• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SEO popup javascript

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Не знам дали овдека или во HTML, CSS, JavaScript, XML базирани да пишам еден туторијал.

SEO Popup javascript

Честопати на web devloper-ите им се јавува потреба да отворат страничка у нов прозор, без toolbar, address bar, со одредена големина, по можност во центар на екранот. Затоа МОРА да се користи java script. Скоро сите web developer-и знаат да отворат popup прозор, па и тие почетници. Меѓутоа… никој не води сметка на SEO и usability. Никој не претпоставува дека google, yahoo, MSN… не парсираат JavaScript. Исто така, постојат посетители кои сурфаат со исклучен JavaScript. Еве ја скриптата која „врши работа“.

javascript:

Код:
function openwin(name,address) {
  width = 800;
  height = 600;
  left = (screen.width-width)/2;
  top = (screen.height-height)/2;
  name = window.open(address, name,'scrollbars=no, menubar=no,height='+height+', width='+width+', left='+left+', top='+top+',resizable=yes, toolbar=no, location=no, status=no');
}
HTML

Код:
<a href="#" onclick="openwin('prozor', '/mk/examples/los-SEO.htm')">Лош SEO popup линк</a>

Малку познавајќи SEO и најбитно желба да направат нешто квалитетно, а не само да се заврши работата, со мала измена на постоечката јава скрипта може да добијат квалитетен SEO и JavaScript независен линк.

Еве го кодот:
JavaScript

Код:
function openSEOwin(name,address) {
  width = 800;
  height = 600;
  left = (screen.width-width)/2;
  top = (screen.height-height)/2;
  name = window.open(address.href,name,'scrollbars=no,menubar=no,height='+height+',width='+width+',left='+left+',top='+top+',resizable=yes,toolbar=no,location=no,status=no');
  }
HTML

Код:
  <a href="/mk/examples/dobar-SEO-popup-javascript.htm" onclick="openSEOwin('prozor', this); return false" target="_blank"></a>
Истиов текст со „примери во живо“ на мојот блог http://www.dalibor-sojic.info/mk/seo-popup-javascript
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
:bravo: Супер туторијал како и за почетници и професионалци :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,659
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно