• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SEO и заработка од веб страни

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Dead Brain

Intern
19 февруари 2018
47
41
Подолго време сакам да почнам со работа на веб страни па ме интересира дали некој го работи ова ?

1. Која е разликата меѓу Adsense од revcontent, content.ad... во однос на RPM ? - Youtube засега крати 45% од заработката но пак има големо RPM за USA публика, логично е на страните да е многу поголемо исто така на YT e многу е непредвидливо вашето рангирање буквално месец дена сте на прва позиција и наеднаш седми позиција бидејки некој со милионски следбеници има стаено видено слично на вашето а по него следат уште 10 канали кои ке го копираат видеото со исто над 1м субс.

2. Колку време реално ви треба за еден оптимизиран пост да ви е на првата страна ? - за long tail keywords со мал search volume | 1-5k searches month.

3. Кој е најефтин хостинг но и брз за вакви страни ?

4. Ако може и знае некој накратко да го објасни целиот "funnel" за тоа како Google почнува да ја рангува вашата страна - Youtube е едноставно ви го прикажува видеото на одредена група на луѓе(го рангира повисоко за нив или им го прикажува како препорачано ) и во зависност од CTR - Watchtime... што го има добиено од нив ви го рангира видеото или го прикажува во suggested и home page(доколку за тоа ви е оптимизирано) на поголем број на луѓе....

Гледам дека темиве за онлајн заработка се буквално мртви а повеќето на форумов верувам дека работат онлајн. | буквално на фемина и кајгана се збори повеќе за онлајн заработка....
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
694
441
Подолго време сакам да почнам со работа на веб страни па ме интересира дали некој го работи ова ?

1. Која е разликата меѓу Adsense од revcontent, content.ad... во однос на RPM ? - Youtube засега крати 45% од заработката но пак има големо RPM за USA публика, логично е на страните да е многу поголемо исто така на YT e многу е непредвидливо вашето рангирање буквално месец дена сте на прва позиција и наеднаш седми позиција бидејки некој со милионски следбеници има стаено видено слично на вашето а по него следат уште 10 канали кои ке го копираат видеото со исто над 1м субс.

2. Колку време реално ви треба за еден оптимизиран пост да ви е на првата страна ? - за long tail keywords со мал search volume | 1-5k searches month.

3. Кој е најефтин хостинг но и брз за вакви страни ?

4. Ако може и знае некој накратко да го објасни целиот "funnel" за тоа како Google почнува да ја рангува вашата страна - Youtube е едноставно ви го прикажува видеото на одредена група на луѓе(го рангира повисоко за нив или им го прикажува како препорачано ) и во зависност од CTR - Watchtime... што го има добиено од нив ви го рангира видеото или го прикажува во suggested и home page(доколку за тоа ви е оптимизирано) на поголем број на луѓе....

Гледам дека темиве за онлајн заработка се буквално мртви а повеќето на форумов верувам дека работат онлајн. | буквално на фемина и кајгана се збори повеќе за онлајн заработка....
2. Зависи How long does it take to rank in Google? (A study by Ahrefs)

3. Било кој хостинг, но страната треба да е оптимизирана и брза. Избегавај ги само EIG хостовите Endurance International Group - Wikipedia

4. Не може да се објасни накратко СЕО. Читај цели книги, следи цели курсеви, следи ги промените во СЕО индустријата за да бидеш успешен. Повеќе фактори зависат од дали и каде ќе се рангираш. Контект, беклинкови, и уште 200 други „сигнали“ Google’s 200 Ranking Factors: The Complete List (2020)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,419
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
И таман мислиш дека си научил нешто за СЕО, google ќе ги смени алгоритмите и нови неколку месеци на проучување и тестирање за да се види што се сменал :)
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
146
88
deejay.blog.hr
Подолго време сакам да почнам со работа на веб страни па ме интересира дали некој го работи ова ?

1. Која е разликата меѓу Adsense од revcontent, content.ad... во однос на RPM ? - Youtube засега крати 45% од заработката но пак има големо RPM за USA публика, логично е на страните да е многу поголемо исто така на YT e многу е непредвидливо вашето рангирање буквално месец дена сте на прва позиција и наеднаш седми позиција бидејки некој со милионски следбеници има стаено видено слично на вашето а по него следат уште 10 канали кои ке го копираат видеото со исто над 1м субс.

2. Колку време реално ви треба за еден оптимизиран пост да ви е на првата страна ? - за long tail keywords со мал search volume | 1-5k searches month.

3. Кој е најефтин хостинг но и брз за вакви страни ?

4. Ако може и знае некој накратко да го објасни целиот "funnel" за тоа како Google почнува да ја рангува вашата страна - Youtube е едноставно ви го прикажува видеото на одредена група на луѓе(го рангира повисоко за нив или им го прикажува како препорачано ) и во зависност од CTR - Watchtime... што го има добиено од нив ви го рангира видеото или го прикажува во suggested и home page(доколку за тоа ви е оптимизирано) на поголем број на луѓе....

Гледам дека темиве за онлајн заработка се буквално мртви а повеќето на форумов верувам дека работат онлајн. | буквално на фемина и кајгана се збори повеќе за онлајн заработка....
Вака...

1. Кога првпат излезе инфо за делот од колачот од заработката преку рекламите (со АдСенс сервисот) кој оди кај Гугл, нивниот тим пренесе дека кај нив оди една третина од заработката.
Дали е истиот процент и денес - не знам.

2. Нема конкретен одговор - од неколку часови или денови, до неколку недели или месеци.
Зависи од повеќе фактори: солидната оптимизација на сите елементи од постот, конкуренција, internal links, backlinks, итн...

3. Избери неколку хостинг кандидати.
Направи анализа што нудат, а што ти бараш (на пр. веб простор, процесорска моќ, меморија, брзина, други карактеристики...).
Прочитај искуства за хостинзите на интернет.
Донеси одлука кој хостинг ќе го користиш.

4. За точниот процес на рангирањето на веб страните можеш да се обратиш кај Гугл.
Обрни внимание на следното: user friendly дизајн, брза веб страна, добро оптимизирани pages и posts (мета тагови, текст, слики, код...), линкување на постовите меѓу себе, линкови од други сродни веб страни кон твојата...

Како и да е, гледај да ги задоволиш интересот и потребата на посетителот на веб страната.

Подобри мета тагови прикажани во Google SERPs >>> повеќе кликови >>> повеќе посети >>> подолг престој на веб страната >>> подобро рангирање на page-от / post-от.

Се надевам дека напишаното погоре ќе ти биде од корист.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,744
3,926
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Вака имам едно прашање, мислам дека е поврзано со темата.

Имам веб страна и сакам таа да се појавува прва. Во моментов се појавува шеста по ред, а на прво место искача мојот YouTube канал на кој имам ставено дебилни видеа во стилот прдење и ждригање во GTA2 и слични глупости :LOL: Сакам да ми остане каналот со мое име и презиме ама некако да го бутнам надоле, а прва да се појавува веб страната.

Дали има начин да манипулирам со резултатите кои се појавуваат на Гугл кога ќе се пребара моето име? Или било како да влијаам на истите?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,839
3,199
Дали има начин да манипулирам со резултатите кои се појавуваат на Гугл кога ќе се пребара моето име? Или било како да влијаам на истите?
И Трамп го интересираше истово :)
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,744
3,926
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
И Трамп го интересираше истово :)
Значи иста мака имаме со Трамп :D
Да манипулирам мислев во смисла што овде се работи за лично мои страни значи мој YouTube профил, мој Behance профил, мој сајт итн. Па не знам по кој критериум одредува дека YouTube каналот на којшто немам објавено ништо со години треба да го стави на прво место, а сајтот кој го ажурирам редовно и за кој плаќам домен треба да биде подоле.
 

BadGirl007

Gaining Experience
3 октомври 2018
180
52
Значи иста мака имаме со Трамп :D
Да манипулирам мислев во смисла што овде се работи за лично мои страни значи мој YouTube профил, мој Behance профил, мој сајт итн. Па не знам по кој критериум одредува дека YouTube каналот на којшто немам објавено ништо со години треба да го стави на прво место, а сајтот кој го ажурирам редовно и за кој плаќам домен треба да биде подоле.
Избриши го youtube каналот. Зошто комплицираш. :LOL:
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,744
3,926
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
146
88
deejay.blog.hr
Вака имам едно прашање, мислам дека е поврзано со темата.

Имам веб страна и сакам таа да се појавува прва. Во моментов се појавува шеста по ред, а на прво место искача мојот YouTube канал на кој имам ставено дебилни видеа во стилот прдење и ждригање во GTA2 и слични глупости Сакам да ми остане каналот со мое име и презиме ама некако да го бутнам надоле, а прва да се појавува веб страната.

Дали има начин да манипулирам со резултатите кои се појавуваат на Гугл кога ќе се пребара моето име? Или било како да влијаам на истите?
Нема потреба ништо да бришеш.
Може да се реализира твоето сценарио, но потребно е време.

При пребарување на одреден збор / фраза, Гугл прво ја рангира веб страната / page-от кој има подобри карактеристики (релевантни информации, старост, добра интерна и екстерна оптимизација, итн...).

За прво да ти се рангира личната веб страна, а потоа на пр. Behance профил, Фејсбук страница, Твитер профил, Инстаграм профил, YouTube канал... - треба добро да ги оптимизираш и "да пратиш надворешни сигнали" до истите (според приоритетот, посакуваниот ранкинг).

Ако горенаведеното ти е битно и сакаш вистински да го реализираш, но ти се гледа комплицирано или немаш време за реализација - контактирај ме во приватна порака.
За одреден хонорар ќе го направиме тоа што го сакаш.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,744
3,926
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Нема потреба ништо да бришеш.
Може да се реализира твоето сценарио, но потребно е време.

При пребарување на одреден збор / фраза, Гугл прво ја рангира веб страната / page-от кој има подобри карактеристики (релевантни информации, старост, добра интерна и екстерна оптимизација, итн...).

За прво да ти се рангира личната веб страна, а потоа на пр. Behance профил, Фејсбук страница, Твитер профил, Инстаграм профил, YouTube канал... - треба добро да ги оптимизираш и "да пратиш надворешни сигнали" до истите (според приоритетот, посакуваниот ранкинг).

Ако горенаведеното ти е битно и сакаш вистински да го реализираш, но ти се гледа комплицирано или немаш време за реализација - контактирај ме во приватна порака.
За одреден хонорар ќе го направиме тоа што го сакаш.
Фала многу за објаснувањето, баш ова ме интересираше. Битно ми е ама сега за сега не ми е приоритет, те имам во предвид за понатака (y)
 

igor nikolov

Intern
27 декември 2018
2
2
И таман мислиш дека си научил нешто за СЕО, google ќе ги смени алгоритмите и нови неколку месеци на проучување и тестирање за да се види што се сменал :)
Гугл колку сака може да менува. Се знае што пали о што секогаш ќе пали. Добар контент и добри беклинкови. Се останато е минливо
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
146
88
deejay.blog.hr
Гугл колку сака може да менува. Се знае што пали о што секогаш ќе пали. Добар контент и добри беклинкови. Се останато е минливо
Така е.
Важна е содржината на веб страната и беклинкови од страни од сродни индустрии.

Во зависност од конкуренцијата, некогаш веб проектот може да биде успешен и без беклинкови (или со многу малку беклинкови).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,286
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно