и ќе пробам со неа
Пробај па кажи што си направил. Јас мислам дека процесорот ти дига одредена температура на која во БИОС е наместено системот да се угасне. Потоа откако ќе се излади процесорот, ти повторно можеш да го запалиш компјутерот.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Провери и каблите внатре да не е нешто олабавено. Кај едно другарче нешто сецкаше компјутерот, а после рестарт требаше да се остави 5-10 минути за да се уклучи. Испадна дека рамот не бил добро наместен, кога го стегна све беше во ред.
 

MOPKOB

Intern
13 јануари 2008
66
1
Bro, ima zaebancija (ako ti e malku postar comp) da kondenzatorite ti se pri kraj i da ti se isklucuva nekogas 100 pati dnevno, nekogas 2 pati, nekogas nitu ednas. Ovie (crni mali trkalezni) mozes da vidis da li se dobri - ako ne se podueni od gorna strana.
Druga rabota ako HDD ti e na IDE kabel i ako e sam na kabelot, probaj izvadi go jumperot i startuvaj go kompo.
 

UrSa1986

Intern
7 јануари 2008
20
1
Пробај па кажи што си направил. Јас мислам дека процесорот ти дига одредена температура на која во БИОС е наместено системот да се угасне. Потоа откако ќе се излади процесорот, ти повторно можеш да го запалиш компјутерот.
A sto ima veze temperaturata ako ne go prepoznava hard diskot

mene taka mi pravese, nekogas se pusta, nekogas ne, i posle edna nedela mi otide hardot
taka da, moj sovet, snimaj si vazni raboti po DVD.

ako ne ti go prepoznava:

1. ako ti e istecena garancijata, otvori go, i promrdaj go kabelceto za napojuvanje, toa beloto, pomaloto.

2. proveri dali pri ulkucuvanje, ti sviri zvucniceto od PC. ako sviri, ne ti raboti nekoj del,

3. mene mi se rasipa harddiskot zasto kompjuterot mi bese na nestabilno mesto. ako ti e i na tebe, ODMA stabiliziraj go.

4. ako uste ti e taka, PISI.

5. ima sansa i da ne ti go prepoznava hardot poradi virusi, probaj skeniraj
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Можеш да провериш и дали IDE кабелот губи контакт и ако има 2 метста за поврзување префрли го на другиот крај.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Дали во скоро време си го вадел хард дискот од било која причина, или барем откачувал кабелот за напојување на истиот?
Јас имав проблем со лабав кабел, поточно металните контакти во самиот приклучок, оние мали цилиндарчиња во кои влегуваат шилците од контактите на самиот хард (тука зборуваме за старите, MOLEX конектори). Малку раширени, доволно беше одвреме-навреме да се изгуби контакт. Со нивно стиснување го решив проблемот.
Втора опција е самото напојување на таа гранка да завитлава. Пробај со друг контакт, на друга гранка.
Прегрејувањето на процесорот нема врска со ова.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Еве вака ја проверив температурата и она е во ред,температурата е нормална и таа не е причина за овој компјутер.Обично се случувало летно време бидејќи е топло да се изгаси компјутерот бидејќи многу е загреан(тоа е нормално).Потоа ги пробав каблите на џард дискот и од напојувањето и мене ми изгледаат добри.Проверив да не се лабави али се си беше на местото.Ќе гледам преку денот да ја следам состојбата па да видам што ќе се случи али мислам дека каблите се нешто во прашање.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Фати го хардот и види дали грее т.е. е многу топол кога ќе ти се изгаси компјутерот. Дали ти испушта некои чудни звуци хардот? Пробај стај кулер за хард диск...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
На сите што имаат вакви проблеми секогаш им препорачувам да го зачистат куќиштето и сите делови (во случајов, најважно хард дискот и неговото напојување) да ги извадат, повторно стават и добро да ги зацврстат.
Како што кажаа некои членови погоре, а и StenmarC, дали слушаш некои звуци кои доаѓаат од куќиштето пред да се случи ова?
Колку години ти е стар хард дискот?
 
23 јули 2007
338
8
Imav slicen problem pa ti sovetuvam da go isklucis kompjuterot od strujno kolo i da pocekas 1-2 minuti i povtorno da go vklucis, ako i toa ne ti pomogne izvadi ja baterijata od kompjuterot i vrati ja nazad po 2-3 minuti ili zameni ja so nova mozebi e do neze problemot
 

UrSa1986

Intern
7 јануари 2008
20
1
Imav slicen problem pa ti sovetuvam da go isklucis kompjuterot od strujno kolo i da pocekas 1-2 minuti i povtorno da go vklucis, ako i toa ne ti pomogne izvadi ja baterijata od kompjuterot i vrati ja nazad po 2-3 minuti ili zameni ja so nova mozebi e do neze problemot
Ako ja izvadis baterijata, ti otidoa site sistemski podesuvanja vo BIOS-ot

ako ti se sluci pak da ne go prepoznava hard diskot. pred da ti se pojavi
INVALID SYSTEM DISK...
probaj da go promrdas kabelceto za struja, ja do den denes taka pravam ponekogas , posto i ja go imam istiot problem seuste. zatoa, ako na uklucuvanje, ne se slusne zvukot na hard diskot koga se zavrti( ima slicen zvuk kako koga ke stavis cd vo cd-rom, zavrtuvanjeto e slicno) ili pak ke pocne da pravi tit tit
tit :), togas promrdaj go kabelceto, mora da e do toa
 
M

Mr.Alien

Гостин
Слаба системска батерија доведува до губење на меморираните податоци и системски подешавки во БИОС-от, или до појавување на порака за нешто како divided with zero.
Промрдување на кабелчето е краткотрајно решение. Лабав напоен кабел за хард дискот може да доведе и до лоша врска проследена со шмелцување, кое за релативно кусо време може да доведе до прегорување на хард дискот. Затоа, ако е до кабелчето, треба да се смени со друг, евентуално некористен приклучок и да се види колку чврсто држи, или конекторите малку да се стиснат со мало штрафцигерче, на пример, или сличен погоден алат. Со тоа нема играње.
 

mkdev

Intern
1 декември 2007
111
4
провери температура на процесорот, ако можеш тестирај го рамот,
напојувањето може да прави проблеми исто така , има повеке опции така да провери се .
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
A dali koristis Dial-up konekcija od posta? Mene i na mnogu drugi drugari ni se slucuva da ni se smrzne komputerot nekoe vreme otkako ke se konektirame na dial-up! Megutoa ova nema da ti go resi problemot so detektiranjeto na HDD-to!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #21

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Завршив работа кујлерот не вртеше поради многу прашина го исчистив и сега работи.Фала за помошта од сите
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,996
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно