• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

SEO Flash

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Општо познато е дека Flash не е SEO.

Јас дадов концепт да се направи СЕО Флеш, арно ама пошто немам време за развој на CMS и сл. ако има дечки кои ќе работат на проект (нормално for free за почеток), да развиеме seoflash cms, па можда некад и ќе го продадеме :)

Ако има заинтересирани пишите овдека, јас во следниот пост ќе дадам детали за концептот (може да го најдете во друга тема, треба да побарам).
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Општо познато е дека Flash не е SEO.

Јас дадов концепт да се направи СЕО Флеш, арно ама пошто немам време за развој на CMS и сл. ако има дечки кои ќе работат на проект (нормално for free за почеток), да развиеме seoflash cms, па можда некад и ќе го продадеме :)

Ако има заинтересирани пишите овдека, јас во следниот пост ќе дадам детали за концептот (може да го најдете во друга тема, треба да побарам).

ako moze objasnuvanje za onie obicni luge ili onie koi sakaat da pocnat so programiranje(kako jas na primer).sakam da znam sto e ustvari ova SEO,sto konkretno e flash,i slicno.ili moram da otvoram nova tema,nema problem ke sfatam ako mislite deka na temava treba da postiraat samo onie koi se zainteresirani i koi znaat nesto vo vrska so ova.fala odnapred.:)
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
ako moze objasnuvanje za onie obicni luge ili onie koi sakaat da pocnat so programiranje(kako jas na primer).sakam da znam sto e ustvari ova SEO,sto konkretno e flash,i slicno.ili moram da otvoram nova tema,nema problem ke sfatam ako mislite deka na temava treba da postiraat samo onie koi se zainteresirani i koi znaat nesto vo vrska so ova.fala odnapred.:)

SEO значи search engine optimization и е флеш како и секој друг само што е оптимизиран и препознатлив за пребарувачите ако сакаш да научеш повеќе а тек си почетник побарај друга тема за оваа да не ја расипуваме со off-topic www.dalibor-sojic.info/mk еве ти за почеток страната на sojic па тамо можеш да добиеш основа
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
SEO значи search engine optimization и е флеш како и секој друг само што е оптимизиран и препознатлив за пребарувачите ако сакаш да научеш повеќе а тек си почетник побарај друга тема за оваа да не ја расипуваме со off-topic www.dalibor-sojic.info/mk еве ти за почеток страната на sojic па тамо можеш да добиеш основа

thanks,knoweledge never hurts:D.prodolzete so vasata potraga za dobrovolci,da znaev ke se pridruzev,ama sto da pravam.:plachko2:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Би сакал да се вклучам во вакво нешто, ама во моментов на вистина немам време :plachko2:

Можеби подоцна (ако ме примите) :)
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
Еве ја теоријата на Далибор
Код:
<script>
function init(location) {
  if (flashInstalled()) {
     document.body="<embeded flash..... params=location>";
  }
}
</script>

<body onload="init(document.location)">
<div id="header">
sodrzinata za stranata vo komplet html
</body>

Мало појаснување што сака да каже:

има една јава функција која на почеток проверува дали е инсталиран флеш плеер, доколку е инсталиран испишува код за флеш. Е сега што ќе се дешава доколку нема флеш - според мене најверојатно и нема да испише флеш, што и нема туку ке продолжи со хтмл кодо кој секако ќе биде напишан. Е сега што ке се дешава кога ќе има флеш дали флешо ќе биде врз хтмл кодо или како не ми е баш јасно бидејки џабе е хтмл код во јава скрипта кога гоогле не сака ни јава (што да се прави кога има големи побарувања :D) нека доврши некој со појаснувањето ако рабира што и како
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Ееееееее, па вие многу сакате.

Ова е само како идеја. За детали треба да се размислува. Овие денови малку по малку ќе пишувам за деталите.

До сабота/недела сум кнап со време. После може да се „распишувам“.
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
И јас сакам !!!
Ама во фаза на учење сум!!!:plachko2:
:chudenje:
Многу сакам да се занимавам со вакви работи!
Ако некој знае некој едукативна страна за вакви работи нека каже јас сега моментално од една книга очам ама тоа е основни работи !
ај ако знае некој нека ми писе!!
Поздрав.:bravo:
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Дади го концептот па ќе видиме кој што може да помогне:)
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
не сакам да мислам на лоши работи но еве еден податок кој што целиот овој концепт околу не ѕео на флаш може да падне во вода.

http://www.techcrunch.com/2008/06/3...nes-flash-files-can-now-be-found-and-indexed/
http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2008/06/improved-flash-indexing.html

доказ
http://www.google.com/search?q=conflits+US

се надевам дека сте задоволни од мојот пост...
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Извини што ќе мора да те разочарам, ама на твојот пример се работи за „статичка содржина“. Ај најди ми пример за портал во флеш кој е SEO, значи флеш преко xml (или друг метод) вчитува содржина.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Еве што сакам да кажам:

Цитати од http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2008/06/improved-flash-indexing.html

Q: What are the current technical limitations of Google's ability to index Flash?
There are three main limitations at present, and we are already working on resolving them:

