• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Sequre software development :)

  • Ја почнал/а темата Lallo
  • Време на почнување

Lallo

Intern
5 април 2008
8
0
Ако зборуваме општо за безбедноста на софтверите кои ги користиме на кратко ќе кажам дека многу лесно ќе го најдеме проблемот со сите видови на сигурносни екцеси кои можат да се случат на било кој комјутер. Како студент во одделот за компјутерски науки на универзитетот Sheffield во Солун, секогаш не притискаат да користиме модуларност, која примена наоѓа и во секојдневниот све покрај решавањето на проблеми во дигиталниот свет на Господин 1 и Госпоѓа 0 :)

Доколку ја примениме таа модуларност (делење на проблемот на помали проблеми се до моментот кога ќе дојдеме до најмалиот дел од проблемот кој можеме лесно да го решиме, па потоа рекурзивно да го решиме целиот ГОЛЕМ проблем исто така лесно) ќе сватиме дека, како што кажав сите тие сигурносни прашања околу кои се крева врева ПРЕМНОГУ според мене, се сведува на оперативниот систем.
Зошто?
Затоа што ако на пример добро го проучите процесот на егзекутирање на еден програм на вашиот компјутер не е ни малку проверено од страна на оперативниот систем.

Купете го и најскапиот антивирус и имајте не знам какви заштити и огнени ѕидови и не знам уште што нема да ве спаси од тие сигурносни проблеми баш затоа што не е проблемот во програмите кои ги користите и се мета на сигурносни напади, напротив оперативниот систем несвесно дозволува да вашиот компјутер биде нападнат.

Сте се запрашале зошто не може лесно да се помине на пример низ Јава програм? Дали сте сретнали инфициран Јава фајл? НЕ!

Затоа што Јавата работи на своја виртуелна машина која делумно е неврзана за оперативниот систем. И да Јава има свој систем за заштита - JSEF (Java Secure Execution Framework).

Знам дека ова звучи многу наивно и мислите дека го пишувам ова затоа што 3 години студиите а и животот верувајте ми се базирани на Јава - се работам во Јава, но сето ова можам да го поткрепам со факти :) нормално ако има некој заинтересиран за тоа :)

Дотогаш, имајте убав ден :)
 

Lallo

Intern
5 април 2008
8
0
Е сеа ме среди..... Тоталка.....
:bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:
Па бар да остаеше неколку дена да стои така без одговор,знаеш колку се намачив да го напишам?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.985
Мислења
890.302
Членови
31.719
Огласи
223
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно