1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Senior PHP Developer

Дискусија во форумот 'Останати' започната од mojanoski, 3 ноември 2017.

1. mojanoski

mojanoski
    Intern

4
    1
    16 Март 2011
    Здраво дечки,

Може ли да ми кажите која е просечна плата на Senior PHP Developer? Ви благодарам, Поздрав.

2. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,242
    1,256
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    многу се има разговарано на темава по форумов, а и многу е општо прашањето. може да биде од 500 до 1000Е за таа титула.

3. mojanoski

mojanoski
    Intern

4
    1
    16 Март 2011
    Знам дека многу се има разговарано и повеќето од темите се стари, а мене ме интересира моменталната состојба. Фала за инфо.

4. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

883
    1,041
    9 Јуни 2011
    Машко
    Пак зависи тоа од повеќе фактори, како на пример за каква фирма/клиенти работиш (домашни/странски), што поконкретно ќе работиш со PHP, што све ќе ти се работни обавези (во помалку организирана фирма очекувај да имаш повеќе обврски од првично набројаните во договорот) итн итн...

tl;dr - 750+ Euro

5. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

606
    332
    9 Февруари 2008
    1000 EU е премала цена за сениор developer!

Ако некој сениор е спремен да работи за таа плата, нека ме контактира мене, ќе му ги препродадам услугите за реалната цена, а јас ќе му плаќам по 1000 :D

Ако е таа платата по македонските фирми, разгледајте странски фирми. Разгледајте фриленс сајтови, контактирајте ме мене...

На topic му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

883
    1,041
    9 Јуни 2011
    Машко
    Mr. Jack тотално се сложувам.. затоа и реков 750+, мада све тоа зависи од повеќе фактори за почеток..

Друга една работа, може членот сака да вработи сениор дев па не се му опција странски фирми или ти... така да размислувај објективно наместо пристрасно...

7. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    1426 $ vo mkd, 4755 vo usa

На BEST, JensenInterceptor, dimsa и уште 2 други им се допаѓа ова.
  8. Zombie

Zombie
    Gaining Experience

103
    147
    2 oктомври 2008
    Колку знаеш и ќе успееш да се продадеш!

Друго, дефинирај "Senior" php developer?
    За некои работодавачи тоа претставува програмер со над 3 години искуство, за некои над 5... За мене, може да имаш и 10, ама ако се 10 x 1 не си ни јуниор...

Еве ти пример за iOS, тоа што јас работам.. Еден колега со 4 години искуство во Giga Voice зема плата од 2200 евра, додека друг со истото искуство во фирма што не ми текнува како се викаше зема 1000. Двајцата се тука некаде во знаење и пракса...

Да сум јас во прашање, не би прифатил под 1500...
    Мој совет, прочитај и прогуглај како се оди на интервју, како да оставиш добар впечаток и како да си ја кренеш самодовербата. Тоа е најбитно па макар и да не те бива многу :)

---ЕДИТ---

Шит, сеа приметувам дека постирам на тема стара една година :D
    ама ако, ќе му се најде на некој :D

Слични теми
  1. armen
    Одговори:
    0
    Прегледи:
    1,137
  2. a.petrovski
    Одговори:
    0