1. Googlebot does not execute some types of JavaScript. So if your web page loads a Flash file via JavaScript, Google may not be aware of that Flash file, in which case it will not be indexed. (Ова е случај и со html сајтови. Јаваскрипт не се парсира)
2. We currently do not attach content from external resources that are loaded by your Flash files. If your Flash file loads an HTML file, an XML file, another SWF file, etc., Google will separately index that resource, but it will not yet be considered to be part of the content in your Flash file. (Ова е тоа што зборам)
3. While we are able to index Flash in almost all of the languages found on the web, currently there are difficulties with Flash content written in bidirectional languages. Until this is fixed, we will be unable to index Hebrew language or Arabic language content from Flash files.
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Mozhna Opcija za Web Pajacite da indexiraat flesh strana

Zdravo,

Jas nemam golemo iskustvo so flash no imam naideno na javascript klasa (SWFObject) koja ovozmozhuva SEO na flash do nekoj stepen i raboti na principot kako pogore navedeniot deka dokolku browserot na posetitelot go ima soodvetniot flashplayer, skriptata go menuva DOM objektot od standardniot html vo flash objektot, taka shto pajacite na searchenginite ke go indexiraat primarniot html content na stranata.

Eden podobar primer za upotreba na ovaa skripta e stranata na TrueVector Technologies koja go koristi ovoj metod za SEO na Flash koja go koristi sledniot kod.

<head>
<!--snip-->
<script type="text/javascript" src="/js/swfobject.js">
</script>
<script type="text/javascript">
var flashvars = {};
var params = {
wmode: "transparent"
};
var attributes = {};

var flashvars2 = {};
var params2 = {
wmode: "transparent"
};
var attributes2 = {};


swfobject.embedSWF("/flash/map_test.swf",
"myContent", "760", "350", "9.0.0",
"/flash/expressInstall.swf",
flashvars, params, attributes);

swfobject.embedSWF("/flash/homepage2.swf",
"headerbanner2", "760", "220", "9.0.0",
"/flash/expressInstall.swf",
flashvars2, params2, attributes2); </script>

</head>
<body>
<!--snip-->

<!--primary content, for non-Flash visitors-->
<div id="myContent">
<img src="/images/home-top.jpg" border="0"
alt="TrueVector Technologies" height="350" width="760">
</div>

<!--snip-->
<div id="headerbanner2">
<h1>TrueVector <em>noun</em></h1>
<p>1) a tool designed to enhance web site navigation.
2) by eliminating clumsy dropdown boxes and checklists.
3) giving users easier access to data or inventory.
4) leading to an enjoyable surfing experience.
5) resulting in higher click-through rates and longer
site visits. 6) which lead to more return visits and
site referrals. 7) ultimately ending in trueVector's
customers suffering <strong>higher profits</strong>.</p>
<p><strong>Syn:</strong>
Interactive Map/ Flash Map/ Zip Code Map/
Rate Center Map/ Store Locator Map/ Real Estate Map/
TrueVector Flash Map/ US Interactive Map</p>
</div>

Duri i Lugjeto od Adobe go praktikuvaat ovoj metod na SEO za flash taka shto imaat namera da go vmetnat vo slednite verzii na svoite web development tools.

Ne znam kolku mozhe da pomogne ovoj metod za razvivanje na Flash CMS, samo sakav da posocham edna od mozhnostite na koja imam naideno.

Pozdrav... :bravo:
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Ај да направиме една споредба.

Флеш фанатиците нека направат флеш сајт (не мора многу ефекти да има) и html фанатици нека направат исто, со иста содржина, па да видиме кој ќе направи подобар сео.

Значи, ако сакате една иста содржина на html и на flash па да видиме.
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Абе јас не се разбирам многу од SEO во флеш, ама идејата ми ѕвучи многу интересна. Би можела да се искористи за следниот натпревар, т.е. да се избере една тема и да се поделат на html дизајнери и flash дизајнер, па кој ќе направи подобра, а?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Интересна идеја за натпревар, веќе имам слика како би се одвивало :D

Може да извлечеме некои keywords на кои би атакувале, да се организираат повеќе групи кои ќе работат на различни сајтови и после одреден период кој е најгоре на google тој е победник :D (само без мамење)

Да не одам премногу off topic, во нова тема ќе оди ова деновиве :)
 

MrAngels

Intern
26 септември 2008
5
0
Мислам дека посветеното време за JavaScript и обидот да се успее по сопствена волја google да индексира некого со Flash. НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ СЕ ДОДЕКА GOOGLE НЕ ДОНЕСИ ОДЛУКА ДАЛИ ЌЕ ИНДЕКСИРА ВООПШТО НЕКОГАШ Flash.

Google spider не индексира исто JavaScript оти мози да влези во loop во JavaScript и да се намалат перформансите и ефикасноста на самиот. Така да според мое мислење google И без индексирање на Flash и JavaScript е далеку најмеродавен па неверувам дека нешто за брза иднина ќе направат околу тоа..

Ај поздрав..
 

Asidus

Intern
13 декември 2010
1
0
Македонски Flash CMS со SEO

Интересна дискусија. Асидус веќе има развиено Flash CMS кој нуди SEO: http://asiduswebwizard.com/. Кликнете на Live Demo за да видите како функционира.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.174
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно