1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Senior PHP Developer

Дискусија во форумот 'Останати' започната од mojanoski, 3 ноември 2017.

 1. mojanoski

  mojanoski
  Intern

  4
  1
  16 Март 2011
  Здраво дечки,

  Може ли да ми кажите која е просечна плата на Senior PHP Developer? Ви благодарам, Поздрав.
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,188
  1,248
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  многу се има разговарано на темава по форумов, а и многу е општо прашањето. може да биде од 500 до 1000Е за таа титула.
   
 3. mojanoski

  mojanoski
  Intern

  4
  1
  16 Март 2011
  Знам дека многу се има разговарано и повеќето од темите се стари, а мене ме интересира моменталната состојба. Фала за инфо.
   
 4. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  901
  1,090
  9 Јуни 2011
  Машко
  Пак зависи тоа од повеќе фактори, како на пример за каква фирма/клиенти работиш (домашни/странски), што поконкретно ќе работиш со PHP, што све ќе ти се работни обавези (во помалку организирана фирма очекувај да имаш повеќе обврски од првично набројаните во договорот) итн итн...

  tl;dr - 750+ Euro
   
 5. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  342
  9 Февруари 2008
  1000 EU е премала цена за сениор developer!

  Ако некој сениор е спремен да работи за таа плата, нека ме контактира мене, ќе му ги препродадам услугите за реалната цена, а јас ќе му плаќам по 1000 :D

  Ако е таа платата по македонските фирми, разгледајте странски фирми. Разгледајте фриленс сајтови, контактирајте ме мене...
   
  На topic му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  901
  1,090
  9 Јуни 2011
  Машко
  Mr. Jack тотално се сложувам.. затоа и реков 750+, мада све тоа зависи од повеќе фактори за почеток..

  Друга една работа, може членот сака да вработи сениор дев па не се му опција странски фирми или ти... така да размислувај објективно наместо пристрасно...
   
 7. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  1426 $ vo mkd, 4755 vo usa
   
  На BEST, JensenInterceptor, dimsa и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Zombie

  Zombie
  Gaining Experience

  95
  104
  2 oктомври 2008
  Колку знаеш и ќе успееш да се продадеш!

  Друго, дефинирај "Senior" php developer?
  За некои работодавачи тоа претставува програмер со над 3 години искуство, за некои над 5... За мене, може да имаш и 10, ама ако се 10 x 1 не си ни јуниор...

  Еве ти пример за iOS, тоа што јас работам.. Еден колега со 4 години искуство во Giga Voice зема плата од 2200 евра, додека друг со истото искуство во фирма што не ми текнува како се викаше зема 1000. Двајцата се тука некаде во знаење и пракса...

  Да сум јас во прашање, не би прифатил под 1500...
  Мој совет, прочитај и прогуглај како се оди на интервју, како да оставиш добар впечаток и како да си ја кренеш самодовербата. Тоа е најбитно па макар и да не те бива многу :)

  ---ЕДИТ---

  Шит, сеа приметувам дека постирам на тема стара една година :D
  ама ако, ќе му се најде на некој :D
   
Слични теми
 1. armen
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,175
 2. a.petrovski
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,172
 3. Recruitment
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  961
 4. sv_vasja
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  738
 5. amedia
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,611
Вчитување...

Сподели

Вчитување...