1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sensor Pencil

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ProNoob, 4 oктомври 2011.

 1. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  Ме интересира што подразбирате под овој термин? Имам нешто за домашна за денес(денеска и видов..) и никаде неможам да најдам нешто слично ни на англиски ни на македонски.
  И што е технологија без допир?!
  Ви благодарам однапред иако можно е да одговорите покасно од 12:30...
   
 2. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  158
  25 Јуни 2010
  Дај малку повеќе објаснување што конкретно ти треба. Технологија без допир? На што се мисли, дај оригиналниот англиски поим. И ова Sensor Pencil на што се однесува?
   
 3. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  Прашањето е “ Што е сензорски молив “ и “Што е тоа Технологија без допир“
   
 4. AtOm

  AtOm
  Intern

  51
  25
  4 oктомври 2011
  Машко
  И јас искрено не го разбирам ова.Кој предмет го изучува ова и дај нешто образложи да укопчаме ако се може........Технологија без допир,единствено мисловна,поинаква не знам.......телепатска.....Не знам за друга.А ова пенсилов,резистентен знам,тач знам,ама сензор????Дај кажи што учиш и во кој предмет оди ова.......

  Единствено што ми оди на памет за тоа пенсилот е некој покомотен превод за рапитограф кој се користи за цртање на метални плочи мислам беше......што немора да значи дека е ова......
   
  1 person likes this.
 5. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,862
  1,396
  10 Август 2010
  Машко
  за тој сензорски маус, да не се мисли на пен таблетите, а за технологијата без допир нешто како Нинтендо Wii-то ?

  ова е провото што ми дое на памет, а и не ви даде некое објаснување професорката/от за тоа или ништо?
   
  1 person likes this.
 6. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,406
  350
  19 Април 2010
  Машко
 7. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  Прашањата се тие. Предметот информатика,(Економско). Објаснувања - ЈОК.
   
 8. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  Било како не е важно, но ако неможете да дадете одговор на прашањето,тоа незначи мене да ми лупате негативна репутација...:ua:
   
  1 person likes this.
 9. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  158
  25 Јуни 2010
  Другар, не знам што фаца е тој/таа што ти ги дале прашањава (или па ти не знаеш како да објасниш, може има објаснување во книгите од предметот), ама како и претходно, ова е широк поим кои може да значи се и сешто. На пример:

  Сензорски молив е молив што има сензор за да детектира кога притискаш прејако дур пишуваш и ја вовлекува мината внатре за да ја заштити од кршење.

  Технологија без допир е кога ќе ти се дигне без да го допреш... моливот од маса.

  Мислам, јбг, ама кога не се знае на што се однесуваат молививе и допиров, се може да биде...
   
  1 person likes this.
 10. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  Проблемот е шо неаме ни книги :) Да имав ќе пребарав. Сепак фала ..
   
  1 person likes this.
 11. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,254
  286
  1 Мај 2008
  Технологијата без допир може да значи и контролирање со помош на мозокот... Се вградуваат електронски импланти кои ги регистрираат електричните сигнали кои мозокот ги произведува, и преку компјутер се обработуваат тие податоци и се извршува зададената команда преку мислите.

  Технологијата без допир може да биде и со визуелни ефекти, на пример, камера ти го снима движењето на окото и според движењата задава команди на компјутерот. Слична работа се и ракавиците за гејминг....
   
  1 person likes this.
 12. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,862
  1,396
  10 Август 2010
  Машко
  Еве ти заклучок,

  Технологијата без допиr може да биде најразлична од обичните гејм конзоли, како например Wii и Kinect-от , па се до тоа што го наброја vLaCki.

   
 13. AtOm

  AtOm
  Intern

  51
  25
  4 oктомври 2011
  Машко
  Другарче
  Почнете вие со ред.......од книгите.
  А за Pensil-от лесно ке ја средиме ;)

  Само побогу ве молам дефинирајте што тоа точно ве интригира :)
   
 14. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
  Хм, Влачки мислам дека тоа е за технологија без допир, оти имавме и “сензорска(гејмерска) нараквица“ како прашање, и фала богу најдов нешто на википедиа за неа, така да можно е да се поврзани.. :)
   
Слични теми
 1. Voegele
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  869
Вчитување...

Сподели

Вчитување...